Yeniden yapılandırma büyük bir fırsat

Maliye Bakanlığı tarafından yeniden düzenlenerek yasalaşan 6736 Sayılı Kanunla ilgili açıklamada bulunan AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ, yeniden yapılandırmanın esnaftan sanayicilere, işletmecilerden öğrencilere kadar çok geniş bir kesime önemli kolaylıklar getirdiklerini söyledi. Yapılandırma kapsamında mükelleflere 36 aya varan taksit imkanı sunulduğunu Özdağ, borç yapılandırmasının büyük bir fırsat olduğunu söyledi. 6736 sayılı kanun kapsamına giren Vergi borcu yapılandırma başvurularının 31 Ekim’e kadar devam edeceğini belirten Özdağ, tanınan haktan Türkiye genelinde en az 3 Milyon, Manisa genelinde ise 200 Bin civarında mükellefin yararlanmak için başvuru yapmasının beklendiğini ifade etti.
Kesinleşmiş alacaklardan yararlanabilecek olan borçlu kayıt sayısının Manisa genelinde 251 Bin 115 olduğunu ancak bir kişinin birden fazla vergi türünden borçlu olabileceği göz önüne alındığında bu sayının 200 Bin civarında olduğunun tahmin edildiğini kaydeden AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ Vergi borcu ve bazı alacakların yapılandırılması konusunda mükelleflere 36 aya varan taksit imkanı sunulduğunu belirten AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ borç yapılandırmasının büyük bir fırsat olduğunu söyledi.

BAŞVURU’DA SON GÜN; 31 EKİM

Daha önce 2014 yılında 6552 Sayılı Kanun ile prim ve vergi borçlarının taksitlendirilmesine imkan sağlandığını ancak maddi durumundan dolayı bu taksitlerini ödeyemeyen mükelleflerin bir hak daha tanınması yoğun taleplerinin olduğunu belirten Özdağ, “Bu talepleri karşılamak amacıyla hükümetimiz dolayısıyla Maliye Bakanlığımız yasal düzenleme yoluna giderek vergi borçlarının ödenmesi konusunda önemli bir adım atarak 6736 Sayılı kanun kapsamında yeni bir hak daha tanıdı. Vergi borçlarını ödemek veyahut yapılandırmak isteyen vatandaşlarımız bağlı bulundukları il ve ilçelerdeki Vergi Dairelerine giderek başvurularını yapabilirler. Her ne kadar yapılandırılmada son gün olarak 31 Ekim belirlenmiş olsa da mükelleflere naçizane tavsiyem son günü beklemeyip bir an önce başvurularını yapmaları” diye konuştu.

YENİDEN YAPILANDIRMA TOPLUMUN HER KESİMİNE HİTAP EDİYOR
Vergi borcu yapılandırmasını sağlayan 6736 sayılı kanunun esnaftan sanayicilere, işletmecilerden öğrencilere kadar çok geniş bir kesime önemli kolaylıklar getirdiklerini söyleyen Özdağ, “Vergi borcu ve bazı alacakların yapılandırması kapsamında Hükümetimiz tarafından yasalaşan 6736 Sayılı Kanundaki düzenleme 30 Haziran 2016 tarihi itibariyle gecikmiş vergi borçlarında Yurt İçi ÜFE oranında güncelleme, Motorlu Taşıtlar Vergisi ve Trafik Para Cezalarında önemli indirim, Peşin ödemelerde Yurt İçi ÜFE oranında hesaplanan tutardan ayrıca yüzde 50 indirim, Vergi aslına bağlı olmayan usulsüzlük ve özel usulsüzlük cezalarının yüzde 50’sinin silinmesi, Varlık Barışı, Vergi ihtilaflarının sulh yoluyla sonlandırılmasında yüzde 80’e varan indirim, İşletme kayıtlarının cezasız ve faizsiz olarak gerçek duruma uygun hale getirilmesi, Eczanelerde cezasız faizsiz stok düzeltme, Matrah ve vergi artırımında vergi incelemesinden muafiyet, İnceleme ve tarhiyat safhasındaki borçlar için yapılandırma, Beyan edilmemiş gelirler ve kazançlar için pişmanlıkla cezasız ve faizsiz beyan, Yapılandırılan borçları kredi kartı ile ödeme, 6552 sayılı Kanun kapsamında devam eden borçların yeniden yapılandırılması, Vadesi 31 2011 tarihinden önce olan 50 TL ve altındaki borçların silinmesine kadar vatandaşlarımıza çok önemli avantajlar ve ödeme kolaylıkları getiriyor” diyerek sözlerine şöyle devam etti;

“Vergi türleri itibariyle yaklaşık Manisa ilimizde 92 Bin 430 mükellefin MTV, 61 Bin 429 mükellefin Gelir Vergisi, 3 Bin 588 mükellefin Kurumlar Vergisi, 20 Bin 533 Mükellefin KDV, 29 Bin 10 Mükellefin ise Gelir Stopaj vergisi borçlusu mevcut olup tüm gelir unsurlarından 80 Bin 533 faal Gelir Vergisi mükellefi bulunmaktadır. Borçlu olan 61 Bin 429 mükelleften faal olanların sayısı 36 Bin 370 iken terk olanların mevcudu ise 25 Bin 59’dur. Tüm bunların yanı sıra yine Manisa ilimizde 81 Bin 847 kişi gün itibariyle trafik para cezasından borçlu bulunmakta bu borçta asıl alacakların toplamı 79 Milyon lira faiziyle birlikte toplam alacak ise 174,4 Milyon liradır. 2014 yılında 6552 sayılı kanunla tanınan yapılandırmada başvuran mükellef sayısı 92 Bin 474 olup 482 Bin 712 lira yapılandırılmış bununda ödenen tutarı 146 Bin 99 lira olmuştur. Yani oranlamaya vurduğumuzda mükelleflerimiz yapılandırma hakkından faydalansalar da bunun ödeme yüzdesi yüzde 30’da kalmıştır. Bu nedenle vatandaşlarımıza bu konudaki uyarımız tanınan 6736 sayılı kanunla düzenlenen bu yapılandırma hakkından en iyi şekilde yararlanmaları ve ödemelerini yapmalarıdır.”

Haber6 Eylül 2016 Salı