TDED Manisa'dan Kahramanlık Türküleri Gecesi

Çok önemli etkinlik ve projelere imza atan Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği (TDED) Manisa Şubesi önüne yeni bir hedef daha koyarak Kahramanlık Türküleri Gecesi gerçekleştirmeyi kararlaştırdı. Yapılacak etkinlikle ilgili değerlendirmede bulunan AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ düzenlenecek olan gecede Balkan Savaşlarından, Çanakkale Savaşı’na, Çanakkale Savaşından Kurtuluş Savaşı’na, İstiklal Savaşı’ndan Sakarya’ya ve Afrin’e yani dünden bugüne tarihimize uzanmak ve bu tarihimizi kahramanlık türkülerimizle anmak istiyoruz” dedi.

Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Manisa Şubesi Şubat ayı olağan yönetim kurulu toplantısı Anemon Hotel’de yapıldı. Toplantıda yapmış olduğu konuşmasında TDED Manisa olarak gerçekleştirmiş oldukları projelerle Manisa’nın ve Türkiye’nin edebiyatına, kültürüne, milli ve manevi değerlerine katma değer sağladıklarını ifade eden AK Parti Manisa Milletvekili, Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Manisa Şube Başkanı Doç. Dr. Selçuk Özdağ, “Öncelikle Afrin’de terörle mücadele kapsamında devam eden harekattan esinlenerek Manisa’da Kahramanlık Türküleri Gecesi yapılmasını düşündüm. Nasıl bir Kurtuluş Savaşı’nda, Balkanlar’da, Çanakkale’de nasıl bir kahramanlık destanı yazmışsak yeni bir kahramanlık destanı için şimdi de Afrin’deyiz. Gece’de Balkan, Çanakkale, Yemen gibi kahramanlığımızı anlatan türkülere yer verilerek programın final parçasını da Türkiye’mle bitirmeyi planlıyoruz. Gerçekleştireceğimiz etkinliğin tarihi daha netleşmedi ama tarihimizde dünden bugüne uzanmak istiyoruz” diye konuştu.

Kahramanlık Türküleri Gecesi’nin gerçekleştirileceği tarihte Afrin operasyonları devam ederse bölgedeki askerlerle canlı bağlantı kurulmasını ve onların birkaç kelimeyle ailelerine, sevdiklerine seslenmesini sağlayacaklarını da kaydeden Özdağ, “Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Manisa Şubesi olarak bu etkinliğin de altından başarıyla kalkacağımıza inanıyorum. Manisa Hafsa Sultan Şiir Akşamlarını Mayıs ayı gibi gerçekleştirmeyi planladığımızı daha önce ifade etmiştik. Biz Müslümanların kutsal ve önemli ayı olan Ramazan’dan dolayı bu etkinliğimizi Eylül ayı gibi gerçekleştirip Kasım-Aralık ayı içerisinde de Kahramanlık Türküleri Gerçekleştireceğiz inşallah” dedi.

Hafsa Sultan Şiir Akşamları ile Manisa’da bir ilke daha imza atacaklarını belirten AK Parti Manisa Milletvekili, Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Manisa Şube Başkanı Doç. Dr. Selçuk Özdağ, “Hedefimiz Balıkesir Dursunbey Suçıktı Şiir Akşamları, Elazığ Hazar Şiir Akşamları ve Sivas Buruciye Şiir Akşamları gibi geleneksel hale getirilecek olan Hafsa Sultan Sultaniye Şiir Akşamlarını başlatmak. Geleneksel hale getireceğimiz Hafsa Sultan Şiir Akşamlarında Türkiye genelinde o yıl şiir kitabı çıkan Şairleri davet edeceğiz. Bunun yanı sıra düzenlenecek olan programlara şiir ve edebiyatseverler tarafından kabul görmüş tanınmış olan Şairleri de getireceğiz, şiir yazan ve besteleyen Türk Halk Müziği sanatçısı, Türk Sanat Müziği sanatçısı ve tasavvuf musikisi sanatçısını da getireceğiz. Bu sanatçıların gelmesi aynı zamanda şiir akşamlarına ayrı bir renk kazandıracak” diye konuştu.

Haber25 Şubat 2018 Pazar