Selçuk Özdağ'dan 10 Ocak Gazeteciler Günü açıklaması

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle açıklamada bulunan AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ, Basın mensuplarının dünyanın en zor ve fedakarlık gerektiren mesleklerden birini icra ettiklerini belirtti. Bu denli zor ve önemli bir görevi yerine getirirken doğru haber verme, tarafsızlık, özel hayata saygının basın ve basın çalışanları için yol gösterici bir değer olması gerektiğini kaydeden Özdağ, “İnşallah Türkiye'de basın daha da özgür olacak, ileri demokrasiyle tanışacak. Hem medya çalışanları gelecek endişesi taşımayacaklar hem de medya patronları, medya yetkilileri gazetelerini çıkarırken zevkle çıkaracaklar. Bunlar sağlanırken de basında hukukun evrensel değerlerinden sapmaması, kişilerin temel hak ve hürriyetlerine saygıyı ihmal etmemesi gerekiyor" diye konuştu.

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü yaptığı yazılı basın açıklamasıyla kutlayan AK Parti Siyasi Erdem ve Etik Kurulu Üyesi, Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ, basın çalışanlarının gelecek endişesi taşımaması gerektiğini, bunun için koşullarının iyileştirilmesi, daha çok haklara sahip olmaları yönünde çalışmalar sürdürdüklerini kaydetti. Özdağ, “Türkiye'de basın daha da özgür olacak, ileri demokrasiyle tanışacak. Hem medya çalışanları gelecek endişesi taşımayacaklar hem de medya patronları, medya yetkilileri gazetelerini çıkarırken zevkle çıkaracaklar. Gazetelerini ve diğer yayın organlarını 'İstihdam oluşturuyoruz, fikir hürriyetini yayıyoruz, özgürlüklere imza atıyoruz' diye çıkaracaklar. Hatta kamu ile vatandaş arasında, vatandaşla ile kamu arasında, özel ile kamu, kamu ile özel arasında köprü vazifesi görmüş olmanın bahtiyarlığını taşıyacaklar. Gazetecilerin idealleri, hedefleri ve kamuoyu yararına yönelik çalışmalarının olması gerekiyor. Yaşadığımız süreçte çoğu basın mensubu görevinin önem ve sorumluluğunu bilerek çalışmalarına devam ederken ve mesleğini başarıyla icra ederken maalesef bazı basın çalışanlarının terör ve darbe tetikçiliğine soyunduğunu görüyoruz. Türkiye'nin asıl sorunlarından birisi de bu amaçsız, dertsiz, davasız aydın ve gazeteci tipidir. Kendi çürümüş hayat tarzlarını korumaktan başka amacı olmayan bu topluluğun coğrafyası, vatansız, kıblesiz söylemleri terör örgütünün eylemlerinden daha tahrip edici olmaktadır” ifadesinde bulundu.

“Terör ve bölücülük konusunda her şeyden önce bir ağız ve söylem birliğine ihtiyaç var” diyen Özdağ sözlerini şöyle sürdürdü, “Darbe ve terör yandaşlığına soyunan ve kalemiyle bu kirli hizmet dolayısıyla tetikçiliğe sürükleyen bazı basın mensuplarını yanlıştan dönmeye, uhulete ve suhulete davet ediyorum. Türkiye bir hukuk devleti olup demokrasi ve Cumhuriyet vazgeçilmezimizdir. Bu vesile ile zor şartlarda görevini yerine getirmeye çalışan, 24 saatini vatandaşın haber alması için harcayan, savaşta ve barışta görev yapan, görevinin kutsallığı bilincinde olan tüm basın çalışanlarının da 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyorum. Ebediyete intikal eden basın çalışanlarını rahmetle anıyor, tüm basın çalışanlarına meslek ve özel hayatlarında başarılar diliyorum."

Haber9 Ocak 2017 Pazartesi