Selçuk Özdağ'dan İstiklal Marşı'nın bestesiyle ilgili önemli açıklama

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İstiklal Marşı’nın bestesiyle ilgili sözlerini çarpıtıp başka boyutlara taşıyarak kendisini hedef tahtasına koymak isteyen kesimlere sert tepki gösterdi. Özdağ, “. Cumhuriyet Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün söylediği gibi fikri hür, irfanı hür, vicdanı hür nesiller istemiyor mu? Siz, “Gazi Mustafa Kemal’in partisiyiz, onun ilkelerini ve ideallerini savunuyoruz” diyeceksiniz, size gelince her şeyi söyleyeceksiniz ondan sonra da Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın fikri hür, irfanı hür, vicdanı hür bir şekilde ifade ettiği ve paylaştığı İstiklal Marşı’nın bestesiyle ilgili düşüncesini öne sürüp, algı yönetimi oluşturup kıyameti koparacaksınız? Bizim Mehmet Akif’in 97 yıl önce yazdığı İstiklal Marşı’nın sözlerini değiştirme gibi bir derdimiz yok ama bestesinin de sözleri gibi heyecan vermesi gerekiyor” diye konuştu
İstiklal Marşı’nın yeniden bestelenmesiyle ilgili tartışmalara AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ’da katıldı. AK Parti Saruhanlı İlçe Danışma Meclisinde konuyla ilgili düşüncelerini aktaran Özdağ, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İstiklal Marşı’nın bestesiyle ilgili hür düşüncesini ifade ettiğini ve bu ifadelerin bazı kesimler tarafından çarpıtılarak başka boyutlara taşınmak istediğini kaydetti.

İSTİKLAL MARŞI’NIN SÖZLERİ GİBİ BESTESİ DE HEYECAN VERMELİ

Kendisinin milliyetçi ve ülkücü gelenekten gelen bir Milletvekili olduğunu Mehmet Akif Ersoy’u rol modeli olarak kabul ettiğini belirten Özdağ, “Mehmet Akif Ersoy Mısır’a gittiğinde rahatsızlanmıştı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e haber gönderdi. Mustafa Kemal “Gelsin” dedi. Ardından Akif Türkiye’ye geldi. Gelmesinin ardından Mustafa Kemal Atatürk Mehmet Akif’in yanına arkadaşlarını gönderdi, “Kendisine geçmiş olsun dileklerimi iletin. Kendisine saygı duyuyorum. İsteseydim Anadolu topraklarına sokmazdım. İsteseydim yazdığı İstiklal Marşı’nı değiştirirdim” sözlerinin iletilmesini istedi. Gittiler ve Mustafa Kemal’in selamını söyleyip kendisine söylediklerini aktardılar. Akif’in sözleri, “Evet, doğru. Gazi beni Anadolu’ya sokmayabilirdi, gücü yeterdi ama İstiklal Marşı’nı değiştirmeye gücü yetmezdi” dedi. Dönüp bu sözleri Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e aktardılar. Gazi Mustafa Kemal’in sözleri çok anlamlıydı, “Evet bunu ancak bana Mehmet Akif gibi bir adam söyleyebilirdi” dedi. Aynen öyle, Hiç kimse Mehmet Akif Ersoy’un yazdığı “Korkma sönmez bu şafakta yüzen Alsancak” ile başlayan İstiklal Marşı’nı değiştirmeye kalkmıyor” dedi.

SAYIN ERDOĞAN’IN SÖZLERİNİ ÇARPITIYORLAR
“Bazı siyasi parti liderlerinin çarpıtarak söyledikleri gibi bizim öyle bir değiştirmeye yönelik derdimiz yok. Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın söyledikleri İstiklal Marşı’nın sözleriyle değil bestesiyle alakalı” diyen Özdağ, “İstiklal Marşı’nın bestesi 1921’den bu yana iki sefer değiştirildi. Sözlerinin heyecan verdiği, kulağa hoş geldiği gibi bestesinin de aynı şekilde heyecan vermesi, kulağa hoş gelmesi gerekiyor. Cumhuriyet Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün söylediği gibi fikri hür, irfanı hür, vicdanı hür nesiller istemiyor mu? Siz, “Gazi Mustafa Kemal’in partisiyiz” diyeceksiniz, size gelince her şeyi söyleyeceksiniz ondan sonra da Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın fikri hür, irfanı hür, vicdanı hür bir şekilde söylediği düşüncesinde kıyameti koparacaksınız. Hani siz Cumhuriyeti temsil ediyordunuz? Hani siz halk iradesini temsil ediyordunuz, Hani siz Mustafa Kemal’in düşüncelerini savunuyordunuz?” şeklinde konuştu.

