Sarıkamış düşmana karşı yürüyen cengaverlerin hikayesidir

Sarıkamış Şehitlerinin anılışının 103. Yıldönümü nedeniyle açıklamada bulunan AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ, Türk askerinin 103 yıl önce Sarıkamış’ta düşman askerine değil, olumsuz hava koşullarına yenik düştüğünü ifade etti.
AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ Sarıkamış şehitlerinin anılışının 103. yıldönümü nedeniyle açıklamada bulundu. Özdağ, Sarıkamış'ın vatan toprağının, devletin, bayrağın, dinin millet tarafından gerçekleşen onurlu bir vatan savunması ve direnişi olduğunu kaydetti.

Sarıkamış’ta bir kahramanlık ve örnek bir vatan savunması örneği yaşandığını kaydeden Özdağ sözlerini şöyle sürdürdü, “93 Harbinde Osmanlı Devleti yenildikten sonra Ruslar tarafından Kars, Ardahan, Ağrı işgal edilmişti. 1. Cihan Harbinde de Ruslar bu bölgedeydiler. Türkler 7 cephede dövüşüyorlardı. Bütün Dünya devletleri birleşmişler Osmanlıyı parçalamak ve tarih sahnesinden silmek istiyorlardı. Çünkü Türkler, Osmanlılar olduğu sürece Emperyalizm ve emperyalist devletler dünyayı sömüremeyeceklerdi. Bu nedenle Ruslar da bu bölgedeydiler. O dönem Enver Paşa Almanlarla beraber olan Almanlarla müttefik halinde 1. Cihan harbine giren Türkiye 1915’te Çanakkale de 1915–1917 yıllarında Balkanlarda 1914-1915’te Sarıkamış ta Galiçya’da Kafkaslarda Şam’da Yemen de Medine’de dövüşüyorlardı. Rusları işgal ettikleri bölgeden uzaklaştırmak Kafkaslara çıkarak sıkıştırma noktasında Enver Paşa bir harekât planı hazırlamıştı. Fakat bu harekât planında bazı şeyler ters gitti. Gemilerle gelen bazı kışlık elbiseler geminin batırılması sonucunda Osmanlı donanmasına ulaşamadı. Aynı zamanda bu bölgedeki askerler harekât esnasında rahat hareket etsiler diye paltoları çıkartıldı. Fakat maalesef kışın en şiddetli geçtiği yerlerden olan Kars Sarıkamış’ta bir fırtınaya yakalandılar. Orada kumanya bulamadılar. Donarak can verdiler. Şehitlerimizin 60 ila 90 bin kişi oldukları tahmin edilmektedir. 1914 yılının 22 Aralık günü harekât başladı. 1915’in 15 Ocağında neticelendi. 103 yıl önce gerçekleşen bir hadise; bizim olayımız, bizim destanımız, bizim hatıramız, bizim acımız. Sonuç bir yenilgi ama mertçe bir yenilgi. Dönmeden, kaçmadan, arkaya bakmadan bir yenilgi. Doğaya yenilgi. Sarıkamış güneyden yazlık elbiselerle kuzeye, soğuğa gittiğini bilerek düşmana karşı yürüyen cengaverlerin yiğitlerin hikayesidir.”

Henüz çocuk yaşta ama yürekleri devlet, millet ve Allah aşkıyla dolu askerlerin Rus askerleri tarafından önce farkedildiklerini ardından da donarak öldüklerinin görüldüğünü kaydeden Özdağ, “Bütün şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Sarıkamış anma törenlerinde daha çok Karadeniz’den bu bölgeye gelen insanlar vardı. Onların ruhaniyetleri aramızda yaşıyorlar. Vatan çocuklarını tarih öğrenmeye Çanakkaleyi, Galiçya’yı, Kafkasya’yı öğrenmeye Allahuekber Dağlarını öğrenmeye Mescid-i aksa’yı öğrenmeye Kudüs’ü Cezayir’i öğrenmeye davet ediyorum. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kuruluşunu öğrenmeye davet ediyorum. Yaşlısıyla genciyle bir olunursa Türkiye’yi muasır medeniyetler üstüne çıkarabiliriz. O nedenle Türk toplumu kadını, erkeği, yaşlısı, genciyle bütün insanları okuyacak. Türk ve Müslüman dünyası elele verip dünyaya barış kardeşlik sunacak. Allahuekber dağlarında donarak açlıktan şehit olan düşmanla dövüşemeden kelime-i şehadetler getirerek vatan sağolsun diyerek şehit olan tüm kahramanlarımızı şükranla yâd ediyorum” dedi.

Haber30 Aralık 2017 Cumartesi