Yeniden yapılandırmayla vergi prim barışını sağlayacağız

Turgutlu'da bir dizi programlara katılan AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ Geçtiğimiz günlerde yapılan oda seçimlerinde güven tazeleyen Turgutlu Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Faruk Aydın’a tebrik ziyaretinde bulundu. Sanayicinin ve esnafın her zaman yanında olduklarını kaydeden Özdağ muhtemelen Mayıs ayı sonunda başvuruların başlayacağı vergi ve prim alacaklarının yeniden yapılandırılmasıyla vergi prim barışının sağlanacağını kaydetti.

16 yıllık AK Parti iktidarları döneminde ekonomide önemli hamleler yaptıklarını belirten AK Parti Manisa Milletvekili bir dizi programlar çerçevesinde Turgutlu'daydı. Yeniden yapılandırma çalışmalarıyla ilgili açıklamada bulunan Özdağ, "Esnaf ve sanayicimizden vergi ve prim borçlarının yapılandırılmasıyla ilgili talepler geliyordu. 16 yıldır esnafının, sanayicinin, işçinin, memurun, çiftçinin yanında olan AK Parti iktidarı olarak buna kayıtsız kalamazdık ve konuyla ilgili olarak Maliye Bakanlığımız başta olmak üzere Bakanlıklarımız tarafından çalışmalar başlatılmıştı. Öncelikle esnaf ve sanayicimiz olmak üzere her kesimden vatandaşımızı yakından ilgilendiren yeniden yapılandırma başvuruları muhtemelen Mayıs ayı sonunda başlatılacak. Bunla ilgili olarak Maliye, SGK, Gümrük, Belediyeler ve vatandaşlarımızın vergi ve primle ilgili hangi kuruma borcu varsa 36 aya kadar yapılandırılacak. Trafik cezaları da çıkacak olan kanun kapsamında yeniden yapılandırılacak. Köprü, otoyol ve kaçak geçişler kısaca vatandaşın devlet kurumları ile arasında olan anlaşmazlıklar çözüme kavuşturuluyor, vatandaşla el sıkışılacak. Vergi prim borcunu peşin ödeyen vatandaşlarımıza ise indirim yapılacak. Dolayısıyla vergi prim barışını sağlayarak 7'den 70'e her kesimden vatandaşımızla el ele gönül gönüle vererek daha güçlü ülke Türkiye'nin temellerini inşa edeceğiz" diye konuştu.

"Bilindiği üzere genç girişimci işyeri açmak isteyen kardeşlerimize 3 yıla kadar vergi kolaylığı sağlamıştık. Şimdi bu 3 yıllık gelir vergisi desteği devam edecek ama bir de buna ilave getiriyoruz bu kardeşlerimiz işyerlerini açtıkları bir yıl boyunca BAĞ-KUR primi ödemeyecekler bunu da devlet ödeyecek. Gençlerimizin her zaman yanındayız ama aynı zamanda baştacımız yaşlıları da asla unutmuyoruz. Onlarla ilgili olarak bir müjdemiz daha var. 65 yaş ve üzere vatandaşlarımızın 266 lira olan aylığını 500 liraya çıkarıyoruz. Tüm bunlar AK Parti'nin her zaman milletinin yanında olduğunu bir kez daha gösteriyor" dedi.
Bir kişinin birden fazla vergi türünden borçlu olabileceği göz önüne alındığında bu sayının 200 bin civarında olduğunun tahmin edildiğini kaydeden AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ borç yapılandırmasının büyük bir fırsat olduğunu söyledi.

Haber6 Mayıs 2018 Pazar