Selçuk Özdağ'dan KHK teşekkürü 696 Sayılı KHK depremden zarar gören vatandaşların yarasına merhem oldu

AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ 24 Aralık 2017 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’yle depremde hasar gören konut, işyeri veya ahırların yapımı için hak sahiplerine yardım yapılacağını belirtti. Kanun kapsamında yardım yapılacak olan yerler arasında Manisa’nın Akhisar, Saruhanlı ve Selendi ilçelerine bağlı yerleşim yerlerine

AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’yle depremde hasar gören konut, işyeri veya ahırların yapımı için hak sahiplerine yardım yapılacağını belirtti. Özdağ, “KHK kapsamında çıkan bu kararnameyle mağduriyetlerin önüne de geçilmiş olacak. Mağduriyetlerin giderilmesi noktasında önceki dönemki Başbakan Yardımcımız Sayın Veysel Kaynak beyin, bu dönem Başbakan Yardımcımız Sayın Recep Akdağ beyin ve Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım beyin çok ciddi gayretleri oldu. Kendilerine teşekkür ediyorum. Ben de depremin yaşandığı andan bugüne kadar konunun ısrarla takipçisi oldum. Sadece Manisa’da değil diğer şehirlerimizde de aynı sıkıntıyı yaşayan yerler vardı. Konuyla ilgili olarak AFAD ile görüşmeler yapılıyor. Depremden zarar gören evsahiplerine ya bir nebze mağduriyetlerini giderecek nakdi yardım yapılacak ki bu rakam 55 Bin lirayken sonradan yapılan düzenlemeyle 80 Bin liraya çıkartılmıştı. Ya da Akhisar ilçemize bağlı Akselendi’de yaptığımız gibi mağduriyet yaşayan vatandaşların binaları yapılarak belirli bir süre ödemesiz daha sonra da uzun vadede çok düşük bir faizle geri ödemeli olmak üzere mağduriyetleri giderilecek. Vatandaşlarımız müsterih olsunlar. Muhtarlarımıza da gerekli bilgilendirme yapıldı. Devletimiz ve Hükümetimiz ayakta mağduriyet yaşayan vatandaşlarımızın yanında” diye konuştu.

AKHİSAR VE SELENDİ İLÇELERİNDE DE DEPREM OLMUŞTU
Manisa’nın Akhisar İlçesinde 12 Eylül 2016 tarihinde, Selendi İlçesinde 21 Nisan 2017 tarihinde ve Saruhanlı İlçesinde 27 Mayıs 2017 tarihinde depremin meydana geldiğini ve toplam 150 civarında evde maddi hasarın oluştuğunu kaydeden Özdağ, “Bilindiği üzere o dönem AFAD ekipleri hasar tespit çalışmaları yapmış ve hak sahipleri 2 yıldır zararlarının karşılanmasını bekliyorlardı. KHK’da yer alan bu geçici maddeye göre depremlerde zarar gören vatandaşların zararlarının karşılanması hüküm altına alınmış oldu” dedi.

İLGİLİ MADDE NE DİYOR?
Söz konusu geçici kanun maddesi (Geçici madde 26) şu şekilde: “Adıyaman İli Samsat ve Kahta İlçelerinde ve Şanlıurfa İli ve çevresinde 2/3/2017 tarihinde, Çanakkale İli Ayvacık ve Ezine İlçelerinde 6/2/2017 tarihinde, Antalya İli Korkuteli İlçesinde 6/2/2015 tarihinde, Çanakkale İli Gökçeada İlçesinde, 24/5/2014 tarihinde, Bingöl İli Kiğı İlçesinde 3/12/2015 tarihinde, Malatya İli Hekimhan ve Kuluncak İlçelerinde 29/11/201 tarihinde, Van İli Muradiye İlçesinde 29/10/2015 tarihinde, Manisa İli Akhisar İlçesinde 12/9/2016 tarihinde, Manisa İli Selendi İlçesinde 21/4/2017 tarihinde, Manisa İli Saruhanlı İlçesinde 27/5/2017 tarihinde, Muğla İli Bodrum İlçesinde 21/7/2017 tarihinde ve Erzurum İli Aşkale İlçesinde 11/5/2017 tarihinde meydana gelen ve genel hayata etkili olan deprem afetleri nedeniyle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı fen heyetleri tarafından tespit edilmiş olan yıkık veya ağır hasarlı konut, işyeri ve ahır sahibi afetzedeler için bu Kanun hükümleri gereğince hak sahibi olmak ve borçlandırmaları yapılmak kaydıyla konut, işyeri, ahır ve her türlü alt yapı ve sosyal donatıların inşası veya kredi desteği sağlanması ile orta hasarlı olduğu tespit edilen konut, işyeri veya ahır sahibi afetzedelere bu Kanun hükümleri gereğince hak sahibi olmak veya borçlandırmaları yapılmak kaydıyla kredi desteği sağlanmasına ilişkin olarak bu Kanunun 29 uncu maddesinin sekizinci fıkrasında belirtilen hususlar aranmaksızın işlem yapılır. Birinci fıkrada belirtilen işlemlerin yapılmasında bu Kanunun 29 uncu maddesinin üçüncü fıkrasında yer alan kısıtlamalar uygulanmaz.”

Haber03 Şubat 2018 Cumartesi