Mehmet Akif Ersoy bugünlerimizi aydınlatan ışık, yazdığı İstiklal Marşı ise bağımsızlık manifestomuzdur

İstiklal Marşı’nın Yazarı Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u vefatının 81. Yılı dolayısıyla açıklamada bulunan AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ, "Mehmet Akif Ersoy milletimizin bugünlerini aydınlatan ışığı, yazdığı İstiklal Marşı ise Türk milletinin bağımsızlığını ve kararlılığını tüm Dünya’ya haykırdığı özgürlük manifestosudur” dedi.

İstiklal Marşı’nın Yazarı Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u vefatının 81. Yılı dolayısıyla açıklamada bulunan AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ, " Akif gibi bir ortak paydası, ortak değeri olan bir millet asla mahzun olmaz, böyle bir milletin asla sırtı yere gelmez. Biz okullarımızda eğer çocuklarımıza örnek bir şahsiyet olarak Akif’in değerlerini; onun sahip olduğu milli ve manevi değerleri vermeyi başarırsak bu bile bizim için yeterlidir” ifadesinde bulundu.

Mehmet Akif Ersoy’un çok donanımlı 4 dil bilen, milli mücadele sırasında da Türkiye Cumhuriyeti’nin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün en yakınında olan şahsiyetlerden biri olduğunu belirten Özdağ, “O nedenle Akif ruhu her yerde yaşatılmalıdır. Millî şairimizi bu yıl da her sene olduğu gibi ölüm yıl dönümünde Ankara’da Millî Mücadele sırasında ikamet ettiği ve İstiklâl Marşını yazdığı Taceddin Dergâhı’nda anacağız. Türkiye Yazarlar Birliği tarafından düzenlenen programa başta başkent Ankaralı vatandaşlarımız olmak üzere tüm halkımızı davet ediyorum. Milli Şairlerimizden Mehmet Akif Ersoy Çanakkale Şehitleri isimli şiirinde Türk askerinin kahramanlığını dile getirirken milletinin yaşadığı dertleri ve davasını dile getirmekten çekinmemiş vatansever bir şairdir. Mehmet Akif daha önce Türk edebiyatında kimsenin yapamadığı bir başarıya daha imza atarak camiye sokağı, dinin içine hayatı sokmuştur. Sokaktaki adamın dilini medresede ki ulemanın diliyle kaynaştırmıştır. Akif büyük bir şair olmanın yanısıra çok sağlam bir imana ve milletine önder olacak bir şahsiyete sahiptir. Kişiliğini kazanmasındaki en büyük etken ailesine ait olup çocuk Kur’an ayetlerini duyarak ve öğrenerek geçti. Bu Kur’an’lı ev Mehmet Akif’e soluklaşmayacak ve silinmeyecek özellikler kazandırdı. Mehmet Akif’in şahsiyetlerinden biri de spordu. Spor Mehmet Akif’in yaşamında şiirden sonra ayrı bir yer tutuyordu. Mehmet Akif değişik spor dallarını bizzat kendisi de yaparak Türk gençliğine örnek olmuştur” dedi.
Mehmet Akif Ersoy’u anlamak ve fikriyatını ibda etmenin Türk aydınının önemli görevlerinden biri olduğunu ifade eden Özdağ konuşmasını şu şekilde sürdürdü; “Onun istiklal ışığının, bütün insanların doğruya ulaşmalarındaki gayretlerini teşvik edici olmasını diliyorum. Onun başlıca hedefi Müslümanların başı dik yaşaması, ilim ve teknikte Avrupa’yı geçmesiydi. Mehmet Akif Ersoy Milli bir şair ve milli mücadele kahramanı olduğu gibi aynı zamanda düşündüklerini ve Müslümanlığını tavizsizce yaşayan bir dava adamıydı. Toplumun değerlerini ve kişisel ahlakını sağlam bir temele oturtmuş ahlak adamıydı. Kur’an-ı Kerim’i tercüme edecek kadar dini alimlere vakıf bir alimdi. Gönüllü olarak hüzünlü, yakıcı, derin bir hasret ve yalnızlıktan ibaret olan Mısır sürgününe 11 yıl katlanabilen sabır abidesidir. Bütün detaylarıyla mükemmel bir biçimde kullandığı dilinin yani Türkçe’nin aşığı, milletimizin bugünlerini aydınlatan ışığıdır. O milletimizin bir rol modelidir. Akif; Dünya egemenlerinin yok etmeye çalıştığı bir milletin vicdanıdır. Mağruru ve kibar duruşuyla bizden biridir. Akif bir Şair, yazar, hatip, sporcu, parlamenter, iyi bir aile reisi ve iyi bir babadır. Her şeyden önemlisi Akif tevazu içerisinde yaşamış bir kahramandı. Büyük bir milliyetçi ve kahramandı. Bu duygu ve düşünceler ile büyük mücadele, iman ve aksiyon adamı Mehmet Akif Ersoy’u vefatının 81. Yılında rahmet ve minnetle anıyorum.”

Haber30 Aralık 2017 Cumartesi