Sultaniye üzümünün isim hakkı Manisa'ya verilmeli

Teröre karşı yürüttüğü mücadelesine Ağustos ayında da devam eden AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ, Başbakan Binali Yıldırım’a Manisalı üzüm üreticisinin de yüzüne güldürecek bir çağrıda bulunarak Sultaniye üzüm isim hakkının Manisa’ya verilmesini önerdi. Özdağ konuşmasında, "Türkiye'deki çekirdeksiz üzümün yüzde 85'i Manisa'da üretiliyor. Manisa'dan toplam 800 milyon dolarlık yaş ve kuru üzüm ihracatı yapıyoruz. 'Sultani' ismi de Manisa'nın şehzadeler şehri olması münasebetiyle ve Manisa'dan beş sultan çıktığı için adını alıyor. Eskiden borsa ve işletmeler İzmir'deydi. İhraç kalemlerin yapıldığı liman İzmir'de olduğu için, Sultaniye üzümüne, 'İzmir Sultaniye Üzümü' denmeye başlanmıştır. Sonradan işletmelerin tamamı Manisa'ya taşındı. Sultaniye üzümü Manisa'ya aittir" diye konuştu.

Ağustos ayı faaliyet raporunu açıklayan AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ, Ağustos ayında katıldığı ve Ticaret Borsasında gerçekleşen üzüm sezonu açılışında Başbakan Binali Yıldırım’a yaptığı çağrıyı bir kez daha gündeme taşıyarak Sultaniye üzümün isim hakkının Manisa’ya verilmesini önerdi. Özdağ konuşmasında, “Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Sayın Faruk Çelik’i bu konuda duyarlı olmaya ve hakkı teslim etmeye davet ediyorum. Üzüm Manisa'da üretiliyor. İhraç kalemlerinin çoğunluğu Manisa'da yapılıyor. Sultaniye üzümünün adının 'Manisa Sultaniye Üzümü' olarak düzeltilmesinde fayda var. Marka bize ait. Ürün bizim, çile bizim, ter bizim, isim İzmir'in. Bu noktada isminin de Manisa'ya verilmesi gerekir. Zahmeti kim çekiyorsa, markayı da onun alması gerekiyor. Bunun düzeltilmesi gerekiyor. Diğer milletvekili arkadaşlarımla birlikte TBMM’de çalışmalarımızı aynı kararlılıkla yürütüp isim hakkının sahibine yani Manisa’ya teslim edilmesini sağlayacağız" diye konuştu.

MANİSA ENGELLİ BAKIM MERKEZİ 500 BİN TL’YA MAL OLACAK
Ağustos ayı faaliyet programı kapsamında Manisa Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’nü de ziyaret ederek Engelli Bakım Merkezi inşasında incelemede bulunan AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ merkezin 500 Bin liraya mal olacağını ve en geç Ekim ayı başında tamamlanacağını belirtti.

Engelli Bakım Merkezinin hizmet vereceği 4 Pilot ilin tamamlanmasından sonra projenin 81 ile yayılacağını kaydeden Özdağ, “Evinde engelli olan ailelerimiz, pazara gidemiyorlar, komşuluk ilişkileri zayıflıyor gidemiyorlar veya herhangi bir cenaze ya da düğüne gidemiyorlardı. Engelli Bakım Merkezinin açılmasıyla Anne ve Babalar misafirliğe giderken, şehir dışına çıkarken engelli çocuklarını bu merkeze bırakabilecekler. Bu merkezlerde zihinsel, ortopedik, görme engelliler ve tüm engelliler için bölümler olacak. Bu merkezler engelli kardeşlerimize ister fizibilite açısından ister diğer açılardan olsun hiçbir zarar verilmeyecek şekilde dizayn ediliyorlar” dedi.

Haber8 Eylül 2016 Perşembe