Mezhep kavgaları Müslüman Dünyası'na yakışmıyor

AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ yapmış olduğu açıklamayla tüm Müslüman Dünyasını Muharrem ayının önemini anlamaya davet ederek Kerbela Şehitlerini andı.

Muharrem Ayı nedeniyle açıklamada bulunan AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ, ““Muharrem ayı, Allah’ın 10 peygambere 10 farklı ikram ve ihsanda bulunduğu mübarek bir aydır. Bu ay küslerin barışması, kırgınlıkların affedilmesi için bir fırsat zamanıdır” diyerek, sözlerini şöyle sürdürdü, “Kerbela ve diğer benzeri olaylar üzerinden hala mezhep kavgalarının sürüyor olması Müslümanlara yakışmamaktadır. Müslümanların yaptıkları bu yanlışlar maalesef, Batı dünyası tarafından dinimiz ile ilişkilendirilmektedir. Böylece dünyada İslam üzerinde yanlış bir algı oluşturulmaktadır. Oysa bizim dinimiz bir sevgi, hoşgörü ve muhabbet dinidir” dedi.

Muharrem ayının barış ve bereket ayı olduğu gibi savaşmanın ve kan dökmenin yasaklandığı aylardan biri olduğunu kaydeden Özdağ, “Muharrem Ayı aynı zamanda içerisinde İslam tarihinin en acı olaylarından Kerbela’nın yaşandığı bir aydır. Kerbela, Müslüman bile olsalar gücü elinde bulunduranların Allah’ın emirlerinden uzaklaştıkları zaman nasıl gaddarlaşabildiklerinin görülmesi açısından da çok önemli bir göstergedir. Kerbela’da Hz. Hüseyin Efendimizin ile birlikte çoğu ehl-i beytten 70 mümin şehadete ulaşmıştır. Hala acısını hissettiğimiz bu olay, mezhebi ne olursa olsun, Peygamber Efendimize ve O’nun Ashabına sevgi duyan bütün Müslümanların ortak acısıdır. Yaşanan bu acı olayı, yıl dönümlerinde sadece anarak anlamamız mümkün değildir. Biz Müslümanlar bu acı olaydan gereken dersleri çıkarmalıyız. Müslümanlar olarak bu dersleri çıkarmadığımız için maalesef İslam coğrafyası bugün bu ve buna benzer olayları yaşamaktadır” dedi.

“Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa (sav)’nın cennet gençlerinin efendisi diye nitelendirdiği, ehl-i beyt’in nazlı çiçeği Hz. Hüseyin efendimizi şehadet yıl dönümünde rahmetle anıyor ve yad ediyorum” diyerek sözlerine devam eden Özdağ, “Milletimizin ve İslam dünyasının, Kerbela vakasının yaşandığı dönemdeki gibi kin ve nefret içerisinde değil; Hz. Peygamber ve ehl-i beyt sevgisi ile kenetlenmiş bir biçimde barış, huzur ve refah içerisinde yaşamasını Cenab-ı Hakk’tan niyaz ediyorum” şeklinde konuştu.

Açıklamasında Camiler ve Din Görevlileri Haftasını da kutlayan AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ, “Bu topraklara 960'lı yıllarda geldik. Geldiğimiz günden bu yana kadar fethettiğimiz her yerde cami yaptık. Türk ve Müslüman Dünyası olarak ibadete çok önem verdik. Camilerimiz mührümüzdür" dedi.

Diyanet İileri Başkanlığı’nın kararıyla 1986’dan 2003’e kadar Camiler Haftası olarak kutlanan haftanın 2003 yılından itibaren Camiler ve Din Görevlileri Haftası olarak kutlanmaya devam ettiğini belirten Özdağ, “Birlik ve beraberliğimizin mayasının çalındığı, hüzünlerin ve sevinçlerin paylaşıldığı, dini konularda insanımızın aydınlatıldığı cami ve mescitlerimize sahip çıkmak, buralarda görev yapan din gönüllüsü kardeşlerimizin azim ve şevklerini en yüksek mertebeye taşımak hepimizin titizlikle üzerinde durması gereken bir konudur. Camilerimiz sadece ibadet yerleri değil aynı zamanda Müslüman kardeşlerimizin birlik ve beraberliklerini pekiştirdikleri, ilim ve irfanlarını arttırdıkları, Yüce Allah’a kendilerini daha yakın hissettikleri yerlerdir. Camiler ve Din Görevlileri Haftası vesilesiyle camilerimizde görev yapmış, ibadet etmiş ve rahmeti rahmana kavuşmuş bütün kardeşlerime Allah’tan rahmet diliyorum. Halen Görevde bulunan tüm din görevlisi kardeşlerimin ve camilerimizi dolduran cemaatimizin, sağlık, sıhhat, huzur içinde ve Rabbimin rızasına uygun bir ömür geçirmesini Cenab-ı Hak’tan niyaz ediyorum”

Haber5 Ekim 2017 Perşembe