Selçuk Özdağ Manisa'nın Fethinin 705. Yıldönümünü kutladı

AK Parti eski Genel Başkan Yardımcısı, 24. 25. 26. Dönem Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ Manisa'nın Saruhanoğlu tarafından Fethi'nin 705. Yıldönümü nedeniyle yazılı basın açıklamasında bulundu. Özdağ yapmış olduğu açıklamasında, "'Bu topraklar öyle topraklardır ki üzerinde bir çok kıymetli alim ve büyüklerimiz yetişmiştir. Bir insanın ortalama ömrü 70 yıl iken Manisa'mızı fetheden Saruhan Bey 705 yıldan beri anılmakta ve yaşamaktadır. Bizlerin görevi bu değeri her zaman yaşatmak ve geleceğimize anlatmak aynı zamanda da Şehzadeler Şehri her yanı buram buram tarih, medeniyet ve kültürle buluşmuş olan Manisa'yı marka şehirler arasında daha yaşanılır, daha modern kent haline getirmektir' dedi.

Manisa'nın Fethi'nin 705. Yıldönümünü yapmış olduğu basın açıklamasıyla kutlayan AK Parti eski Genel Başkan Yardımcısı ve 24. 25. 26. Dönem Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ Manisa'nın kültürel ve tarihsel önemine dikkat çekti. Manisa'da 17 tane Şehzade yetiştiğini ve bu özelliğiyle Şehzadeler şehri ünvanını almaya hakettiğini kaydeden Özdağ, “Yetişen 17 Şehzadenin 5 tanesi Sultan, Hakan oldu. Bu Şehzadelerden biri olan Dünya'nın en güçlü, en kudretli, ve büyük Cihan Fatihi olan Fatih Sultan Mehmet’te Han'da Manisa’da yetişti. Fatih Sultan Mehmet Han 21 yaşında İstanbul’u fethederek Peygamber övgüsüne de mazhar olmuş bir Sultan’dır. Bu nedenle tüm Manisalılar Fatih Sultan Mehmet Han'ın torunu olmaktan büyük mutluluk ve gurur duymaktadırlar” diye konuştu.

MANİSA TARİHİ VE GELENEKLERİYLE YAŞIYOR
478 yıldır Manisa’da Uluslararası Mesir Festivalinin düzenlendiğini ve bu anlamda bu denli geleneksel uluslararası hale getirilmiş olan başka bir Festival bulunmadığını kaydeden Özdağ, “Daha önceki yıllarda Şenlik olarak kutlanan etkinlik UNESCO’nun aldığı kararla son yıllarda Festival olarak kutlanmaya devam ediyor. Hafsa Sultan Manisa’ya Şehzadeleri ziyarete geldiğinde hastalanmıştı. Merkez Muslihittin Efendi o dönem Baştabip olarak 41 çeşit baharatın karışımından oluşan bir macun yaptı ki 20’sini Manisa’nın dağlarından topladı. Geri kalanını ise İpek Yollarından, Hindistan’dan getirdi. Hafsa Sultan bu macunu kullandıktan sonra iyileşince şifa için her yıl dağıtılmasını istedi. Biz de her yıl Türk Dünyası’ndan ve çeşitli illerden gelen konuklarımızla hem bu geleneği sürdürüyor. Hem de Manisa’mızın tanıtımını yapıyoruz. Merkez Efendi’nin ve Hafsa Sultan’ın adlarını da bu vesileyle adlarını yaşatıyoruz” dedi.

DÜNYACA ÜNLÜ 7 KİLİSE’NİN 3’Ü MANİSA’DA

İslamiyet’ten önceki 7 Kilisenin 7’sinin de Türkiye’de olduğunu belirten AK Parti 24. 25. 26. Dönem Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ, “Bu Kilisenin 3 tanesi ise Manisa’da. Fredelfya Kilisesi Alaşehir’de, 2. Sart’tır. 3. Kilise’de Akhisar ilçemizdeki Tiyatira Kilisesidir. Burası da inanç turizmi açısından çok önemlidir. Türkiye açısından Efes, Meryem Ana kadar önemli bir yerdir. Burasının önemini daha da iyi anlatabilmek amacıyla çalışmalarımız devam ediyor” dedi.

MANİSA TARIMI İSTİHDAMDA TÜRKİYE ORTALAMASININ ÜZERİNDE
Manisa’nın aynı zamanda bir tarım kenti olduğunu kaydeden Özdağ Türkiye tarımının yüzde 17’si Manisa ilimizden karşılanmaktadır. Manisa aynı zamanda Dünya’nın en büyük 7. Ovasıdır. Uşak’tan Kütahya’ya kadar Dünya’nın en güzel toprakları bu bölgede. Manisa’mız tarımda istihdam edilen insan sayısı bakımından Türkiye ortalamasının üstünde bir istihdam oranına sahiptir. Bu da bir kez daha gösteriyor ki Manisa önemli bir tarım kentidir. İlimiz gerek sanayi gerekse bitkisel ve hayvansal üretim bakımından ülkemiz tarımında önemli bir yere sahiptir. Manisa bitkisel ve hayvansal üretimde Türkiye'de altıncı sırada yer almaktadır. Manisa verimli toprakları, iklim ve sulama avantajı ile ülkemiz tarım sektöründe çok önemli pozisyondadır. Manisa İlinin en önemli bitkisel ürünleri kuru ve yaş üzüm, zeytin, kiraz, tütün, kurutmalık ve yaş domates, mısır, kavun ve karpuzdur. İlimiz bu ürünler içerisinde özellikle çekirdeksiz kuru üzüm, tütün, sofralık zeytin ve kiraz üretiminde ülke birincisi durumundadır. Tarımı stratejik ve çok önemli bir sektör olarak ele aldık ve tarımda yapısal değişim ve dönüşümün önünü açan onlarca Kanun çıkardık. Böylece ülkemiz dünyanın 7. Büyük, Avrupa'nın en büyük tarım ekonomisi haline gelmiştir” şeklinde konuştu.

HEM FETHETTİK HEM DE MEDENİYETLE ZENGİNLEŞTİRDİK
“Manisa’nın fethi; hak, adalet ve hukuk tanımayan, insana saygısını yitirmiş ve kokuşmuş bir medeniyetin yerini insan merkezli, hak dostu ve güzel ahlakla taçlanmış yeni bir medeniyete bırakmasıdır” diyen Özdağ, “705 yıldır bu topraklardayız. Atalarımız ‘yaratılanı yaratandan ötürü sevdiler.’ İnananı kardeş, inanmayanı Allah’ın emaneti bildiler ve herkese eşit muamele yaptılar, hoşgörüyle baktılar. Din, dil, ırk ayrımından uzak durdular. İnsan olmayı en büyük şeref bildiler. Yıkan değil yapan bir medeniyet kurdular. Bize, bu toprakları yurt bırakan, vatan kılan kutlu mirasın sahibi atalarımızı minnetle anıyorum. Manisa'nın Fethi'nin 705. yıldönümü tüm hemşerilerimize ve milletimize kutlu olsun” ifadesinde bulundu.

Haber29 Ekim 2018 Pazartesi