Şehitlik ve Gazilik rütbesi Türk milleti için en kutsal payedir

Gazilik ve Şehitlik rütbesinin Türk milleti için en büyük ve en kutsal paye olduğunu ifade eden AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ tarihi kahramanlık destanlarıyla dolu Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 1920’de bir kahramanlık zaferi örneği göstererek Gazilik ünvanı aldığını belirtti. Özdağ, “96 yıl önce istiklal mücadelesi kazanarak Şehidimizle, Gazimizle, kahramanlarımızla tüm Dünya’ya örnek olmuştuk. Tam 96 yıl sonra 15 Temmuz gecesi hain darbe girişimine karşı milli iradesine sahip çıkan halkımız Gazi bir millet olduğunu bir kez daha tüm cihana ilan etmiştir. Bu nedenle Şehit yakınlarımız, Gazilerimiz ve kahraman milletimiz için ne yapsak az” diye konuştu.

Manisa’da 19 Eylül Gaziler Günü programı dahilinde düzenlenen çelenk koyma törenine katılan AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ, Gazilik ve Şehitlik rütbesinin Türk milleti için en büyük ve en kutsal paye olduğunu ifade etti. Özdağ, “1920’de Sakarya önlerinde Yunan Polatlı’ya kadar geldiği zaman Türkiye Büyük Millet Meclisi Gazilik ünvanı almış ve düşmanlara karşı mücadele etmişti. Verdiğimiz istiklal mücadelesinden zaferle çıkmıştık. Aradan 96 yıl sonra 15 Temmuz gecesi yine egemen güçlerin desteğiyle devletimizin bekasına, ülkemizin ve milletimizin geleceğine saldırdılar. Yine aynı şekilde düşmana karşı kahramanca mücadele ettik ama düşman bu sefer içimizdeydi. İçimizdeki düşmanlarla, hainlerle mücadele ederek yine zaferle ayrıldık. İstiklalimize ve istikbalimize sahip çıkan milletimiz dünyada benzeri görülmemiş kahramanlık örneğini bir kez daha göstererek Gazi bir millet olduğunu tüm cihana ilan etmiştir” dedi.

ŞUURLU VE MİLLİ İRADEYE SAHİP ÇIKAN NESİLLER YETİŞTİRİYORUZ
Konuşmasında 2016-2017 Eğitim Öğretim yılının açılışına da değinen Özdağ “Şuurlu ve milli iradeye sahip çıkan, bu vatan için canı pahasına Şehit ve Gazilik mertebesine yükselmiş olan kahramanlarımızı tanıyan ve onların izinden giden nesiller yetiştirmek boynumuzun borcu. Bunun için de yeni eğitim öğretim yılının açılış temasını 15 Temmuz’da ki darbe girişiminde Şehit ve Gazi olan kahramanlarımızı tanıtan ve anan programlara ayrılmasını yerinde buluyorum. Program kapsamında Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın ve Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım’ın mesajlarına da yer verilmesi düzenlenen programı daha anlamlı kılıyor. Milletin tek yürek halinde darbe girişimine karşı duruşu, meydanlarda gösterdiği kararlılık ve cesaret anları Dünya’da ki tüm mağdur ve mazlum milletlere bir örnek olmanın yanı sıra onları da cesaretlendiren, verdikleri demokrasi mücadelesine güç katan bir ses olmuştur” diye konuştu.

CUMHURİYETİ VE DEMOKRASİYİ YAŞATACAĞIZ
Cumhuriyet’i Şehitlerin ve Gazilerin kutsal bir emaneti olarak kabul ettiklerini kaydeden Özdağ sözlerine şöyle devam etti, “Birlik ve beraberliğimizi muhafaza ederek bize emanet edilen Cumhuriyeti ve demokrasiyi ebediyete kadar yaşatacak, hukuktan, insan hakları ve özgürlüklerden taviz vermeden, geri adım atmadan Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni güçlü ve muasır bir ülke olarak çalışmalarımıza ara vermeden devam edeceğiz. Şehitlerimizin ve gazilerimizin emanetine asla ve asla leke sürdürmeyecek, onların aziz hatıralarını ilelebet yaşatacağız. Bu minnet ve şükran duyguları içinde, bugün de, aynı azim ve kararlılıkla milletimizin huzur ve güvenliği için canlarını ortaya koyan güvenlik güçlerimizi; bu uğurda gazilik mertebesine ulaşmış başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm Gazilerimizi ve şehitlik mertebesine erişmiş kahramanlarımızı saygıyla anıyorum.”

Haber19 Eylül 2016 Pazartesi