Manisalı Rektörle üniversite hedeflenen seviyeye gelecek

Manisa Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi’nin Genel Kuruluna katılan AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ esnafın daha da çoğalması gerektiğini belirtti. “Esnafın çoğalması için öncelikle nüfus artışının gerçekleşmesi gerektiğini kaydeden Özdağ, “Manisa’nın nüfusu 1,5 Milyona dayandı. Yakında 2 Milyon olacak inşallah. Bu hedefte esnafın çoğalması ve para kazanması için bazı unsurlara ihtiyacımız var. Bunların en başında Üniversiteli öğrenci sayısını arttırmak ve bu üniversitemizin örnek olması geliyor. Bugüne kadar bu başarılamadı. Aslen Manisalı olan Rektör Sayın Kemal Çelebi ile Celal Bayar Üniversitesi’nin hedeflenen seviyeye geleceğine inanıyorum ” dedi.

Manisa Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi 65. Genel Kuruluna tek listeyle giderek Recep Çınar bir kez daha güven tazeledi. Gerçekleşen genel kurula AK Parti Manisa Milletvekilleri Doç. Dr. Selçuk Özdağ, Recai Berber, AK Parti Manisa İl Başkanı Berk Mersinli, Yunusemre Belediye Başkanı Dr. Mehmet Çerçi, CHP Manisa İl Başkanı Semih Balaban, Manisa TSO Başkanı Adnan Erbil, AK Parti Şehzadeler İlçe Başkanı Ahmet Tonguç, Şehzadeler Belediye Başkanvekili Asiye Zurnacı, Demokrat Gazeteciler ve Yazarlar Derneği Başkanı Hakan Özen, Oda Başkanları, Sivil Toplum Kuruluşu Temsilcileri, Kooperatif üyeleri ve davetliler katıldı. Gerçekleşen genel kurulda konuşan AK Parti Manisa Milletvekili esnafın hizmetkarı olduklarını belirterek Manisa’da bulunan tek Üniversite ünvanındaki Celal Bayar Üniversitesi’nin aslen Manisalı olan Rektör Kemal Çelebi ile özlenen seviyeye ulaşacağına inandığını kaydetti. Özdağ, “Bugüne kadar olan durumuna baktığımızda Üniversitenin maalesef yeteri başarı seviyesinde olmadığını görüyoruz. Örneğin 400 Bin nüfuslu Isparta’da Süleyman Demirel Üniversitesinin öğrenci sayısı 100 Bin. 1,5 Milyon nüfusa sahip Manisa’da ise Celal Bayar Üniversitesinde öğrenci sayısı 55 Bin. Isparta ile kıyasladığımızda Manisa’da öğrenci sayısının en az 200 Bin olması gerekiyordu. Şimdi Manisa Celal Bayar Üniversitesi’nin aslen Manisalı yeni bir Rektörü var. İnşallah üniversiteyi özlenen ve beklenen seviyeye getirecek. Manisa merkezde kampüslerin yanısıra ilçelerde iki ilçemiz Gölmarmara ve Selendi hariç yüksekokullarımız var. Bu öğrencilerin tamamı alışverişlerinin tamamını esnaftan yapıyor. Manisa’da ilçeler dahil 100 Bin, 200 Bin öğrenci olsaydı ve bu öğrenciler alışverişlerini esnaflarımızdan yapsalar daha iyi olmaz mıydı? Esnafımız daha çok iş yapıp daha fazla kazanmaz mıydı? Tabiki daha iyi kazanır ve daha çok iş yapar, mutlu oldurdu. Bu nedenle üniversitenin çok iyi bir şekilde yönetilmesi gerekiyor. Biz Salihli’ye bir fakülte kurduk. İlçelere de fakülte kurmak istiyorduk. Demirci’de bir fakülte, Salihli’de bir fakülte, Turgutlu’da Allah rahmet eylesin hayırsever işadamı Hasan Ferdi Turgutlu’ya yaptırdığımız fakülte. Allah gani gani rahmet eylesin Turgutlu’ya 26 Milyon liraya ileri teknoloji fakültesini kazandırdı. Yüksekokulun yanısıra yurdunu da yaptı. Akhisar’da esnaf odalarımızın başkanları var, hayırsever işadamları, sanayiciler var Akhisar’da ki fakülteyi tamamlasınlar inşallah” diye konuştu.

EGE BÖLGESİNİN ELEKTRİK İHTİYACI MANİSA’DAN KARŞILANIYOR
Ege bölgesinin tüm elektriğinin Manisa’dan karşılandığını kaydeden Özdağ, “Soma’da Kolin firmasının yapacağı bir fakülte daha olacak. Kolin firması 510 megavat elektrik üretiyor. Bununla kalmıyor elektrik üretirken de 2500 kişiye istihdam sağlıyor. Bir yandan rüzgar enerjisiyle, Türkiye’nin en önemli rüzgarı Manisa Gördes’te, Bekilli’de, Akhisar’da. Doğalgazımız, petrolümüz yok ama Alaşehir’de jeotermalimiz var. Rahmetli Menderes’in açmış olduğu Demirköprü barajı hem sulamada hem de elektrikte kullanılıyor. Şimdi biz orada Kolin’le birlikte elektrik üretiyoruz. Şubat ayında Sayın Cumhurbaşkanımız açılışını yapacak ve tüm Manisalıları bu açılışa davet ediyoruz. Çok önemli bir elektrik sektörü burası. Kolin firması yetkilileri ‘araziyi sağlayın biz fakülte yapalım’ dediler ve şimdi Soma’ya mühendislik fakültesi yapacaklar” dedi.

