Millet iradesini yok saymak abesle iştigaldir

AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun BBC Türkçe'ye yaptığı açıklamada Yüksek Seçim Kurulu'nun mühürsüz zarfları da geçerli sayma kararının sokaklarda protesto edilmesinin bir hak olduğunu söylemesi ve bazı CHP'li Milletvekillerinin halkı sokağa davet etmesine tepki gösterdi. Siyasette oy miktarlarının değil sonuçların önemli olduğunu vurgulayan Özdağ, “Referandum yüzde 70'lik bir oy oranı ile de aynı sonuçları doğurur, bir oy farkı ile de aynı sonuçları doğurur. Hedeflenen netice tahakkuk ettikten sonra gerisi teferruattır, millet iradesi 16 Nisan’da sandığa yansımış ve çıkan net sonuç ortadayken bunu yok saymak ve farklı alanlara taşıyarak kaos ortamı oluşturacak konuşmalarda bulunmak abesle iştigaldir” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun BBC Türkçe'ye yaptığı açıklamada Yüksek Seçim Kurulu'nun mühürsüz zarfları da geçerli sayma kararının sokaklarda protesto edilmesinin bir hak olduğunu söylemesi ve bazı CHP'li Milletvekillerinin halkı sokağa davet etmesine yönelik bir açıklamada bulunan AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ, Referandumun geride kaldığını belirterek bundan sonra kardeşliğin, birlik ve beraberliğin inşa edilmesi gerektiğini kaydetti. Anayasaların milli mutabakat metinleri olduğunu kaydeden Özdağ, “Bir iki puanlık farklar sonuç almaya yettiği halde gerçek mutabakata yetmez. Evet diyen de hayır diyen de bu ülkenin şerefli bir vatandaşıdır. Hayırcı kesimde yayılan korkuların izale edilmesi, demokrasiden, temel hak ve özgürlüklerden taviz verilmeyeceğinin gösterilmesi hepimizin görevidir. Toplumda böyle bir korku varsa korkulanın kendini iyi ve doğru ifade edemediğindendir. Bu da daha kucaklayıcı, daha yumuşak bir politik dilin ne kadar elzem olduğunu gösteriyor. Referandum geride kaldı artık bundan sonra kardeşliği inşa etmeliyiz. Yeni sistem hayırlı-uğurlu olsun oy veren de vermeyen de bizimdir” diye konuştu.

Cumhuriyet ve demokrasiden bir adım dahi taviz verilmeyeceğini belirten Özdağ, “Ülkemizin rejimi aynen muhafaza edilecek olup Referandumda değişen 18 maddelik Anayasa değişikliği ve hükümet sistemidir. Bunu farklı alanlara siyasetçilere yakışmayacak bir algı yönetimiyle sürüklemek öncelikle siyasetçiye yakışmaz. Çünkü siyasetçi her şeyden önce kaos ortamı yaratmamalı, fitne tohumları ekmemeli, kolektif aklı oluşturarak, birlik ve beraberliği inşa ederek güçlü ülke Türkiye için büyük gayret sarfetmelidir. Yaşam biçimimiz, siyasi görüşümüz, etnik yapımız farklı olabilir ama bu farklılıklar bizi birbirimizden ayrıştırmamalı aksine zenginlik kabul edilerek tek devlet, tek vatan, tek millet, tek bayrak ve başka Türkiye’nin olmadığı net bir şekilde hafızalardan asla silinmemelidir. Türkiye bizim gözbebeğimiz, canımız, ciğerimiz, Son kalemizdir. Bu nedenle alevi, sünni, Kürt, Türk demeden bu devlete, bu vatana sahip çıkmamız gerekiyor. Bunu yaparken de Yerli ve milli insanlara ihtiyacımız var. Siyasetçiler konuşmalarına, tutumlarına ve yaklaşımlarına dikkat etmelidirler. Bu nedenle Referandum sonucunda ister 51.4 evet alan kesim olsun ister 48.6 hayır alan kesim olsun alınan sonuç her iki tarafta millet tarafından verilen bir mesajdır. Hayır diyenler çalışırlarsa Cumhurbaşkanlığı seçimini kazanabilir. Evet diyenler ise çalışmazlarsa, millete kulak vermezlerse Cumhurbaşkanlığını kaybedebilir. Çalışmanın en güzel yolu ise hiçbir ayrım yapmadan insanlara hizmettir” diye konuştu.

Haber20 Nisan 2017 Perşembe