Selçuk Özdağ girişimde bulundu. Kolin sosyal sorumluluk projesine imza attı

Soma’da büyük bir elektrik santrali kurmak için yatırım yapan ve 510 Megawatt elektrik üretimi yaparak yılda 300 Milyon Dolarlık daha az doğalgaz ithal edilmesini sağlayacak olan Kolin firması AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ’ın girişimleriyle bir Sosyal sorumluluk projesi örneği daha vererek engelli vatandaşları ve amatör sporcuları sevindirmeye devam etti.

Soma’da elektrik enerjisi üretme noktasında büyük bir yatırıma imza atan Kolin firmasının sponsörlüğünde Manisa merkezde ve Yuntdağ bölgesinde 10 vatandaşa akülü araç dağıtımının devam ettiğini ifade edenAK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ, “Bunun şu ana kadar beş tanesini Manisa merkez ve YuntdağSeyitli ile Bağyolu Mahallelerinde dağıttık. Manisa’ya ilk gelişimizde ise Yuntdağ’ın diğer köylerinde beş tane bedensel engelli vatandaşımıza akülü araçları dağıtılacak. Yine Kolin aracılığıyla 20 köy takımına spor malzemesi, Anayasa oylaması bittikten sonra 5 akülü araç daha dağıtacağız. Bunların da bir tanesi Ahmetli, iki tanesi Alaşehir, bir tanesi Selendi, bir tanesi de Sarıgöl ilçelerinde dağıtılacak. 10 Roman vatandaşımızı yine Kolin firmasının sponsörlüğündeUmre’ye göndereceğiz. Görme engelli vatandaşlarımıza da 100 adet beyaz baston aldılar. Bunları da yine Anayasa oylaması sonuçlandıktan sonra dağıtacağız. Büyük bir sosyal sorumluluk projesine imza atan Ali Naci bey ve kardeşlerine, diğer yandan akülü araçların dağıtımı esnasında yanımızda olan Kolin firmasının Genel Müdürü Arzu Atik hanımefendiye teşekkür ediyorum” dedi.

Kömüre dayalı Soma Gördes kısmı bizim kömür rezervi bakımından Türkiye’nin en zengin gölgelerinden bir tanesi olduğunu belirten AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ, “Bu bölgede daha önce devlete ait SEAŞ adlı bir termik santralimiz vardı. Bin Megawatt gücünde bir elektrik üretiyordu. Yaklaşık Bu santralde 1400 kişi çalışıyordu. Şimdi Kolin firması bu alanda ve bu bölgede yatırım yapıyor. Şu an itibariyle 2500 kişi bu Kolin firmasına ait bu santralde istihdam ediliyor. Bu yılın sonunda bürokratik engelleri de aştıktan Kolin firmasına ait bu santralde 510 Megawatt gücünde elektrik üretilecek” diye konuştu.
“Bizim elektriğe ihtiyacımız var. Ülkemizde petrol yok, doğalgaz ise şimdilik çok az var. Manisa ilimiz elektrik açısından üç alanda şanslı. Bunlardan biri rüzgar enerjisi. Akhisar’da, Gördes’te, Bekilli’de rüzgar enerjisi üretiliyor. Türkiye’de 244 bölgede rüzgardan ve havadan yararlanarak bu enerjiyi üretme noktasında önemli çalışma yürütüyorlar” diyen Özdağ sözlerini şöyle sürdürdü, “Bir diğer elektrik üretmemizi sağlayan ise Alaşehir’de bulunan jeotermalimiz. Türkiye’nin en zengin buharı Alaşehir’de çıkıyor. 268 derece sıcaklığa sahip. Şu an Jeotermal enerji aracılığıyla elektrik üretiyoruz. Şu an 600 Megawatt’ı geçti. Çeşitli firmalar orada yatırım yapıyorlar. Aynı zamanda bu firmalardan biri olan Kolin bu yatırıma başladı. Kolin firması bu yatırımlarla bir yandan istihdam bir yandan katma değer sağlarken bir yandan da tasarruf yapmamızı sağlıyor. Kolin firmasının yaptığı bu yatırımlar neticesinde 300 Milyon Dolarlık daha az doğalgaz ithal edeceğiz. Kendi enerjimizi kendimiz üreterek bir yandan ısınacak, bir yandan dışa bağımlılığımızı azaltacak bir yandan da organize sanayilerimizde ki fabrikaların çarklarının daha rahat dönmesini ve de ucuz üretim yapmalarının önünü açacağız.”

Kolin Firması Genel Müdürü Arzu Atik ise yaptığı açıklamada yapacakları elektrik santralinin çevreye duyarlı bir santral olacağını belirtti. Atik, “Kolin firması olarak biz 2020 yılında Avrupa Birliğinde devreye girecek olan standartlara göre santrallerimizi dizayn ediyoruz. Herşeyden önemlisi temiz bi,r elektrik üreteceğiz” diye konuştu.

Haber12 Ocak 2017 Perşembe