Selçuk Özdağ'dan Malazgirt Zaferi'nin 947. Yıldönümü mesajı

26 Ağustos 1071 tarihinde Sultan Alpaslan’ın önderliğinde Bizans ordusunu ve gücünü çökerterek Anadolu’nun kapılarını bir daha kapanmamak üzere sonuna kadar Türklere açan Malazgirt Zaferi'nin 947. Yıldönümü nedeniyle açıklamada bulunan AK Parti E. Genel Başkan Yardımcısı, 24. 25. 26 Dönem AK Parti Manisa Milletvekili ve Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Manisa Şube Başkanı Doç. Dr. Selçuk Özdağ, “Malazgirt Anadolu’yu Türkleştirmemizin ve vatan yapmamızın önemli bir sembolüdür. Anadolu’yu Türkleştiren ve Müslümanlaştıran, Anadolu kapılarını bizlere açan başta Sultan Alparslan ve arkadaşları olmak üzere 50 Bin kahraman ecdadımızı rahmetle anıyorum” dedi.

Malazgirt Zaferiyle Türklere açılmakta olan Anadolu kapılarının resmileştiğini ve tarihe büyük harflerle yazıldığını kaydeden AK Parti E. Genel Başkan Yardımcısı, 24. 25. 26 Dönem AK Parti Manisa Milletvekili ve Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Manisa Şube Başkanı Doç. Dr. Selçuk Özdağ, “1071’den önce birçok yer fethedilmişti. 1048’deki Hasankale zaferinden sonra Anadolu’ya yayılmaya başlayan kahraman askerlerimiz 1059’da Sivas ve Malatya’yı ele geçirdi. Alparslan, 1064’te Kars’ı fethetti. 1067’ye gelindiğinde Kayseri, Niksar ve Konya fethedilmişti. Afşin Bey, 1068’de Anadolu’yu boydan boya geçerek, İstanbul Boğazı’na kadar gelmişti. Bu noktada Malazgirt Zaferini önemli kılan husus; Türkmenler Anadolu’nun doğu ve orta kısımlarını fethetmişlerse de bu topraklar henüz Türkmenler için emin bir yurt olmadığıydı. Çünkü Türkmenler düzenli Bizans orduları ile başa çıkacak durumda değillerdi. Bu yüzden Bizans orduları üzerlerine geldiği zaman Türkmenler, Kafkaslara çekiliyorlardı. Bunun yanısıra Anadolu’da fethedilmemiş birçok mevki ve kale vardı. Türkmenlerin bu yerleri ele geçirmesi çok zordu. Bu durumda Selçuklu orduları da Türkmenleri himaye için her zaman Anadolu’ya yardıma gelemiyordu. 26 Ağustos 1071’de kazanılan Sultan Alpaslan’ın büyük Malazgirt zaferi Bizans ordusunu ve gücünü çökerterek Anadolu’nun kapılarını bir daha kapanmamak üzere sonuna kadar Türklere açması açısından çok önemlidir” dedi.

MALAZGİRT ZAFERİ BİR KIRILMA NOKTASIDIR
“Malazgirt ve diğer büyük tarihi zaferlerin adını ve maneviyatını yaşatarak Anadolu’yu Türkleştiren ve Müslümanlaştıran ecdadımıza olan şükran borcumuzu ödeyebiliriz. Bu ecdadımızın bizlere bıraktığı en büyük emanet olup, bu emaneti korumak ve ebediyete kadar muhafaza etmek boynumuzun borcu” diyen Özdağ sözlerine şöyle devam etti, “1071’de Sultan Alpaslan ve 50 Bin kahraman ecdadımızın bizlere yurt olarak bıraktıkları Anadolu toprakları ilelebet bizim olacaktır. İlelebet Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak anılacaktır. Sonsuza kadar hür ve bağımsız yaşayacaktır. Bizim bir tane devletimiz var. Türkiye Cumhuriyeti Devleti. Bir tane bayrağımız var o da şerefli ay yıldızlı Türk bayrağımız. Biz bayrağımızın yanında başka bir bayrağın dalgalanmasına asla müsaade etmeyeceğiz. Biz bu topraklarda dünden bugüne bin yıl içerisinde 10 Milyon şehit verdik. Bu toprakları vatan kıldık, bu topraklarda devlet kurduk. Şimdi bu devleti sonsuza kadar yaşatmak hepimizin görevi.1071’de bize resmi olarak açılan bu vatan toprakları üzerinde birileri bizi sürekli takip etti, bölmeye, kardeşi kardeşe vurdurmaya kalktı. Hain bir kalkışmayla önce Gezi olaylarını ardından da bunda başarılı olamayınca 15 Temmuz darbe girişimine kalkıştılar ama emellerine ulaşamadılar, asla ulaşamayacaklar, buna asla müsaade etmeyeceğiz. Biz bu devleti sokakta bulmadık. Bin yılda vatan inşa ettik ve demokrasiyi, Cumhuriyeti içselleştirdik. Bu topraklarda istiklalin ve istikbalin ümidi olmak istiyoruz. Malazgirt Zaferinin 947. yıldönümünde Sultan Alparslan’ı ve askerlerini rahmetle anıyoruz. Alparslan’ın gayesini ve ideallerini yaşatan herkese selam olsun. Türkiye’de kırılma noktaları Malazgirt Zaferidir, İstanbul’un Fethi’dir, Çanakkale, Kocatepe ve 1919 Kurtuluş ve Bağımsızlık Savaşı’dır. Demokrasiyi içselleştireceğimiz 1950 seçimleridir. 15 Temmuz 2016 darbe girişimine meydan okuyan ve demokrasiyi içselleştiren insanlardır. Anadolu ilelebet sonsuza kadar bizim vatanımız, Türkiye Cumhuriyeti ise devletimiz olarak kalacaktır" diye konuştu.

BEŞ ANA UNSURU İYİ ANLAMALI VE ANLATMALIYIZ
Malazgirt Zaferi’nin 947’nci yıldönümü nedeniyle bu yıl Cumhurbaşkanlığı himayesinde 3 gün sürecek olan etkinliklerle ilgili de değerlendirmede bulunan Özdağ, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a teşekkür ederek, "Bilindiği üzere Sayın Cumhurbaşkanımız geçtiğimiz dönem İstanbul’un Fethini ve Çanakkale Zaferini ukdelerine almıştı. Bunun hemen ardından Malazgirt Zaferi'nin 947. Yıldönümü'nünde Cumhurbaşkanlığı himayelerinde gerçekleşmesi mutluluk ve onur verici. Sarıkamış Şehitlerini anma programında, İstanbul’un Fethi, Çanakkale Zaferi, 30 Ağustos savaşının geçtiği yer Sakarya Meydan Muharebesi ve Malazgirt Zaferinde bütün milletçe ayağa kalkmalıyız. Buraların tarihi ve Türkler açısından önemini anlatan belgeseller, filmler çekmeliyiz, kitaplar yazmalıyız. Şiir, edebiyat ve resim yarışmaları düzenlemeliyiz. Milli Eğitim Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı bu konuda el ele vermelidir. Sadece Türkiye’ye değil bütün Türk Dünyası’na, Türklerin gönüldaşlarının, dindaşlarının ve kültürdaşlarının olduğu her yere bu beş ana unsuru anlatmalıyız” ifadelerine yer verdi.

Haber20 Eylül 2018 Perşembe