İLÇELERE YAPTIĞIMIZ YATIRIMLARLA GÖÇÜ DURDURDUK
Üretimin en büyük değerdir sözüne katıldığını kaydeden Özdağ, “Üretim olursa şayet para kazanırız. Manisa’da 5 Organize Sanayi Bölgemiz var altıncıyı yapıyoruz. Evet, yeni iş ve sanayi sahaları açılacak ama hep merkeze göç olursa merkezde ister trafik, ister diğer konularda yığılma olur. Bu nedenle Manisa merkeze olduğu gibi ilçelere de yatırım yapıyoruz ve bir anlamda aşırı göçün önüne geçiyoruz. İki tane Turgutlu’da Organize sanayi Bölgesi açtık. Organize Sanayi iş, işçi, yatırım ve üretim demektir. Üretim olursa para kazanacak esnaflarımız. Manisa Organize sanayi Bölgesinde 75 Bin kişi çalışıyor. Salihli’ye iki organize sanayi açtık, biri tam kapasite çalışıyor diğerinin arsaları satıldı ve bitirildi o da devam ediyor. İki organize sanayi de Akhisar ilçesine açtık. Bir yandan göçü durduracağız, bir yandan insanlar yaşadıkları kentlerde zengin olacaklar. Akhisar’da ki organize sanayiden bir tanesi ihtisas organize sanayi, zeytin ve zeytinyağı organize sanayi. Manisa yatırım yapılacak en önemli şehirlerden biri olduğu için burada da tüm arsalar satıldı. Finansal Tımes Gazetesi Dünya’da yatırım yapılabilecek 10 şehirden biri olarak Manisa’yı gösterdi. Çünkü Manisa güvenli bir şehir, ulaşımı kolay bir kent, üçüncü olarak ara eleman var. Kalifiyeli işçi bulunmakta sıkıntı yaşanmıyor. Soma’da yaşanan maden kazasından sonra “hemen organize sanayi yapalım, insanlar maden ocaklarına mahkum bırakılmasınlar” dedik. Şimdi bu organize sanayi bölgesini de bitirdik. Manisa’da işsizlik oranı yüzde 5. Türkiye’de ise yüzde 11. Biz Manisa’da muhalefet partisi Milletvekilleriyle birlikte işsizlik oranını yüzde 3’e düşürmeyi hedefliyoruz. Manisa Avrupa’nın İsviçre’si olsun istiyoruz. İnşallah bu hedefimizi de 2019 sonunda gerçekleştireceğiz” diye konuştu.

PARTİLER ARAÇ, ASIL AMAÇ TÜRKİYE’NİN ZENGİNLİĞİ VE ÖZGÜRLÜĞÜ
“Manisa’da tarıma çok ciddi katkıda bulunduk. Yaptığımız tüm yatırımlar esnafa yansıyor. Tıpkı birleşik kaplar gibi. Esnaf diğer alanları, sektörleri, öğrenciyi, öğretmeni, memuru tetikliyor, diğer alanlarda esnafı tetikliyor. Biz Manisa’yı ulaşımda da zirve yapmak istiyoruz” diyen AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ, Manisa’nın en büyük probleminin turizmde hedeflenen seviyeye gelememek olduğunu belirtti. 2019 Aralık ayı sonunda Ankara-Manisa yüksek hızlı trenin Manisalıların hizmetinde olacağını ifade eden Özdağ sözlerine şöyle devam etti, “Milyonlarca insan seyahat edecek. İnsanlar Manisa’ya daha hızlı ulaşacaklar. Manisa’ya başka şehirlerden, ülkelerden ortalama yılda 500 Bin kişi geliyormuş hedefimiz bu sayıyı 2 Milyona çıkarmak. Daha fazla yerli ve yabancı turist gelince bu esnafa yansıyacak. Ankara-Manisa-İzmir otabanı 8 Milyar Dolara mal oluyor. İzmir-Manisa-İstanbul otoban çalışmasında 2018 yılında İzmir-Soma, 2019 yılında da Soma’yı İstanbul ile bağlayacağız. 2019 sonunda da Manisa’dan İstanbul’a 4 saatte gidilecek. Bir yandan Sabuncubeli tüneli, bir yandan Çandarlı Kuzey Ege limanıyla, 46 Göletiyle, 4 yeni büyük barajıyla Manisa’ya yatırımlarımız devam edecek. Su ihtiyacını artık yerden değil bu barajlardan karşılayacağız. Tüm bunları iktidar ve muhalefete mensup 9 Milletvekiliyle birlikte gerçekleştireceğiz. Partiler sadece birer araçtır, amacımız Türkiye’nin zenginliği ve özgürlüğüdür. Bugün bir parti bir başka dönemde yine başka bir parti iktidar olur. Önemli olan Türkiye’nin kalkınması, ay yıldızlı bayrağın inmemesi, ezanın dinmemesidir. Bunu yapabilirsek kendimizi bahtiyar hissederiz. Bizden önce çok Bakan’lar, Milletvekilleri geldi, geçti, bugün varız yarın yokuz. Hepsi hizmet etti, onları hayırla yadediyoruz. Biz de şimdi alnımızı ve elimizi kirletmeden hizmet etmek için yoğun gayret sarfediyoruz. Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Sayın recep Çınar bir çınar gibi. Manisa esnafını da bir çınar gibi kucaklamaya devam ediyor. Kendisini ve yönetimini kutluyor, başarılar diliyorum. Biz Milletvekilleri olarak esnafımızın her zaman hizmetindeyiz. Genel kurul hayırlara vesile olsun inşallah. Atatürk’ün kurmuş olduğu Türkiye Cumhuriyeti devleti ilelebet hür ve özgür yaşasın. Ne mutlu Türküm diyene.”

Haber3 Şubat 2018 Cumartesi