Özdağ zoraki bağış iddialarıyla ilgili savcıları göreve çağırdı

AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ, Manisa Büyükşehir Belediyesi'ne iş yapan işadamlarına Büyükşehir Belediye Spor Kulübü Derneği'ne bağış yapmadan hakettikleri ödeneğin verilmediği iddialarıyla ilgili Manisa Süreç Gazetesinde yapılan haberle ilgili değerlendirmede bulundu. Özdağ vahim bir iddia bulunduğunu ve bunu kamuoyu ile paylaşılan haberin bir belge niteliği oluşturduğunu kaydederek Manisa Cumhuriyet Başsavcılığını göreve davet etti. Özdağ ayrıca Manisa Süreç Gazetesini cesur ve tarafsız habercilik anlayışından dolayı kutladı.

AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ, Manisa Büyükşehir Belediyesi'ne iş yapan işadamlarına Büyükşehir Belediye Spor Kulübü Derneği'ne bağış yapmadan hakettikleri ödeneğin verilmediği iddialarıyla ilgili değerlendirmede bulundu. Manisa’da yayın hayatına devam eden Süreç Gazetesinde konuyla ilgili bir haber yapıldığını belirten Özdağ, “Bu habere “3-4 sene önce de böyle şeyleri yazmışlardı” diyen Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı’nın verdiği cevap öncelikle absürt bir cevap. Şimdi ben Manisa Büyükşehir Belediye Başkanlığına bu vesileyle soruyorum; Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın futbol kulübüne şu ana kadar kaç kişi bağışta bulunmuştur? Bağış miktarları, şahısların isimleri ve toplam alınan bağış tutarı açıklanmalıdır. Bu bağışçıların meslekleri ve görevleri açıklanmalıdır. Manisa Büyükşehir Belediye Başkanlığıyla bağışçıların alım satım, ihale ve benzeri bir ticaret ilişkileri var mıdır? Bağışçıların emlak alım satım, fen ve imal işleriyle ilgili ilişkileri var mıdır? Bir kulübün yaşaması için Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın başka bir yol izlemesi gerekirken neden kendisiyle iş ilişkisi olan vatandaşlara bağış yapılması konusunda baskı uygulamaktadır? Eğer böyle şeyler var ise neden bağış yapmaktadırlar?” şeklinde konuştu.
İddia edilen hadise ve buna benzer konularda belediyelerin şeffaf olması gerektiğini kaydeden Özdağ, “Manisa Büyükşehir Belediye Başkanlığı kalem kalem şeffaf bir şekilde kimden ne kadar bağış aldığını Manisa halkına izah etmelidir. Süreç gazetesinde demeci yayınlanan vatandaşın iddiaları sıradan bir iddia değildir. Buradan yola çıkarak başka bağış yapanların da sanki zoraki bağış yaptıkları ortaya çıkmakta ve kanaati oluşmaktadır. Tabi yayınlanan haber bir vatandaşın vahim iddiasıyla yapılmıştır ve bir belge niteliği taşımaktadır. Bu nedenle Manisa Cumhuriyet Başsavcısının ve savcıların da devreye girmesi gerekiyor. Her sivil toplum kuruluşuna ve spor kulübüne bağış yapılabilir ama gönüllü bağış olmalıdır. Bu bağış neden sadece Manisa Büyükşehir Belediyespor kulübü futbol takımına yapılmaktadır? Bu da ilginç ve dikkat çekici bir husustur. Örneğin kültürel, sosyal, sanatsal, toplumsal ve eğitim gibi neden diğer alanlara bağış alınmamaktadır. Manisa Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından bu alanlar için de bağış alınmış mıdır? Yapılmamışsa neden yapılmamıştır?” diye konuştu.

“Vatandaşın sevgisi ve ilgisi sadece futbola mıdır?” diye soru yönelten AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ sözlerine şöyle devam etti, “Şayet diğer alanlar ve sosyal donatı merkezlerine bağış yapılmışsa bunun da şeffaflıkla açıklanması gerekmektedir. Biz Manisa Büyükşehir Belediyesinin ve diğer tüm belediyelerin şeffaf bir şekilde yönetilmesinin taraftarıyız. Tüm kurumlarda olduğu gibi belediyelerde de denetim mekanizması vardır ve beleyeler hesap verebilir olmalıdır. Belediyeler İçişleri Bakanlığı ve Sayıştay tarafından denetlenmektedir ama en büyük denetleyici halktır, vicdanlarımızdır. Şeffaf olarak halkın karşısına çıkmalıyız. Halka da hesap vermeliyiz. Zaten Manisa Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada gereğinin yapılacağı ifade edilmiş. Manisa halkının da tüm bunların hesabını sandıkta soracağına inanıyorum.”

Haber8 Nisan 2018 Pazar