Teröre karşı tek yürek oldular Uluslararası Konfederasyon kurdular

Teröre tepkilerini koyma adına Türkiye, Azerbaycan ve Rusya’da ki Türk STK’lardan oluşan Sivil Toplum Jenerasyonu, Teröre Karşı Sivil Toplum Teşkilatlarının Uluslararası Konfederasyonu’nu kurmak için ilk adımını atarak Ankara Anadolu Kulübünde protokol imza töreni gerçekleştirdi.

AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ’ın da Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Manisa Şubesi Başkanı olarak imza attığı protokole katılan diğer kurucu sivil toplum kuruluşları Türkiye-Azerbaycan Dostluk Dernekleri Federasyonu ve Federasyona bağlı 4 STK, Türkiye Azerbaycan Uluslararası Dil, Tarih, Kültür ve Medeniyet Araştırma Merkezi ile Ankara Azerbaycan Kültür ve Dostluk Derneği oldu. Demokrat Gazeteciler ve Yazarlar Derneği de kurucular dışında Konfederasyona katılmak üzere başvuru yapan ilk sivil toplum kuruluşu olurken hem teröre tepki hem de basın ve medya ayağında desteğini sunacak. Yeni başvuran ve başvuracak olan derneklerin oluşan kurucu sivil jenerasyonda incelenmeleri ve kabulleri neticesinde Konfederasyon’un kuruluş aşaması Şubat ayında tamamlanacak.

Gerçekleşen protokole Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Manisa Şubesi adına AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ, Türkiye-Azerbaycan Dostluk Dernekleri Federasyonu: Aziz Kaygusuz, Türkiye Azerbaycan Uluslararası Dil, Tarih, Kültür ve Medeniyet Araştırma Merkezi: Seyfettin Ayakyay, Ankara Azerbaycan Kültür ve Dostluk Derneği: Mehmet Gıyas Azeritürk, Azerbaycan Respublikası Milli Gehraman Asif Maharramov adına İnkişaf Fondu: Prezidant Edalet Maharremov, Azerbaycan Respublikası Milli Gehramanları Tanıtma İctimai Birliyi: Sedr Elşen Uluhanlı, İctimayetle Elagelerin İnkişafına Kömek İctimai Birliyi: Sadr Şelale Hasanova, Azerbaycan Cumhuriyet’ini temsilen Elşad Aliyev, Prof. Dr. Aygün Attar, Uşak Üniversitesi Öğretim Görevlisi Sezai Taşdemir Enpolitik Haber Sitesi Genel Yayın Yönetmeni Kerime Yıldız katıldı. Protokolün ardından gerçekleştirilmesi planlanan 12 Aralık 2003’te vefat eden Azerbaycan Cumhuriyeti'nin üçüncü cumhurbaşkanı. Azerbaycan'ın görevdeki cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in babası Haydar Aliyev’i anma programı ve protokol yemeği ise İstanbul’da düzenlenen terör saldırısından dolayı iptal edildi.

Gerçekleşen protokol ve teröre tepki amacıyla kurulacak olan Teröre Karşı Sivil Toplum Teşkilatlarının Uluslararası Konfederasyonu hakkında görüşlerini dile getiren AK Parti Manisa Milletvekili ve Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Manisa Şube Başkanı Doç. Dr. Selçuk Özdağ, “Azerbaycan’da Karabağ’ın işgali de terörist bir faaliyettir yine Türkiye’de de yapılanlar terörist faaliyetlerdir. Gerek ekonomimize yapılanlar, gerekse canlı bombalarla ve suikastlarla Türkiye algısını negatife çevirmek için bu saldırıların hepsi terörist faaliyetlerdir. Hedefleri Türk ve Müslüman Dünyası’nın birlik beraberlik içerisinde hareket etmesini engellemek, Türkiye’nin daha güçlü ve söz sahibi olmasını engellemek. Batı Dünya’da sadece patron ve ortak biz olalım Türkiye, Türk ve Müslüman Dünya hep pazar olsun istiyor. Hayır, artık pazar olmayacağız, biz de ortak olacağız. Bunu da görünce Türkiye’nin, Azerbaycan’ın, Türk ve Müslüman Dünyası’nın başına sürekli bir bela salıyorlar ve kalkınmalarını engellemek istiyorlar. Ama Türk ve Müslüman Dünya’da artık bir uyanış var. Onlar da bu uyanışı tahammül edemiyorlar. Azerbaycan’dan böyle bir heyetin gelerek Türkiye’de acımızı paylaşmış olmalarından dolayı kendilerine teşekkür ediyoruz. Zaten biz ‘Azerbaycan’la tek millet iki ayrı devletiz’ diyorduk fakat özüne indiğimizde biz ayrı değil aynı devletiz. Çünkü Azerbaycan Türkiye, Türkiye ise Azerbaycan demektir” diye konuştu.

Azerbaycan Cumhuriyeti’nin 3. Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev’in ölüm yıldönümüne gelmesinin düzenlenen protokole ve işbirliğine daha da önem kattığını belirten Özdağ, “Bu vesile ile Haydar Aliyev’i rahmetle anıyorum. İlhan Aliyev’e de Türkiye’nin her zaman yanında yer aldığı ve desteğini sunduğu için teşekkür ediyoruz. Tereme Hep birlikte sömürgeci emperyalistlerin ayak oyunlarına karşı direneceğiz. Geçmişte Zeynel Abidin Tagiyev’in ve ‘Bir kez yükselen bayrak bir daha inmez diyen’ Azerbaycan kurucu Cumhurbaşkanı Emir Resulzade’in kahramanlıklarını biliyoruz. O günden bu güne kadar Enver Paşa, Nuri Paşa, Zeynel Abdin Tagiyev, Emir Resulzade ile çok önemli bir direniş mücadelesi verdiler, kahramanlıklar gösterdiler. Azerbaycan’dan Türkiye’ye gelip böyle bir Konfederasyon kurma istekleri ve bu protokolde şahsımın da katılarak hep birlikte imza atmamız anlamlıdır. Bu birliktelik halka halka tüm Türk Dünyası’nda yankı bulacaktır. Kafkaslar’dan Kerkük’e kadar bir yapı varsa bu yapı içerisinde acımızı paylaşarak azaltıyor, sevincimizi yine paylaşarak çoğaltacağız inşallah. Bu protokol toplantısının ilki Ankara’da gerçekleşti. İkincisi Rusya’da, Üçüncüsü ise Azerbaycan’da gerçekleşecek. Kendilerine bir kez daha teşekkür ediyorum” dedi.

Haber13 Aralık 2016 Salı