Selçuk Özdağ Sadık Ahmet'i vefatının 23. yılında andı

Batı Trakya Türklerinin unutulmaz lideri Dr. Sadık Ahmet’i vefatının 23. Yılı nedeniyle anan AK Parti E. Genel Başkan Yardımcısı, 24. 25. 26. Dönem Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ, Dr. Sadık Ahmet gibi kaliteli, yurtsever, milleti ve devleti için canını ortaya koyan halk kahramanlarına ihtiyaç bulunduğunu ve bu halk kahramanlarının kendilerinden sonra gelen nesillere örnek olduğunu söyledi.

Batı Trakya Türklerinin unutulmaz lideri Dr. Sadık Ahmet’i vefatının 23. Yılı nedeniyle açıklamada bulunarak anan AK Parti E. Genel Başkan Yardımcısı, 24. 25. 26. Dönem Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ, “Avrupa Birliğine geçmiş bir ülke olan Yunanistan’da AİHM kriterlerinin Yunan vatandaşlarına başka bu ülkede yaşayan Türk vatandaşlarına başka uygulandığını görüyoruz. Halbuki Sadık Ahmet’in kurmuş olduğu parti olan Dostluk, Eşitlik ve Barış Partisinin adında ki gibi biz Yunan ve Türklerin orada dost, eşit ve barış içerisinde yaşamasını istiyoruz. Yunan vatandaşları hangi haklardan yararlanıyorsa Yunanistan’da yaşayan Türk vatandaşlarımızda aynı haklardan yararlanmalıdırlar” diye konuştu.

Yunanistan’da yaşayan Türk vatandaşların nüfusunun 120 Bini aşkın olduğunu belirten Özdağ, “Vatandaşlarımız Yunanistan’da Lozan antlaşmasıyla korunuyorlar. Ancak AİHM kriterlerinin Yunan vatandaşlarına başka bu ülkede yaşayan Türk vatandaşlarına başka uygulandığını görüyoruz. Halbuki Sadık Ahmet’in kurmuş olduğu parti olan Dostluk, Eşitlik ve Barış Partisinin adında ki gibi biz Yunan ve Türklerin orada dost, eşit ve barış içerisinde yaşamasını istiyoruz. Yunan vatandaşları hangi haklardan yararlanıyorsa Yunanistan’da yaşayan Türk vatandaşlarımızda aynı haklardan yararlanmalıdırlar. Türkiye’de 15 Temmuz’da meydana gelen darbe girişimi başarılı olsaydı hinterlandımızda ki Yunanistan’da yaşayan vatandaşlarımız gibi Kırım, Bosna Hersek, Bulgaristan, Yunanistan, Bayır bucak Türkmenleri, Kerkük, Kuzey Kıbrıs gibi yerlerdeki Türk vatandaşlarımız sükutu hayale uğrayacaklardı. Allah’a şükür bu hain kalkışma başarılı olamadı. Güçlü bir Türkiye var, daha da güçlü olacak inşallah. Türkiye’nin güçlü olması hinterlandımızda ki insanlarımızın da daha güçlü bir yaşam sürdürmeleri demektir” dedi.

“Yunanistan hükümeti burada yaşayan Türk vatandaşlarımızı sadece Müslüman azınlık olarak görmekten bir an önce vaz geçmelidir” diyen Özdağ sözlerini şöyle sürdürdü, “Bu ülkedeki insanlarımız Müslümanve Türk’türler. Dava adamları ölümsüzdürler. Sadık Ahmet’te bir dava adamı olarak kıyamete kadar anılacak. İnsanların ömürleri de yaşları kadar değil anıldıkları kadardır. Sadık Ahmet gibi Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Ali İzzet Begoviç, Fazıl Küçük, Rauf Denktaş ve diğer liderler, dava adamları da anıldıkları sürece yaşamaya devam edecekler. Türkiye tüm soydaşlarımız için can simidi, kalp, beyin önemi taşıyor. Dünya’nın neresinde Türk vatandaşlarımız yaşıyorsa gözleri ve kalpleri Türkiye için atıyor. Vatandaşlarımız Türkiye’yi, ana vatanlarını canlarından daha aziz biliyorlar. Sadık Ahmet gibi liderler kolay yetişmiyor. Gelecek nesiller Azerbaycan’ın ilk Başkanı Resulzade’nin söylediği gibi, “Bir kez yükselen bayrak bir daha inmez” diyerek yükselen bayrağı yere indirmeyecekler inşallah. Geçmiş olduğumuz yıllar içerisinde Batı Trakya'yı ziyaret etmiş ve Sadık Ahmet’in anma programına katılarak oradaki vatandaşlarımızla bir araya gelip dualar etmiş, iyi dilek ve temennilerde bulunduğumuz için bahtiyarlık duymuştum. Yunanistan’da ki Türk vatandaşlarımız tarihin ve atalarımızın bize emanetleridir, onların yanlarında olmaya devam edeceğiz” dedi.

Haber5 Ağustos 2018 Pazar