Selçuk Özdağ'dan Süleyman Demirel'i anma mesajı

AK Parti Siyasi Erdem ve Etik Kurulu Üyesi, Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ yaptığı yazılı basın açıklamasıyla Türkiye Cumhuriyeti Devleti 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’i vefatının 1. Yılında andı. Demirel’in Türk siyasi hayatının önemli figür ve iz bırakan şahsiyetlerinden biri olduğunu belirten Özdağ, “Süleyman Demirel hatalarıyla, günahları ve sevaplarıyla Türk siyasi tarihine adını yazdıran bir şahsiyetti. Eksiklerini ve yanlışlarını tarihçiler ve siyaset bilimcileri değerlendireceklerdir. Ben de bir siyasetçi olarak Türkiye’ye hizmet etmiş kişi olarak Süleyman Demirel’e rahmet dilemeyi vazife olarak kabul ediyorum” dedi.
Türkiye Cumhuriyeti Devleti 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’i vefatının 1. Yılında yaptığı yazılı basın açıklamasıyla anan AK Parti Siyasi Erdem ve Etik Kurulu Üyesi, Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ, “Süleyman Demirel hatalarıyla, günahları ve sevaplarıyla Türk siyasi tarihine adını yazdıran bir şahsiyetti. Kendisine vefatının 1. yılında Allah’tan rahmet diliyorum. Her siyasetçi ve insan gibi onun da hataları, eksikleri vardı. Bunu tarihçiler ve siyaset bilimciler değerlendireceklerdir. Ülkemize hizmet etmiş herkese teşekkür etmek hepimizin vefa borcu. Ben de bir siyasetçi olarak Türkiye’ye hizmet etmiş bir kişi olarak Süleyman Demirel’e rahmet dilemeyi vazife olarak görüyorum” dedi.

Süleyman Demirel'in Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü görevini yürütürken 1960 darbesinden sonra Genel Müdürlük görevini bırakarak Adalet Partisinin başına geçtiğini belirten Özdağ, “Süleyman Demirel Adalet Partisinde de 6 defa gidip 7 defa gelen bir siyasetçi olarak adını yazdırmayı başarmıştı. Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığı görevlerinde bulunan Süleyman Demirel Koalisyonlarda önemli rol oynadı. Elbette kendisini tarihçiler ve siyaset bilimcileri değerlendireceklerdir ama zor şartlarda Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığı görevlerini yürütmüştü. Bu nedenle Süleyman Demirel’i değerlendirirken iki Demirel karşımıza çıkıyor. Birinci Süleyman Demirel hakikaten darbecilere kafa tutmak için gayret sarfeden ama tutamayan, 1971 ve 1980 muhtıralarına maruz kalan, darbecilerle hesaplaşmak için fırsat kollayan bir siyasi kişilik diğer Süleyman Demirel ise 28 Şubat döneminde artık darbecilere gücünün yetmeyeceğini anlayan ve yaşananlara sessiz kalan bir Demirel. Siyaset adamları başta olmak üzere her bireyin yaptığını bulundukları dönem içinde değerlendirmek gerekiyor. Demirel Türkiye’nin kalkınmasında, demokratikleşmesinde, vesayetin Türkiye’den kalkması noktasında önemli hizmetler yapmak için gayret sarfetti ama konjonktür buna müsaade etmedi. Darbeleri Araştırma Komisyonu üyesiyken kendisini dinlemeye gitmiştik. Ziyaretimizde önemli bir şahsiyet, devlet ve siyaset adamını gördük Süleyman Demirel’le görüşmemiz esnasında kendisinin önemli sözleri olmuştu. Ülkemize hizmet etmiş herkese teşekkür etmek hepimizin bir vefa borcu” ifadesinde bulundu.

Haber17 Haziran 2016 Cuma