Özdağ ülkücü şehitler Esendağ ve Duracık için lokma döktürdü

AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ 80 döneminde kader, yol ve cezaevi arkadaşları olan daha sonra da 5 Haziran 1983 tarihinde idam edilen ülkücü şehitler Selçuk Duracık ve Halil Esendağ için Manisa Manolya meydanında lokma döktürdü.

AK Parti Siyasi Erdem ve Etik Kurulu Üyesi, Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ 1980 siyasi döneminde ülkücü arkadaşları olan ve daha sonra cuntacılar tarafından idam edilen Selçuk Duracık ve Halil Esendağ için lokma hayrında bulundu. İdam edildikleri 1983 tarihinden bu yana dava arkadaşlarını her yıl anmaya devam ettiğini belirten Özdağ, “Halil de, Selçuk da bir büyük davaya gönül vererek gittiler.4 Haziran’ı 5 Haziran’a bağlayan geceyarısı yanımızdan alınıp idam edildiler. Arkalarında ebediyen yaşatacak bir destan bıraktılar. Onları,12 Eylül’ün cuntacı askerleri astı. Onlarla birlikte onların ülkülerini de. İdamların infazından sonraki ilk duruşmada, manifestoyu ben okumuştum ve onları asanların gözlerinin içine bakarak bu idamların er geç hesabının sorulacağını söylemiştim. Aradan 33yıl geçti. Onların intikamını almak demek, onları asan kirli ve kahpe el ile beraber olmamak, o çizgiyi ebediyete kadar sürdürmektir. Selçuk Duracık, Halil Esendağ, Muhsin Yazıcıoğlu ve diğer kardeşlerimizin ruhlarına Fatiha okumaya devam edeceğiz, ülkülerini ve hayallerini gerçekleştirmek için mücadelemizi sürdürüyoruz” diye konuştu.

33 YIL ÖNCE OKUDUĞUM MANİFESTOYU YERİNE GETİRDİK
Türkiye’de 12 Eylül 1980 darbesinde toplam 1 Milyon 650 Bin kişinin tutuklandığını söyleyen AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ, “Bu sağ ve sol görüşe mensup kişiler darbe mahkemelerinde ve darbecilerin işkence hanelerinde hukuk ve kanun dışı uygulamalara maruz kaldılar. Darbenin hukuku yoktu. Darbenin kanunu vardı. Kanun da suçlu ve suçsuz demeden insanları cezaevlerinde ömürlerini tükettirmek ya da idam sehpalarına göndermekti. Kenan Evren o dönemde, “Ne yapalım, asmayalım da besleyelim mi?” diyordu. Bu gençlerden ikisi de Selçuk Duracık ve Halil Esendağ’dı. Cezaevinde yanımızdan alınıp götürüldüler, idam edildiler. Yargılandığımız mahkemede 33 yıl önce manifestoyu ben okumuştum ve, “Gün gelecek bir gün bunların hesabı sorulacak” demiştim. Evet, gün geldi, Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın iktidarında vesayetçilerle mücadelesinin bir safhasında da 12 Eylül 2010 Referandumu halk oylamasına sunuldu. Bu Referandum da MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve arkadaşları ‘Hayır’ oyu verdiler, ‘Anayasa değişmesin’ dediler. Ama 12 Eylül’ü yaşayanlar ama 12 Eylül zindanlarının çilesini çekenler, işkencelerini görenler ve tanıyanlar Anayasa’nın değişmesini istediler ve bağımsız ülkücüler olarak ‘Evet’ kampanyasını yürüttük. Devlet Bahçeli ve arkadaşları ‘Kim Cuntacı askerlerden hesap sorabilmiş ki, kim Türkiye’de Anayasa’yı değiştirebilmiş ki’ diyerek itiraz ettiler ama bizler “Değişir, düğmeyi doğru ilikleyelim” dedik. ‘Tüm büyük hedeflere küçük adamlarla varılır’ dedik ve ‘Evet’ kampanyasına destek vererek Bağımsız Ülkücüler Platformunu kurduk. Daha sonra da bu darbeciler yargılandılar. Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya müebbet hapis alarak er rütbesiyle öldüler ve bu şekilde gömüldüler. Dosyaları o zaman Yargıtay’dı ve ölmeselerdi oradan onanacaktı. Demek ki yapılan zulüm ve işkenceler, haksızlıklar er veya geç ortaya çıkıyor. O nedenle 4 Haziran’ı 5 Haziran’a bağlayan gece idam sehpasına yürüyen ve de ülkülerinin, hayallerinin peşinde koşan Selçuk Duracık ve Halil Esendağ idam edildiler. O günden bugüne her gün bu kardeşlerimi anıyorum. Onlar benim aynı davadan yargılandığım insanlardı. Kardeşlerime Allah’tan rahmet diliyorum” dedi.

TÜRKİYE’NİN SOLU YERLİ SOL OLMALI

12 Eylül 2010 Referandumuyla darbecilerden hesap sorulduğuna inandığını belirten Özdağ, “İnşallah daha önemli işlere de imza atacağız ve Türkiye’yi demokratikleştireceğiz. Bir daha insanlar ideolojilerinden dolayı dövüşmeyecekler ama Türkiye’nin solu da gerçek manada Türkiye’nin solu gibi olacak. Yerli sol olacak. Türkiye’nin solu da Rusya’nın, Çin’in, Küba’nın, Yugoslavya’nın, Arnavutluk’un, Bulgaristan’ın solu olmayacak. Kemal Tahir, Cemil Meriç gibi Türkiye’nin solu, yerli sosyal demokrat olacaklar. İnşallah o günlere bir daha dönülmez. Gençler farklılıklarını zenginlik olarak kabul ederler”
“Selçuk Duracık, Halil Esendağ, Muhsin Yazıcıoğlu ve diğer kardeşlerimizin hayallerini ve ülkülerini gerçekleştirmek için mücadelemize devam ediyoruz” diyen Özdağ, “Partiler, kurumlar ve insanlar araçtır. Amaç milletimizin mutluluğu, devletimizin zenginliği ve de insanımızın madde ve mana planında hür olmasıdır, bunu yapabilmektir. Bu hayallerin peşinde koşmaya devam edeceğiz” ifadesinde bulundu.

Haber6 Haziran 2016 Pazartesi