Referanduma kimseyi incitmeden, Peygamber metodunu kullanarak hazırlanmalıyız

Manisa’da bir dizi programlara katılan AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ, Eğitim Bir Sen Manisa Şubesi’nin düzenlediği vefa buluşmasında yaptığı konuşmada 18 Maddelik Anayasa değişiklik paketinin Türkiye’ye demokrasi getireceğini ve Cumhuriyeti demokrasi ile taçlandıracağını kaydetti. Özdağ,“18 Madde Türkiye’ye zenginlik, daha fazla özgürlük getirecek. İnsan hak ve özgürlüklerinin alanını genişletecek. Siyasetin seviyesini yükselterek siyasetçiye seviye kazandıracak. Biz Referandum sürecinde tüm bunları anlatmakla mükellefiz ve bu süreci kimseyi incitmeden, hakaret etmeden Peygamber metodunu kullanarak geçirmeliyiz” dedi.

18 Maddelik Anayasa değişikliğiyle ilgili yapılacak olan Referanduma sayılı günler kaldığını ifade eden AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ, “Bu Referandumda niçin evet vereceğiz ya da vermemiz gerektiğini metinler üzerinden meydanlara çıkarak anlatmalıyız. ‘Evet’ verecek olanlar da ‘Hayır’ verecek olanlarda Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin vatandaşlarıdır. Bizim görevimiz bize oy veren yani ‘Evet’ verecek olanların sayısını çoğaltmak, fire verdirmemek. Hayır, vermeyi düşünenlere de 18 maddeyi en iyi şekilde anlatarak evet demeye davet etmek. Bunu yaparken de beşeri münasebetlerde medeni çizginin dışına çıkmamalıyız, incitmeden, hakaret etmeden Peygamber metodunu kullanmalıyız. Söylemlerimiz ve eylemlerimizle hiç kimseyi kırmadan, Türkiye’yi kamplaştırmadan ve de kutuplaştırmadan, kavga ortamı oluşturmadan, kaosa sebebiyet vermeden Referandum sürecini atlatmak” diye konuştu.

SON SÖZ MİLLETİN
Televizyon Kanallarında ‘Evet’ ve ‘Hayır’ diyenlerin düşüncelerini savunarak konuştuğunu ama en son konuşanın millet olacağını belirten Özdağ, “16 Nisan günü sandığa gideceğiz ve hiçbir mazeretimiz olmayacak. Referandumdan sonra Cumhuriyet’in demokrasi ile taçlanacağına inanıyorum. Bu bir sistem değişikliğidir, rejim meselesi ya da değişikliği değildir. Bu değişiklik Recep Tayyip Erdoğan meselesi değildir, bu bir memleket meselesidir. Türkiye’de sistemin kuvvetlenmesi, Türkiye’de icranın çabuklaştırılması, yürütmenin aynı şekilde çabuk işler görebilmesi amacıyla yapılmış olan, insan haklarının oluşturmuş olduğu bir taslak, bir tasarıdır. Önce Meclise geldi, Mecliste kabul edildi. Şimdi millete Referandum olarak sunuldu ve ben milletimizin Türkiye’de yapılanları gördükten sonra bir yandan kaos çıkartanları, diğer yandan Gezi olaylarını, Kobani olaylarını, bir yandan da 15 Temmuz hain darbe girişimini gördükten sonra, bir diğer yandan da kalkınma hamlelerimizi ve de parlamentoda kanunları çıkartmak için ne kadar zorlandığımızı, Dünya’nın en büyük barajlarını yaptığımızı, Dünya’nın en büyük Havalimanlarını yaptığımızı, bir diğer yandan da özgürlüklerin alanını genişletme noktasında yaptığımız fedakarlıkları, direnişleri gördükten sonra Evet diyenlerin çoğalacağına ve Referandum’dan yüzde 60 bandında Evet oylarıyla çıkacağımıza inanıyorum” şeklinde konuştu.

REFERANDUM’DAN YÜZDE 60 ‘EVET’ ÇIKACAK
“Anayasalar toplumsal mutabakat metinleridir. Gönül isterdi ki Cumhuriyet Halk Partisi de bu sürece dahil olsun. Gönül isterdi ki Cumhuriyet Halk Partililer de ‘İstemezük’ mantığıyla hareket etmeselerdi” diyen AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ sözlerine şöyle devam etti; “Onlar da tıpkı Milliyetçi Hareket Partisi’nin yaptığı gibi ‘daha özgür bir Anayasayı nasıl yapabiliriz’ diyebilselerdi. Cumhuriyet Halk Partililer de görüşmelere katıldılar.Tüm partilerle birlikte görüşmeleri yaptık, 60 maddede anlaştık ama o da ne tasarıyı Meclise getirdiğimiz de 60 Madde de tamam diyen Cumhuriyet Halk Partililer ‘İstemezük’ dediler. Elazığ’da bir fıkra vardır. Ana ile kızı çamaşır yıkıyorlarmış. Kız anasına demiş ki ‘Ana, komşumuz Ayşe’nin kızının düğünü olacak. Ne yapalım?’ ‘Davetiye gönderirlerse gitmeyek, göndermezlerse de küsek’ demiş. Cumhuriyet Halk Partililer de böyle. Oturuyoruz, konuşuyoruz, anlaşıyoruz sonra istemezük. CHP mantığı işte aynen bu" dedi.

Haber19 Şubat 2017 Pazar