Selçuk Özdağ Türkiye-ABD ilişkilerini değerlendirdi

Türkiye-ABD ilişkilerinde yaşanan gerilim ardından varılan ön mütabakatı değerlendiren AK Parti E. Genel Başkan Yardımcısı ve FETÖ Darbe Girişimi Meclis Araştırma Komisyonu Başkanvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ ülkeler arasındaki dostluğun vadesinin milli çıkarlarla sınırlı olduğunu kaydetti. “Ülkeler arasındaki ilişkilerde menfaat çatışmasının başladığı yerde dostluklar da biter. Karşılıklı fedakarlığın olmadığı yerlerde de dostluk yoktur. ABD ve Türkiye bütün ilişkilerini bu kurallar üzerine inşa etmelidir. ABD dünden bugüne baktığımız zaman hiç bir zaman Türkiye'nin dostu olmadı. Soğuk savaş dönemindeki ilişki bir dostluk ilişkisi değil, bir menfaat ilişkisiydi. Bugün de ABD ile ilişkilerimiz menfaat üzerine inşa edilmelidir” diye konuştu.
AK Parti E. Genel Başkan Yardımcısı, 24. 25. 26'ıncı Dönem AK Parti Manisa Milletvekili ve FETÖ Darbe Girişimi Meclis Araştırma Komisyonu Başkanvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ, TVNet'te Gün Ortası programın canlı yayın konuğu oldu. Gündemin en sıcak maddesi ABD ile yaşanan gerilim ardından varılan ön mütabakatı değerlendiren Özdağ ABD'nin hiçbir zaman tam manada Türkiye Devleti'nin dostu olmadığını bu nedenle de Türkiye – ABD ilişkilerinin bundan sonraki süreçtede menfaat üzerine inşa edilmesi gerektiğini söyledi.

ABD TÜRKİYE'YE MUHTAÇTIR
ABD tarafından Türkiye'nin Sovyetlerin sıcak denizlere inmesini engelleyen bir set olarak görüldüğünü ve bu amaçla sınırlı olarak desteklendi.ğini kaydeden Özdağ, “Bugün de ABD Türkiye'yi sınırlı olarak desteklemektedir. ABD Sovyetler Birliği'nin yıkılmasıyla yeni bir politikaya ve Türk-İslam coğrafyasını yeniden tanzim etmeye yöneldi. Darbelerle ve terör örgütleriyle özellikle de PKK ile Türkiye'yi terbiye etmeye çalıştı. Bunlara karşı dikkatli ve tedbirli olmamız gerekiyor. ABD Türkiye'ye muhtaçtır. Çin'le, Rusya ile, Avrupa Birliği'yle, İran'la, Kuzey Kore ile, Ukrayna'yla problemli olan ABD Türkiye'ye muhtaçtır. Böyle bir problemler dünyasında Türkiye'yi de problemlerin arasına aramaz. Şayet alırsa da kaybeden Türkiye değil öncelikle ABD olur. Bütün ilişkiler ve problemler konuşarak, diplomasiyle halledilmelidir. Müttefikliğe sığmayan üsluplar kullanmak ancak kovboy devletlere yakışır. “Dünya'da huzuru sağlayacağım, süper devletim” diyenlere yakışmaz” ifadesinde bulundu.

HİÇ BİR ÜLKE MİLLİ ONURUNU ÇİĞNETMEZ

Türkiye'nin 5 bin yıllık mazisi olan bir devlet olduğunu belirten Özdağ, "Hiçbir ülke milli onurunu çiğnetmez. Kime karşı olursa olsun milli onurunu korumakla görevlidir. Cumhuriyet kurulduğu günden itibaren bütün iktidarlar Türkiye Cumhuriyeti Devletini dış politikada en iyi şekilde nasıl temsil etmeleri gerekiyorsa akılla ve izanla idare etmeye çalıştılar. Şimdi de 16 yıldır Türkiye’yi içeride ve dışarıda temsil etmeye gayret sarf eden iktidarımızın neticesinde hukukun üstünlüğünü ve bağımsızlığını deklare ediyoruz. Biz 'Üstünlerin hukuku' yerine 'Hukukun üstünlüğü' oluşsun istiyorduk ve bunu sağlama noktasında da büyük mesafe katettik vesayetçi yapılara meydan okuduk” dedi.

ABD'NİN 2 BAKANIMIZLA İLGİLİ ALDIĞI KARAR UTANÇ VERİCİDİR
“Bugün karşımızda bir rahibin tutuklanması ve gözaltına alınması ardından da ev hapsi ile serbest bırakılması hadisesinin yaşandığını ifade eden AK Parti E. Genel Başkan Yardımcısı, 24. 25. 26'ıncı Dönem AK Parti Manisa Milletvekili ve FETÖ Darbe Girişimi Meclis Araştırma Komisyonu Başkanvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ sözlerini şöyle sürdürdü, “Amerika Birleşik Devletleri'nin bu noktada Türkiye yargısına müdahale ettiğini gözlemliyoruz Türkiye'de yargı bağımsızdır ama bağımsız yargının farkına varmak istemeyen Amerika Birleşik Devletleri ambargodan bahsetti ve 2 bakanımızla ilgili utanç verici bir karara imza attı. ABD süper bir devlet böyle bir devletin büyük devlet olduğunu söyleyen huzuru barışı ihraç ettiğini söyleyen bir devletin iki Bakanımızın mal varlıklarına el koymasını ise yadırgıyoruz. Bir kere ABD şunu bilmelidir ki Türkiye Cumhuriyeti Devleti nevzuhur bir devlet değildir. Biz 5 bin yıllık bir milletin çocuklarıyız 3 bin yıldır devletler kurmuşuz ve 1000 yıldır Anadolu topraklarındayız ve dünyanın da merkezindeyiz gerek Amerika'nın gerek Rusya'nın, Avrupa'nın Türkiye'ye ihtiyacı var. Ama bir ön protokolün yapılmış olması heyetlerin ABD’ye giderek görüşmeye başlamış olmalarını önemsiyorum ben. Dünyada barış adalet tesis edilecekse diplomatik üslup ile yapılacaktır."

Haber20 Eylül 2018 Perşembe