Selçuk Özdağ Yunanistan'da Sadık Ahmet'i anma programına katıldı

AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ Yunanistan’ın Gümülcine şehrinde Dostluk Eşitlik Barış Partisi’nin düzenlediği Dr. Sadık Ahmet’i Anma Programına katıldı. Özdağ yaptığı konuşmada Sadık Ahmet’in yiğit, korkusuz ve cesur bir dava adamı, lider olduğunu, kendisini rahmet ve minnetle andığını belirterek, “Avrupa Birliğine geçmiş bir ülke olan Yunanistan’da AİHM kriterlerinin Yunan vatandaşlarına başka bu ülkede yaşayan Türk vatandaşlarına başka uygulandığını görüyoruz. Halbuki Sadık Ahmet’in kurmuş olduğu parti olan Dostluk, Eşitlik ve Barış Partisinin adında ki gibi biz Yunan ve Türklerin orada dost, eşit ve barış içerisinde yaşamasını istiyoruz. Yunan vatandaşları hangi haklardan yararlanıyorsa Yunanistan’da yaşayan Türk vatandaşlarımızda aynı haklardan yararlanmalıdırlar” diye konuştu.

Batı Trakya'da Dostluk, Eşitlik, Barış Partisi'nin (DEB) kurucusu ve ilk Genel Başkanı Dr. Sadık Ahmet ölümünün 21. yılında anıldı. Sadık Ahmet'in Gümülcine'de Kahveci Mezarlığı'ndaki kabri başında düzenlenen törene,AK Parti Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ, AK Parti Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu,AK Parti'nin eski Ağrı milletvekili Ekrem Çelebi, Bulgaristan'daki Türk azınlığın temsilcileri, Batı Trakyalılar Derneği temsilcileri, Gümülcine Başkonsolosu Ali Rıza Akıncı ve Türk işadamı Cemal Eğin katıldı. Merhum Sadık Ahmet'in eşi Işık Ahmet ile oğlu Levent Ahmet'in yanı sıra Gümülcine ve İskeçe'nin seçilmiş müftüleri İbrahim Şerif ile Ahmet Mete, DEB Partisi Genel Başkanı Mustafa Aliçavuş ve çok sayıda Batı Trakyalı Türk'ün de izlediği törende, Kur'an-ı Kerim okundu, Sadık Ahmet'in yaşamı boyunca verdiği mücadelelerle ilgili konuşmalar yapıldı ve dua edildi.

TÜRK VATANDAŞLARIMIZ MEŞRU ZEMİNDE ÖNEMLİ BİR MESAJ VERMİŞTİR
Düzenlenen anma programında konuşmada bulunan AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ, Yunanistan’da ilk defa Türklerin 3 Bin kişiyle hem Türkiye’ye destek hem de haklarını arama noktasında bir yürütüş gerçekleştirdiklerini kaydetti. Özdağ, “Bu yürüyüşte meşru bir zeminde hukuk çerçevesinde önemli bir mesaj verilmiştir. 300 kişilik Yunan Parlamentosunda 4 Türk Milletvekilimizin olduğunu öğrendim. Bunu büyük bir başarı olarak değerlendiriyor, Türk vatandaşlarımızın sesini Yunanistan Parlamentosunda duyuran ve hak arama mücadelesinde öncülük eden Milletvekillerine teşekkür ediyorum” dedi.

