Rıdvan Dilmen'in Cumhurbaşkanı Erdoğan-Deniz Gezmiş kıyaslamasına Selçuk Özdağ'dan sert tepki

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Türkiye’nin beklediği hedeflere koyacağı herhangi bir artısının olmadığını HDP’yi ise bir siyasi parti olarak kabul etmediğini belirten AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ’ın gündeminde spor yorumcusu ve Türk futbolunun önemli isimlerinden Rıdvan Dilmen’in bir spor programında sarfettiği sözler vardı. Özdağ, Dilmen'in bir spor programında "Ben Tayyip Erdoğan beye baktığım zaman parkasız bir Deniz Gezmiş görüyorum" sözlerinin asla kabul edilemez bir hata olduğunu kaydederek Deniz Gezmiş’in hayalleriyle yaşayan bir terörist olduğunu Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ise kalkınma hamleleri ve yaptıklarıyla Mustafa Kemal Atatürk’ten sonra gelmiş geçmiş Türkiye Cumhuriyeti’nin en büyük 2. lideri olduğunu belirtti.

Köprübaşı Danışma Meclisi’ne katılan AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. HDP’yi bir siyasi parti olarak kabul etmediğini belirten Özdağ, “Terörist bir yapıyı öven ve PKK’nın siyasi uzantısı onlar. Onlar Türkiye’yi bölmek için çalışıyorlar. Biz onlara bir çözüm ve barış önerisi sunduk, “İnin dağlardan suça karışmayanlar iş, aş sahibi olsunlar. Karışanlar ise gitsinler başka bir ülkeye 20-30 yıl kalsın daha sonra pişmanlığını ispatlasın” dedik. Amlamadılar ve zannettiler ki, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti zayıf, zafiyet gösteriyor, Güneydoğu Anadolu’da bir özerklik ilan ederiz” Hendek kazdılar onlar hendek kazırken de Kılıçdaroğlu bunlara, “Hendek kazan arkadaşlar” diye hitap etti. ‘Öyle mi! El mi yaman bey mi yaman’ dedik ve gök kubbeyi başlarına yıktık. Bizim Kürtlerle problemimiz yok, Kürtler Türkiye Cumhuriyeti’nin vatandaşları. Bizim adı Kürt’te, Türk’te olsa teröristle, vatan hainleriyle problemimiz var ve gereğini yapıyoruz onlara. Vatan hainleriyle mücadeleye devam edeceğiz. O nedenle biz 80 Milyon vatandaşımızı birbirinden ayırmadan, ötekileştirmeden bu memlekete hep birlikte hizmet edeceğiz” diye konuştu.

DİLMEN’İN SÖZLERİNİ KABUL ETMEMİZ MÜMKÜN DEĞİL
Rıdvan Dilmen’in zamanında iyi bir sporcu olduğunu başarısını ise spor yorumcusu olarak devam ettirdiğini kaydeden Özdağ, “Rıdvan Dilmen milli takımda forma giydi, ülkemizi arkadaşlarıyla beraber başarıyla temsil etti. Ama yaptığı açıklamayı kabul etmemiz mümkün değildir. Güya Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ı övüyor. Diyor ki, ‘Recep Tayyip Erdoğan, parkasız Deniz Gezmiş’tir diyor. Bunun neresini düzelteyim ben. Rıdvan kardeşim, sen spor ile ilgili konuş. Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ı öveceksen yaptıkları ile öv. Yaptığı barajlarla, yollarla ve yapılan diğer tüm icraatlarla,12 seçimi arka arkaya kazanması ile, vesayete meydan okumasıyla öv. Spora vermiş olduğu destek ile öv. Ama Deniz Gezmiş ile kıyaslama" dedi.

DİLMEN BİLDİĞİ KONULARDA KONUŞSUN
"Deniz Gezmiş bir terörist idi ve bir banka soymuşlardı ve çeşitli yerleri bombalamışlardı. Kendisi ODTÜ öğrencisi olmadığı halde, ODTÜ’ye gelerek başka öğrencilerin okuma haklarını da ellerinden alarak hürriyetlerini engellemişti" diyen Özdağ, "Dilmen'e göre, Sayın Recep Tayyip Erdoğan da, Deniz Gezmiş de emperyalizme karşıymış" Evet, Sayın Recep Tayyip Erdoğan, her türlü emperyalizme karşı. Amerikan emperyalizmine de karşı, Çin emperyalizmine de karşı, Rusya emperyalizmine de karşı. Ama Deniz Gezmiş sadece ve sadece Amerikan emperyalizmine karşıydı. Amerika’ya evine git derken, Rusya ve Çin’e de hoş geldin diyordu. O nedenle Sayın Rıdvan Dilmen boyundan büyük işlere kalkışmasın. Sporla ilgili, futbolla ilgili konuşsun. Hele de Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile ilgili konuşacaksa, desin ki; aynen 'tarihte olduğu gibi büyük şahsiyetlerden bir tanesidir' desin. 'Hem vesayeti yıktı, hem Türkiye’de kalkınma hamleleri yaptı, arka arkaya 12 seçim kazandı, Mustafa Kemal Atatürk’ten sonraki en büyük lider, en başarılı lider, son savaşçı, en karizmatik lider' desin. Mustafa Kemal Atatürk karizmatik bir liderdi, Sayın Recep Tayyip Erdoğan da karizmatik bir lider. Bundan sonra karizmatik liderler dönemi bitiyor. Genel Başkanlar, Cumhurbaşkanları dönemi başlayacak. Mustafa Kemal Atatürk’te Abdülhamit’te karizmatik liderdi. Sayın Recep Tayyip Erdoğan’da karizmatik lider. O nedenle Sayın Dilmen’in yaptığı bu benzetmeyi benim kabul etmem mümkün değildir" diye konuştu.

DENİZ GEZMİŞ’İN ELİNDE BOMBA VE SİLAH VARDI
"Deniz Gezmiş demokrasiye mi inanmış? Deniz Gezmiş’in elinde silah vardı, bomba vardı, Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın elinde silah mı var bomba mı var?" diyen Özdağ sözlerini şöyle sürdürdü, "Deniz Gezmiş kendi fikrinden olmayan üniversitelere giderek kendi fikrinde olmayan öğrencileri okutmamak istedi, boykotlar yaptı. Eğitim hürriyetini engelledi, aynı düşüncede olmayanlara karşı savaş açtı. Recep Tayyip Erdoğan ise 196 üniversite açarak, eğitime verdiği değeri ortaya koydu. Bu nedenle Rıdvan Dilmen kaş yapayım derken göz çıkarmış. Sayın Erdoğan’ı doğru tanımlamamış, doğru göremiyor, buradan da birilerine selam çakmak istemiş. Benim sununla bununla meselem yok. Deniz Gezmiş ve arkadaşları bugün yargılansaydı 3-5 yıl örgüt cezası alırlardı. İdam cezasını tartışabiliriz. Ama Deniz Gezmiş ve arkadaşları komünizme inanıyorlardı. ‘Tek yol devrim’ diyorlardı. Denzi Gezmiş idama giderken hangi cümleleri söylemiş? O yüzden kimse boyundan büyük işlere kalkışmasın ve kaş yapayım derken göz çıkarmasın.”

Haber30 Aralık 2017 Cumartesi