Selçuk Özdağ TBMM'de Muhammed Ali'yi andı ve anlattı

"Muhammed Ali sadece boksör değil aynı zamanda bir idoldü"

AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunda gündem dışı konuşmada bulunarak geçtiğimiz günlerde vefat eden efsane boksör Muhammed Ali’yi andı. Muhammed Ali’nin bir devrin idolü olduğunu belirten Özdağ, “Her fani gibi Muhammed Ali’de beka alemine göçtü. Onu idol yapan sadece bokstaki başarıları değil, İslam Dünyası için oluşturduğu semboldür” dedi.

Muhammed Ali’nin attığı her yumruğun arkasına bir devrin gençliğini, duygularını, hislerini koyduğunu kaydeden Özdağ, “300 yıldır ezilmiş, sömürülmüş batının gadrine uğramış İslam Dünyası için Muhammed Ali bir umut, bir deşarj aracı olmuştur. O devrin gençliği ve İslam Dünyası, Muhammed Ali’yi boks ringinde alelade bir boksör olarak değil sömürgeci batıya karşı doğunun temsilcisi olarak görmüştür. Onun için yaptığı her maç aslında batı ile doğunun kapışması, yeni bir Malazgirt, yeni bir Niğbolu gibi gözükmüştür. İnsanlar yenilgilerin, geri kalmışlığın acısını onun yumruklarında çıkarmıştır” diye konuştu.

SADECE SPORCU DEĞİL AYNI ZAMANDA İYİ BİR MÜSLÜMANDI
Muhammed Ali’nin sadece Dünya’nın gelmiş geçmiş en iyi boksörü değil aynı zamanda iyi bir Müslüman olduğunu ifade eden AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ konuşmasını şu şekilde sürdürdü, “Esasen onu bu kadar popüler hale getiren de bu yanıydı. Teninin rengi, batının ezilmişlerini, inançları ise bütün bir İslam Dünyası’nı onun destekçisi, duacısı haline getirmiştir. Amerika gibi bir günah galerisinden bir Mümin olarak çıkması onun ruh kumaşının kalitesini göstermektedir. Muhammed Ali yıllarca yüreğimizi soğuttu. Yumruklarında, galibiyetlerinde teselli bulduk. Onun öz güveni bize de yansıdı. İçimizdeki ezilmişlik duygusunu söküp atmaya katkıda bulundu.”

MUHAMMED ALİ EMPERYALİZME MEYDAN OKUDU
Muhammed Ali’nin başarıları, yaşantısı ve söylemlerinin bir boksörden, bir sporcudan çok daha fazla bir önem taşıdığını belirten Özdağ, “Muhammed Ali bize sömürgeci emperyalizmin karşısında dikilebilmeyi, her hal ve şartta inançlarımızın müdafaa edilebileceğini göstermiştir. Onu rahmetle anıyorum. Ruhu Şad, mekanı cennet olsun” dedi.

Haber8 Haziran 2016 Çarşamba