Mehmet Akif Ersoy ruhunu her yerde yaşatmalıyız

İstiklal Marşı’nın Yazarı Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u vefatının 80. Yılı dolayısıyla açıklamada bulunan AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ, Mehmet Akif Ersoy’un çok donanımlı 4 dil bilen, milli mücadele sırasında Atatürk’ün en yakınında bir şahsiyet olduğunu belirterek Akif ruhunun her yerde yaşatılması gerektiğini belirtti.
İstiklal Marşı’nın Yazarı Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u vefatının 80. Yılı dolayısıyla açıklamada bulunan AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ, "Akif, milletimizin bugünlerini aydınlatan ışığıdır. Akif gibi bir ortak paydası, ortak değeri olan bir millet asla mahzun olmaz, böyle bir milletin asla sırtı yere gelmez. Biz okullarımızda eğer çocuklarımıza örnek bir şahsiyet olarak Akif’in değerlerini; onun sahip olduğu milli ve manevi değerleri vermeyi başarırsak bu bile bizim için yeterlidir” ifadesinde bulundu.

MEHMET AKİF TÜRK GENÇLİĞİNİN İDOLÜDÜR
Milli Şair Mehmet Akif Ersoy’un, “Çanakkale Şehitleri isimli şiirinde Türk askerinin kahramanlığını dile getirirken milletinin yaşadığı dertleri ve davasını dile getirmekten çekinmemiş vatansever bir şair olduğunu ifade eden Özdağ, “Mehmet Akif daha önce Türk edebiyatında kimsenin yapamadığı bir başarıya daha imza atarak camiye sokağı, dinin içine hayatı sokmuştur. Sokaktaki adamın dilini medresede ki ulemanın diliyle kaynaştırmıştır. Akif büyük bir şair olmanın yanısıra çok sağlam bir imana ve milletine önder olacak bir şahsiyete sahiptir. Kişiliğini kazanmasındaki en büyük etken ailesine ait olup çocuk Kur’an ayetlerini duyarak ve öğrenerek geçti. Bu Kur’an’lı ev Mehmet Akif’e soluklaşmayacak ve silinmeyecek özellikler kazandırdı. Mehmet Akif’in şahsiyetlerinden biri de spordu. Spor Mehmet Akif’in yaşamında şiirden sonra ayrı bir yer tutuyordu. Mehmet Akif değişik spor dallarını bizzat kendisi de yaparak Türk gençliğine örnek olmuştur” dedi.

MEHMET AKİF SADECE ŞAİR DEĞİL AYNI ZAMANDA MİLLİ BİR KAHRAMANDI
Mehmet Akif Ersoy’u anlamak ve fikriyatını ibda etmenin Türk aydınının önemli görevlerinden biri olduğunu ifade eden Özdağ konuşmasını şu şekilde sürdürdü; “Onun istiklal ışığının, bütün insanların doğruya ulaşmalarındaki gayretlerini teşvik edici olmasını diliyorum. Onun başlıca hedefi Müslümanların başı dik yaşaması, ilim ve teknikte Avrupa’yı geçmesiydi. Mehmet Akif Ersoy Milli bir şair ve milli mücadele kahramanı olduğu gibi aynı zamanda düşündüklerini ve Müslümanlığını tavizsizce yaşayan bir dava adamıydı. Toplumun değerlerini ve kişisel ahlakını sağlam bir temele oturtmuş ahlak adamıydı. Kur’an-ı Kerim’i tercüme edecek kadar dini alimlere vakıf bir alimdi. Gönüllü olarak hüzünlü, yakıcı, derin bir hasret ve yalnızlıktan ibaret olan Mısır sürgününe 11 yıl katlanabilen sabır abidesidir. Bütün detaylarıyla mükemmel bir biçimde kullandığı dilinin yani Türkçe’nin aşığı, milletimizin bugünlerini aydınlatan ışığıdır. O milletimizin bir rol modelidir. Akif; Dünya egemenlerinin yok etmeye çalıştığı bir milletin vicdanıdır. Mağruru ve kibar duruşuyla bizden biridir. Akif bir Şair, yazar, hatip, sporcu, parlamenter, iyi bir aile reisi ve iyi bir babadır. Her şeyden önemlisi Akif tevazu içerisinde yaşamış bir kahramandı. Büyük bir milliyetçi ve kahramandı. Bu duygu ve düşünceler ile büyük mücadele, iman ve aksiyon adamı Mehmet Akif Ersoy’u vefatının 80. Yılında rahmet ve minnetle anıyorum.”

Haber26 Aralık 2016 Pazartesi