Özdağ vatandaştan gelen elektrik talebini yerinde çözüme kavuşturdu

AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ, bir haber ajansı tarafından yapılan ve bazı gazeteler ve internet sitesinde yer bulan “Bu mahallede 100 yıldır elektrik yok” haberine konu olan Gördes'in Boyalı Mahallesine bağlı Eşti Mevkine giderek incelemede bulundu. Mevkide bulunan 5 hane sahibiyle de görüşerek taleplerini dinleyen Özdağ, "Yayınlanan haberin ardından duruma müdahil olarak GEDİZ Elektrik Genel Müdürü ve Bölge Müdürüyle, Gördes Belediye Başkanıyla ve İlçe Başkanıyla görüşerek yaptığımız araştırma sonucunda buranın bir mahalle değil mevki olduğunu kamuoyu ile paylaşmıştım. Ayrıca bu 5 hane sahibinden sadece bir kişi elektrik için başvuruda bulunmuş diğer hane sahipleri de başvururlarsa yaptığım görüşmeler neticesinde hepsinin elektriği 2018 yılı içerisinde bağlanacak" diye konuştu.

Manisa’da 2011 yılından bu yana gidilmedik mahalle ve köy bırakmayan AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ “Bu mahallede 100 yıldır elektrik yok” haberine konu olan Eşti’ye gitti. Eşti’nin öncelikle bir mahalle değil 5 haneden oluşan bir mevki olduğunu vurgulayan Özdağ, “Eşti Mevkiinde yaşayan vatandaşlar elektrik ihtiyaçlarını aküden sağlıyorlar. Evet, Eşti mevkiinde 5 hanede olsa bu vatandaşlarımızın elektrik ihtiyaçları var ama sadece bir hane dışında elektrik bağlatmak için diğer vatandaşlarımızın şu ana kadar herhangi bir başvuruları yapılmamış. Bu hanede ise Aslan ve Uçtu aileleri yaşıyor. Elektrik başvurusunda bulunan Ali Aslan’ın başvurusunu inceleyen Gediz Elektrik yetkilileri elektrik bağlantısının 2019 yılında yapılacağını kaydetmişler. Ben GEDİZ A.Ş. Genel Müdürü ve Bölge Müdürüyle görüşerek elektrik bağlantısının 2018’e alınmasını kendilerinden rica ettim ve onlarda sağolsunlar bu ricamı kırmadılar. Şu ana kadar elektrik bağlatmak isteyen müracaat yaptırmayan 5 hane sahibi de en kısa sürede müracaatlarını yapsınlar ve onlarında elektrikleri 2018 yılı içerisinde bağlansın” diye konuştu.

MANİSA’NIN ELEKTRİKLE İLGİLİ SORUNU YOK
Manisa’da toplam 1077 Mahalle bulunduğunu Eşti Mevkiinin bağlı olduğu Boyalı Mahallesinin de bunlardan biri bulunduğunu kaydeden Özdağ, “Boyalı Mahallesi Gördes ilçesine bağlı ve Manisa’nın 1077 mahallesinin hepsinde de elektrik var. Manisa merhum Adnan Menderes’in açmış olduğu Demirköprü Barajı sayesinde Hidroelektrik Santralinden elektrik üretiyor. Bir yandan rüzgar ve güneş enerjisi üretiyor. Bir diğer yandan da jeotermal aracılığıyla elektrik üretimi sağlanıyor. Manisa’nın ayrıca iki tane termik santrali var. Bunlardan bir tanesi devlete bağlıydı özelleştirildi. Diğeri de Kolin tarafından yaptırılan 510 megavatlık elektrik üretilecek olan termik santrali. Dolayısıyla Manisa’nın bir elektrik problemi yok. Manisa’nın trafo, elektrik telleri ve bu telleri yeraltına alma problemi vardı bununla ilgili Enerji Bakanlığımızla görüşerek yatırıma alınması hususunda çalışmalarımız oldu. GEDİZ A.Ş. , TEDAŞ ve TEİAŞ’la görüşerek bu problemleri giderdik ve çözüme kavuşturduk. 2018 yılında da çok ciddi bir oranda yatırımlarımız devam ediyor” dedi.

TARIM VE SANAYİ ELEKTRİKLE YAPILIYOR
Daha önce yapılan haberin içeriğinde Eşti mevkiinden “100 yıldır elektriği olmayan mahalle” olarak bahsedildiğini kaydeden Özdağ sözlerine şöyle devam etti, “Eşti herşeyden önce mahalle değil Gördes ilçesi Boyalı mahallesine bağlı bir mevki. Öncelikle bunu bir kez daha vurgulamakta yarar görüyorum. Yüz yıl öncesine inecek olursak zaten Manisa’nın genelinde elektrik yoktu. Ama özellikle iktidarımız döneminde artık Türkiye genelinde olduğu gibi Manisa’da da elektriksiz yerler dönemi sona erdi. Manisa aynı zamanda tarım ve sanayi bölgesi. Tarımın ve Sanayinin merkezi olan Manisa’nın elektriksiz olması mümkün olmadığı gibi tarım su ve elektrikle yapılıyor. Manisa’da 13 tane sanayi bölgesi var. Oradaki makinaların hepsi elektrikle dönüyor. Manisa İhracatta da Türkiye’de 8. Sırada. Eşti mevkiinde yaşayan vatandaşlarımızın sadece elektrik değil diğer bölgelerde yaşayan vatandaşlarımız gibi tüm yaşamsal ve insani boyuttaki sorunlarıyla ilgilenmek öncelikle görevimiz. Burada yaşayanlar da Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin şerefli vatandaşları. Elektrik bağlatılması yönünde talepleri var inşallah bu taleplerine ilişkin olarak başvurularını da en kısa sürede yapacaklar. Manisa’ya gerek 2016 gerek 2017’de enerji konusunda çok ciddi yatırımlar yapılmıştır. 2018 yılında Enerji Bakanlığımız ve GEDİZ Elektrik tarafından çok ciddi bir enerji yatırımı yapılmaya devam etmektedir. Nereye hangi enerji yatırımın yapılacağıyla ilgili olarak Mahalle muhtarları da bilgilendirilmeye devam etmektedir. Enerji Bakanımıza, GEDİZ A.Ş. Genel Müdürü ve Bölge Müdürüne duyarlılıklarından ve Manisa’ya kazandırdıklarından dolayı teşekkür ediyorum.”
AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ’ı Gördes’in Boyalı Mahallesi Eşti Mevkiine yaptığı incelemede Gördes Belediye Başkanı Muhammet Akyol, AK Parti İl Başkan Yardımcısı Ali Bankoğlu, AK Parti Gördes İlçe Başkanı Mehmet İnci, Boyalı Mahallesi Muhtarı Kamil Armağan, Eşti Mevkiinde oturan hane sahipleri ve vatandaşlar eşlik etti.
Eşti mevkiinde oturan hane sahiplerinin teşekkür ettiği Özdağ daha sonra Şahinkaya ve Boyalı mahallesine giderek vatandaşlarla bir araya geldi.

Haber25 Şubat 2018 Pazar