Milli irade ve demokrasi kahramanları da Gazi ve Şehit yakınlarının haklarından yararlanacak

Gazilerin birer kahraman vatan evladı olduğunu ve haklarının ne yapılırsa yapılsın ödenemeyeceğini belirten AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ, 15 Temmuz gecesinde demokrasi, millet iradesi ve devletin bekası için canını ortaya koyan darbe girişimi Gazisi ve Şehit Yakınlarına da tazminat, maaş, istihdam ve Sosyal Güvenlik imkanı tanınarak yasal olarak Şehit ve Gazi haklarından yararlanacaklarını belirtti.

Manisa’da, Ağrı Tendürek dağı Gökçebulak köyü mevkiinde çıkan çatışmada Şehit Olan Jandarma Er Murat Tezcan’ın Akhisar’da düzenlenen cenazesine ve bir dizi programlara katılan AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ yaptığı açıklamada, “Bir vatan uğrunda ölen Şehitler ve canını ortaya koyan Gaziler ve diğer kahramanlarının verdikleri mücadelelerle payidar kalır. Milli Şairimiz Mithat Cemal Kuntay’ın “Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır. Toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır” dizesinde belirttiği gibi bu kutsal topraklar üzerinde devletimizin bekası, ay yıldızlı bayrağımızın ebediyete kadar dalgalanması, tek vatan ve tek millet için Şehit ve Gazilerimiz oluyor. Bu Şehitlerimizden biri olan Jandarma Er Murat Tezcan’ı da Allahu ekber nidalarıyla Şehadet mertebesine uğurladık. Öncelikle Şehidimize Allah’tan rahmet, ailesine ve aziz milletimize başsağlığı diliyorum. Terörle mücadelemiz bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da devam edecek ve Allah’ın izniyle bu devlet, millet düşmanlarına gereken cezayı verecek terörü sonlandıracağız” diye konuştu.

MAAŞ VE İSTİHDAM HAKKI ANA SÜTÜ GİBİ HELAL OLSUN
Konuşmasında, “Kutsal vatan topraklarının bölünmez bütünlüğünü korumak ve uluslararası barış ve güvenliğe katkıda bulunmak için üstün bir cesaret ve feragat göstererek hayatlarını ortaya koyan ve gazilik onuruna erişen kahraman vatan evlatlarımızın gaziler gününü kutluyorum” diyen Özdağ sözlerini şöyle sürdürdü, “15 Temmuz Gecesi egemen güçlerin taşeronluğunu yapan Fethullahçı terör örgütünün askeri elbise giymiş hainler ve yandaşları tarafından ülkemiz işgal edilmek istenmiş ve bu haince, alçakça saldırı karşısında canını ortaya koyan milletimiz aynı zamanda demokrasiye ve millet iradesine de sahip çıkmıştır. Bu kahramanlarımızdan hayatını kaybeden Şehitlerimize Allah’tan rahmet, ailelerine başsağlığı diliyorum. O gece canını ortaya koyarak yaralanan Gazilerimize ise şükran duygularımı ifade etmek istiyorum. Bu kahramanlarımız Kurtuluş mücadelesinde ve terörle mücadelede olduğu gibi o gece Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin payidar kalması için mücadele vererek Şehitlik ve Gazilik mertebesine ulaşmışlardır. Sayın Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere Başbakanımız, hükümetimiz ve tüm teşkilatlarımızla Şehit Yakınlarımızın ve Gazilerimizin yanında olduğumuz gibi demokrasiye gönül vermiş bu kahramanlarımızın ve yakınlarının da yanındayız ve daima yanlarında olacağız. Bu kahramanlarımız için bizler de vefa duygumuzu ortaya koymak istedik. Yürüttüğümüz çalışmaların tamamlanmasının ardından 15 Temmuz gecesinde demokrasi, millet iradesi ve devletin bekası için canını ortaya koyan Darbe Girişimi Gazisi ve Şehit Yakınları da tazminat, maaş, istihdam ve Sosyal Güvenlik başta olmak üzere diğer Şehit ve Gazi haklarından yararlanacaklardır. Bunu güçlü ve sosyal bir devlet olmanın gereği olarak görüyoruz. Onlara kazandıracağımız tazminat, maaş, istihdam hakkı ve diğer haklar onlara ana sütü gibi helal olsun” diye konuştu.

ÖNEMLİ HAKLAR KAZANDIRDIK
Türkiye Büyük Millet Meclisinde yaptıkları çalışmalar sonucunda kanunlaştırılan yasalarla Gazi ve Şehit yakınlarının özlük haklarında çok önemli iyileştirmeler yapıldığını belirten AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ sözlerini şöyle sürdürdü, “Bizler, aziz şehitlerimiz ve gazilerimiz sayesinde tarih sahnesinde millet olarak varlığımızı sürdürüyor ve bu vatan toprakları üzerinde onlardan aldığımız güç ve ilhamla, birlik ve bütünlük içinde hayatlarımızı idame ettiriyoruz. Bu bakımdan, şehit ve gazilerimize ne kadar dua etsek, ne kadar minnet ve şükran duysak azdır. Bu minnet ve şükran duyguları içinde, bugün de, aynı azim ve kararlılıkla milletimizin huzur ve güvenliği için canlarını ortaya koyan güvenlik güçlerimizi; bu uğurda gazi olmuş, şehitlik mertebesine erişmiş kahramanlarımızı saygıyla anıyorum.”

Haber18 Eylül 2016 Pazar