Şehit yakınları Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin bayrakları ve şerefleridir

18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 102’nci yılı dolayısıyla Aile ve Sosyal Politikalar Manisa İl Müdürlüğü tarafından şehit yakınları ve gazilere Polisevinde düzenlenen öğle yemeğine katılan AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ şehit yakınlarının Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin bayrakları ve şerefleri olduğunu ifade etti.

Aile ve Sosyal Politikalar Manisa İl Müdürlüğü, 18 Mart Çanakkale Zaferi dolayısıyla şehit yakınları ve gazilere Manisa Polisevinde öğle yemeği verdi. Polis evinde gerçekleştirilen yemeğe Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer ve eşi Fatma Dilek Güvençer, AK Parti Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ, Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Garnizon Komutanı Albay Şefik Güvenç, Yunusemre Kaymakamı Ahmet Erdoğdu, Şehzadeler Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, İl Emniyet Müdürü Fevzi Bilgiç, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Genç, Yunusemre Belediyesi Başkan Yardımcısı Şule Uygur, Şehzadeler Belediyesi Başkan Yardımcısı İsmail Önal, kurum müdürleri, askeri erkan ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri katıldı.

ŞANLI TÜRK TARİHİNDE 10 MİLYON ŞEHİDİMİZ VAR
Tüm şehit yakınları ve gazilerle birebir ilgilenen ve birlikte yemeğini yiyen AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ şeref yakınlarının Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni bayrakları ve şerefleri olduğunu belirtti. Türklerin bin yıldır bulundukları topraklarda yaşadığını kaydeden Özdağ, “Bu toprakları vatan kılmak için tam 10 milyon şehit verdik. Dünya'da 5 büyük imparatorluk kuruldu. Bu imparatorlukların 3'ünü Türkler kurdu. Osmanlı'dan sonra Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile birlikte Türkiye Cumhuriyeti'ni kurduk. Bu topraklara sahip çıktık. Ölenler, şehit olanlarımız oldu ama bu toprakları ebediyete kadar vatanlaştırdık” diye konuştu.

BEN DE BİR ŞEHİT YAKINIYIM
“Dünya’nın en pahalı, kıymetli topraklarında yaşıyoruz. Bu topraklarda ancak büyük ekonomi, büyük ordu ve büyük demokrasiyle ayakta kalabiliriz. Ekonomisi ve ordusu zayıflayanlar bu topraklarda yaşayamadılar” diyen Özdağ sözlerine şöyle devam etti, “Dünya’da ebedi devlet yoktur dünyada ama ebedi olarak devlet iradesi olan milletler vardır. O da Türk milletidir. Bağımsızlık bizim şiarımız, özgürlük asla vazgeçmeyeceğimiz en büyük hedefimizdir. İngiltere’nin Devlet Başkanlarından Churchill "Türkler 85 kilodur, 90'a çıkarsa 85'e indirir, 80'e inerse 85'e çıkarırız. Biz bu Türkleri geldikleri yere geri göndereceğiz. Onları ezip geçeceğiz" diyordu. Ama 250 Bin Mehmetçik Çanakkale’de bir destan yazdı. O nedenle Çanakkale erlerin, Kurtuluş Savaşı, Sakarya ise komutanların subayların savaşıdır. Şimdi yine aynısını yapmak istiyorlar bize. “Bu topraklar bizim diyorlar” ama buna müsaade etmeyeceğiz. Biz bin yıldır bu toprakları vatan yaptık.10 Milyon şehit verdik. Bize “bu topraklarda küçük ölçekli devlet olun” diyorlar. Hayır büyük ölçekli devlet olacağız. Pazar değil ortak olmak istiyoruz. Cep telefonumuzu, arabamızı, hızlı trenimizi, barajlarımızı, hava limanlarımızı ve nicelerini yapıyoruz ve de yapmaya devam edeceğiz. Onun için terör örgütlerini üzerimize salıyorlar. Güneydoğu Anadolu’da şu ana kadar 50 Bin şehit verdik. Bakanlarımızı, Milletvekillerimizi ve aydınlarımızı öldürdüler. PKK ile başaramadılar bu sefer de 15 Temmuz’da FETÖ denen hain terör örgütünü karşımıza çıkardılar. Ben 15 Temmuz’dan önce bir yeğenimi, 15 Temmuz’da bir diğer yeğenimi şehit verdim.”

ALLAH DEVLETİMİZE VE MİLLETİMİZE ZEVAL VERMESİN
Şehitliğin çok kutsal bir makam olduğunu kaydeden Özdağ, “Allah tüm şehit yakınlarına sabır versin. Allah devletimize ve milletimize zeval vermesin. Vatan, devlet, bayrak bizim, demokrasi ve Cumhuriyet bizim. Bu nedenle farklılıklarımızı zenginlik kabul ederek birlik ve beraberliğimizi muhafaza edelim. Şehit yakınları bu devletin bayrakları ve şerefleridir. Hürmetle, saygıyla önlerinde eğiliyorum. Yaşasın Türkiye Cumhuriyeti Devleti, yaşasın ay yıldızlı Türk bayrağı, yaşasın aziz ve asil Türk milleti” dedi.

VALİ GÜVENÇER; BAĞIMSIZLIĞIMIZIN TEMELİ ÇANAKKALE’DE ATILDI
Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer ise yaptığı konuşmada Türk bağımsızlık savaşının temellerinin, Çanakkale sularında Conkbayırı'nda ve Anafartalar'da atılmış olduğunu belirtti.

Türk milletinin, vatan topraklarını, bağımsızlığını ve istiklalini korumak için eşi benzeri görülmemiş fedakarlıklar göstererek, tarih boyunca yazdığı kahramanlık destanıyla şanlı zaferler kazandığını ifade eden Vali Güvençer, sözlerine şöyle devam etti, “Şehitlerimizin ve gazilerimizin canları pahasına mücadele ederek bizlere emanet ettiği bu kutsal vatan topraklarının bağrında yatan kahramanlar, ebedi varlığımızın teminatı olmuşlardır. Milletimiz, ecdadımızın emaneti olan güzel yurdumuzu, onların sahip oldukları ruh ve anlayışla korumanın hepimizin görevi olduğu bilincini taşımaktadır. Büyük Türk Milleti, "Çanakkale Geçilmez" sözünü tarihe kanlarıyla kazıyan, onurla kendisine bu cennet vatanı bırakan aziz şehitlerine, gazilerine ve onların bizlere emanet ettikleri ailelerine her zaman sahip çıkmayı bilmiştir. Bu vesileyle, Çanakkale Zaferi'nin 102. yıl dönümünü kutladığımız 18 Mart Şehitler Günü'nde, Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, vatanımızın bölünmez bütünlüğü uğrunda canlarını feda eden aziz şehitlerimizi, ebediyete intikal eden kahraman gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyorum”
Konuşmaların ardından şehitlerin ruhlarına ithafen dualar okunarak program sona erdi.

Haber19 Mart 2017 Pazar