Selçuk Özdağ'dan çiftçiye emeklilik müjdesi

AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ’dan çiftçilere önemli müjde! Özdağ yapmış olduğu açıklamayla prim borcu olduğu için emekli olamayan çiftçilerin Ziraat Bankası'ndan komisyonsuz ve teminatsız kredi kullanarak emekli olabileceklerini bildirdi. Sosyal Güvenlik Kurumu ile Ziraat Bankası arasında borcu olan Bağ-Kur'lu çiftçilerin emekliliğine imkân sağlayacak kredi işbirliği protokolünün imzalandığını belirten Özdağ, “Yıllardan beri Çiftçilerimizin özlem duydukları hususu hayata geçirmiş olmanın bahtiyarlığını yaşıyoruz” dedi.

Manisa’nın önemli bir tarım kenti olduğunu kaydeden AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ, “Özellikle Manisa’nın yerli eşrafından genel çoğunluktaki vatandaşlarımızın tarım kenti olması münasebetiyle çiftçilikle uğraşıyorlar. Çiftçi vatandaşlarımız ziyaretlerine uğradığımızda prim borcundan dolayı emekli olamadığını kaydediyor ve bu hususta yardımcı olmamızı talep ediyorlardı. Bu konuda önemli bir çalışma yürütülerek prim borcu olduğu için emekli olamayan vatandaşlarımız için Ziraat Bankası'ndan komisyonsuz ve teminatsız kredi kullanarak emekli olabilme imkanı getirildi. AK Parti iktidarı toplumsal talepleri hiçbir zaman kulak arkası yapmamıştır. Her zaman için toplumsal talepleri değerlendirilebilecek bir unsur olarak görerek vatandaşlarımızı mutlu etme yolunda çok önemli uygulamaları hayata kazandırmıştır” dedi.

ÇİFTÇİNİN KULLANDIĞI MAZOTUN YARISI DEVLETTEN

“İnsanlarımızı huzurlu ve mutlu kılmak için kanuni nizam içerisinde yapmış olduğumuz uygulamalara bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da yapmaya devam edeceğiz” diyerek sözlerine devam eden Özdağ, “Bilindiği üzere mazot desteği ilk defa AK Parti iktidarları döneminde 2003 yılında başlamış 2005 yılında da gübre desteğini yine çiftçi kardeşlerimize doğrudan vermiştik. Şimdi yine Tarım Bakanlığımızın yürüttüğü başarılı çalışmalara bir yenisi daha eklenerek çiftçilerimizin kullandığı mazotun yarısı ödenmeye başlanacak. Tarın kalkınmanın ve güçlü ülke olmanın önemli sacayaklarından o nedenle tarıma, tarımsal kalkınmaya ve çiftçilerimize desteğimiz devam edecek” diye konuştu.

KREDİ ÇEKMEK İSTEYEN ÇİFTÇİYE 48 AY VADELİ KREDİ
Çiftçiler 48 ay vade ile kredi çekecek. Emeklilik için kredi kullanmak isteyen sigortalı çiftçilerin geçmişteki kredi siciline bakılmayacak. Protokol 3 ay için geçerli olacak. Karşılıklı mutabakat sağlanması halinde 2 kez uzatılabilecek. Türkiye'de 708 bin Tarım Bağ-Kur'lu sigortalı, 682 bin tarım Bağ-Kur'lu emekli bulunuyor. Ziraat bankasından çekmiş olduğu kredi ile emekli olan çiftçilerin kredi ödemeleri otomatik olarak emekli maaşlarından kesilecek ve bu işlemlerden komisyon alınmayacak.

Haber10 Mart 2018 Cumartesi