Selçuk Özdağ Halk Ozanı Aşık Veysel'i andı

AK Parti Manisa Milletvekili, Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Manisa Şube Başkanı Doç. Dr. Selçuk Özdağ Türk Halk Ozan’ı Aşık Veysel’i vefatının 45. Yılında andı. Aşık Veysel’in küçük yaşta gözlerini kaybetmesine rağmen öznesi insan ve memleket aşığı olan önemli bir Halk Ozanı olduğunu kaydeden Özdağ, “Alevi-Suni ayrımına hiçbir zaman inanmadı ve Yaşamı boyunca insanlığı savunarak, “Müslümanım ve Türküm” dedi.

Aşık Veysel’in gönül gözünü en iyi şekilde açan ve Türk kültürüne kendini adayan örnek bir Halk Ozanı olduğunu belirten AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ, “Elindeki bağlaması ve sazıyla düşüncelerini, yaşam felsefesini paylaştı. Ozanlık sanatının üstatlarından birisiydi. Ozanlığı ve Aşık Veyselleri yaşatmamız lazım. Ozanımız, sazımız, sözümüz, kültürümüzün mutlaka yaşatılması gerekiyor. Bizi biz yapan değerleri, musikimizi, sanatımızı, manimizi yaşatmamız gerekiyor. Kültürümüze, Ozanlarımıza ve sanatımıza sahip çıkmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

“Bugün günlerden Aşık Veysel” diyen Özdağ, “Aşık Veysel’i andıkça, sahip çıktıkça yaşatmalıyız ama özellikle vefatının 45. Yılı olan bugün daha fazla anlamalı ve anmalıyız. “Allah birdir Peygamber Hak / Rabbül âlemindir mutlak / Senlik benlik nedir bırak / Söyleyim geldi sırası / Kürt’ü Türk’ü ne Çerkez’i / Hep Ademin oğlu kızı / Beraberce şehit gazi / Yanlış var mı ve neresi” diyen değerli Halk Ozanlarımızdan Aşık Veysel’i rahmetle anıyorum” ifadesinde bulundu.

Haber8 Nisan 2018 Pazar