İSTİKLAL MARŞI EBEDİYETE KADAR OKUNACAK
Mehmet Akif Ersoy’un ölümsüz dizeleriyle hayat bulan, kurtuluş ve bağımsızlık mücadelesinin önemli olgularından biri olan İstiklal Marşının 97 yıl önce Türkiye Büyük Millet Meclisinde defalarca okunup ayakta alkışlanarak kabul edildiğini vurgulayarak ebediyete kadar okunmaya devam edeceğini kaydeden Özdağ, “İstiklal, milletimizin en eski tarihinden bugüne kadar hür bir millet olarak varlığını sürdüğünü ifade eden en temel kavramdır. Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy´un yazdığı İstiklal Marşı ise Türk Milleti´nin dünyaya bildirisi ve bağımsızlığının tescilidir. Öyle bir şiir yazacaksınız ki bugünü anlatırken dünü vurgulayacak, dünü anlatırken de geleceğe yönelik kalıcı ve şaşmaz ifadeler ortaya koyacaktır. Bunu başaran yegane insan, kalemini, sanatını, ilhamını Türk milletinin emrine vermiş milli bir şair, geniş bir kültür hazinesine sahip büyük bir fikir adamı Mehmet Akif Ersoy´dan başkası olamazdı. İstiklal Marşı’nın Şairi Mehmet Akif Ersoy Türk edebiyatında milli bir şair olarak öncelikle gönüllerde taht kurmuştur. Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’da Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ifade ettiği gibi fikrini, irfanını ve vicdanını hür bir şekilde paylaşarak “Konuyu kamuoyunun bestekarların takdirine sunuyorum” demiştir. Bundan daha ne olabilir? Konuyla ilgili beste yarışmaları düzenlenir, milletimizin takdirine sunulur ve millet iradesinin takdiriyle İstiklal Marşı’mızın verdiği heyecanı aynı şekilde veren bir beste ortaya çıkabilir” diye konuştu.

MEHMET AKİF’İN RUHU HER AN YANIMIZDA YAŞIYOR
Türk milletinin 1. Cihan Harbinde yenildikten sonra Çanakkale´de büyük bir destan yazdığını kaydeden Özdağ sözlerini şöyle sürdürdü, “Çanakkale zaferinden sonra yediden yetmişe her kesimden insanımızla büyük bir direniş gösterdik. Bu direnişimiz tarihe mal oldu. Bu destanı ve kahramanlığı ölümsüz kılma ve bağımsızlığımızı sembole etme adına bir marş yazma konusu gündeme geldi. Konu ile ilgili olarak Mehmet Akif Ersoy önce para ödüllü olduğu için bu yarışmaya katılmak istemedi. Israrlar karşısında seyirci kalamayarak büyük şairimiz Mehmet Akif Ersoy para almayacağını belirterek yarışmaya katıldı. Yazmış olduğu o muhteşem şiirle İstiklal Marşı yazarı unvanını kazandı. Mehmet Akif Ersoy kendisine ödenen parayı kabul etmedi ve o parayı askerlere tebliğ etti. Mehmet Akif Ersoy fakirlik içinde yaşarken dahi bu parayı almayarak milleti adına çalışmayı ve fedakarlık yapmayı göstermiş olan örnek bir şahsiyettir. Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy istiklal marşını yazdıktan sonra “Allah bir daha bu millete istiklal marşı yazdırmasın” demişti. Bu istiklal bizi istikbale, özgürlüğe ve refaha sürüklesin istemişti. Mehmet Akif Ersoy ruhu her an yanımızda yaşıyor. Kendisini bir kez daha rahmetle ve şükranla anıyor ve Türkiye sonsuza kadar varolsun istiyoruz.”

Haber8 Nisan 2018 Pazar