TÜRKİYE GÜÇLÜ OLDUKÇA HİNTERLANDIMIZ DA GÜÇLENECEK
Yunanistan’da yaşayan Türk vatandaşların nüfusunun 120 Bin olduğunu belirten Özdağ, “Vatandaşlarımız Yunanistan’da Lozan antlaşmasıyla korunuyorlar. Ancak AİHM kriterlerinin Yunan vatandaşlarına başka bu ülkede yaşayan Türk vatandaşlarına başka uygulandığını görüyoruz. Halbuki Sadık Ahmet’in kurmuş olduğu parti olan Dostluk, Eşitlik ve Barış Partisinin adında ki gibi biz Yunan ve Türklerin orada dost, eşit ve barış içerisinde yaşamasını istiyoruz. Yunan vatandaşları hangi haklardan yararlanıyorsa Yunanistan’da yaşayan Türk vatandaşlarımızda aynı haklardan yararlanmalıdırlar. Türkiye’de 15 Temmuz’da meydana gelen darbe girişimi başarılı olsaydı hinterlandımızda ki Yunanistan’da yaşayan vatandaşlarımız gibi Kırım, Bosna Hersek, Bulgaristan, Yunanistan, Bayır bucak Türkmenleri, Kerkük, Kuzey Kıbrıs gibi yerlerdeki Türk vatandaşlarımız sükutu hayale uğrayacaklardı. Allah’a şükür bu hain kalkışma başarılı olamadı. Güçlü bir Türkiye var, daha da güçlü olacak inşallah. Türkiye’nin güçlü olması hinterlandımızda ki insanlarımızın da daha güçlü bir yaşam sürdürmeleri demektir” dedi.

YUNANİSTAN’DA Kİ VATANDAŞLARIMIZ İŞYERİNE TÜRK İSMİNİ KOYABİLMELİDİR

Yunanistan’da yaşayan Türk vatandaşlarının açacağı işyerine Türk ismini koyamadığını öğrendiğini belirten ve bunun da büyük bir yanlış olduğunu belirten Özdağ, “AB kriterlerine terstir ve bu yanlıştan bir an önce dönülmelidir. Yunanistan hükümeti burada yaşayan Türk vatandaşlarımızı sadece Müslüman azınlık olarak görmekten bir an önce vaz geçmelidirler. Evet bu ülkedeki insanlarımız Müslüman’dır ama etnik yapı olarak aynı zamanda Türk’türler. Dava adamları ölümsüzdürler. Sadık Ahmet’te bir dava adamı olarak kıyamete kadar anılacak. İnsanların ömürleri de yaşları kadar değil anıldıkları kadardır. Sadık Ahmet gibi Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Ali İzzet Begoviç, Fazıl Küçük, Rauf Denktaş ve diğer liderler, dava adamları da anıldıkları sürece yaşamaya devam edecekler” dedi. AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ program sonunda basın mensuplarının da sorularını cevaplandırdı. Yunanistan’da bulunduğu süre içerisinde burada yaşayan Türk vatandaşlarının birlik, beraberliğini ve Türkiye’yi çok yakından takip ettiklerini gözlemlediklerini belirten Özdağ, “Türkiye onlar için can simidi, kalp, beyin velhasıl Dünya’nın neresinde Türk vatandaşlarımız yaşıyorsa gözleri ve kalpleri Türkiye için atıyor. Vatandaşlarımız Türkiye’yi, ana vatanlarını canlarından daha aziz biliyorlar. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a karşı büyük hayranlık duyuyorlar. Kendisine karşı büyük bir sadakatle bağlılıkları var. Türkiye’nin geleceği ve lider ülke olması için dua ettiklerini söylediler” ifadesinde bulundu.

SADIK AHMET GİBİ İNSANLARA İHTİYACIMIZ VAR
Sadık Ahmet gibi kaliteli insanların kolay yetişmediğini belirten Özdağ, “Gelecek nesiller Azerbaycan’ın ilk Başkanı Resulzade’nin söylediği gibi, “Bir kez yükselen bayrak bir daha inmez” diyerek yükselen bayrağı yere indirmeyecekler inşallah. Sadık Ahmet’in programına katıldığım ve Yunanistan Gümülcine şehrinde yaşayan vatandaşlarımızla bir araya gelip dualar ettiğimiz, iyi dilek ve temennilerde bulunduğumuz için bahtiyarlık duyuyorum. Muhsin Yazıcıoğlu’da Gümülcine’ye sık sık gidip gelirdi, Sadık Ahmet’in de arkadaşıydı zaten. Bu anlamda da benim için bu program büyük önem taşıyor. Yunanistan’da ki Türk vatandaşlarımız tarihin ve atalarımızın bize emanetleridir, onların yanlarında olmaya devam edeceğiz” dedi.

Haber25 Temmuz 2016 Pazartesi