Selçuk Özdağ'dan Batı Dünyası ve Papa'ya Kudüs çağrısı

AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ, Ortadoğu'yu yeni bir krize sürüklemenin doğru olmadığını belirterek Trump'ın planına ABD'deki Yahudilerin karşı çıkacaklarını ifade ederek, Hristiyan Batı dünyasını ve Papa'yı da bu konuda duyarlı olmaya çağırdı.

AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ, ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma planını eleştirdi. Özdağ, "Bizim dış politikamızda ebedi düşmanlarımız olmadığı gibi ebedi dostlarımız da yoktur, ebedi menfaatlerimiz vardır. Bu menfaatler içerisinde manevi menfaatlerimiz önde gelir. Manevi menfaatlerimizin başında da Kudüs geliyor” dedi.

KUDÜS MÜSLÜMANLARIN İLK KIBLESİDİR
"Kudüs, Müslümanların ilk kıblesidir. İlk kıblemizin olduğu yerde bir emrivaki yapmaları doğru değildir” diyen Özdağ sözlerine şöyle devam etti, “Daha önce Birleşmiş Milletler Filistin'i tanımaya başlamıştı, bayrağı dalgalanmıştı, bağımsız bir devlet noktasından ileri noktalara gelinmişti. Böyle bir ortamda kalkıp 'size bağımsızlık veririz, bir devlet kurmanıza müsaade ederiz, karşılığında da Kudüs'ü isteriz' diyerek kutsallarımıza savaş açmalarını, bu şekilde şantaj yapmalarını İslam dünyasının kabul etmeyeceğini Trump'ın bilmesi gerekir. Geldikleri andan itibaren İslam dünyasını karıştırma çalışması içerisindeler. Trump; Suriye'den elini çek, Irak'tan elini çek, İran'dan elini çek, Türkiye'den elini çek, Kudüs'ten elini çek. Siz kendi ülkenizde 'kazan-kazan' şeklinde yaşayın. Bizler de 'kazan-kazan' ile yaşamak istiyoruz. Bizim dış politikamızda ebedi düşmanlarımız olmadığı gibi ebedi dostlarımız da yoktur, ebedi menfaatlerimiz vardır. Bu menfaatler içerisinde manevi menfaatlerimiz önde gelir. Manevi menfaatlerimizin başında da Kudüs geliyor. Biz Kudüs için 'vazgeçilmezimiz' diyoruz, bütün Müslümanlar aynı şekilde... Üçüncü kutsal belde de Anadolu toprakları, İstanbul. O nedenle bundan böyle İsrail zaten bu bölgede yalnızlaşmıştı, yalnızlaşmak iyi değildir."

KUDÜS’TE HEP BİRLİKTE YAŞANACAK
Yahudilerin 3 bin yıl boyunca vatansız yaşadığını, İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra Filistinliler'in topraklarını aldıklarını anlatan Özdağ, "Bugün Filistinliler, 'anladık toprağımızı aldınız ama kutsalımızı almayın, anladık toprağımızı aldınız ama devletimizi almayın. Bayrağımız dalgalansın, beraber yaşamak istiyoruz. Müslümanlar ve Yahudiler olarak birlikte yaşamak istiyoruz' diyorlar. Kudüs'te Museviler, Yahudiler, Hristiyanlar ve Müslümanlar beraber yaşayacaklar" diye konuştu.

ABD’NİN BÖLGEYİ KARIŞTIRMA PLANI SONUÇSUZ KALACAK
"İsrail'in başbakanının Netanyahu olduğunu zannediyordum ama Trump'mış" diyen Özdağ, ABD'nin İsrail ve Ortadoğu'yu yönetmek istediğini, bunu yaparken de bölgeyi karıştırmayı amaçladığını söyledi. Özdağ, "Hristiyan Batı dünyasının da Kudüs'ü birilerine teslim etmek gibi akılsızlık yapmayacağını düşünüyorum, buna kimsenin hakkı yoktur. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın dediği gibi Kudüs kırmızı çizgimizdir. Sadece bizim değil Hristiyanların da kırmızı çizgisidir, bunun bedeli ağır olur" değerlendirmesinde bulundu.

Haber12 Aralık 2017 Salı