Manisa milli eğitim yatırımlarında zirve yaptı

Eğitim yatırımlarının Türkiye’nin geleceğine yapıldığını kaydeden AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ, Manisa’da devam eden ve 2016 yılı yatırım programına alınan yeni projelerle birlikte il geneli olarak milli eğitime ayrılan yatırımlar toplamının 191 Milyon 710 Bin TL olduğunu kaydetti.

Milli Eğitim’de Manisa’da devam eden ve yeni proje halindeki yatırımlara ayrılan proje toplamının 2016 yılı için 191 Milyon710 Bin TL olduğunu kaydeden AK Parti Siyasi Erdem ve Etik Kurulu Üyesi, Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ, Sosyal Bilimler Lisesi’nin yaşadığı bina sıkıntısının okul için yapılan yeni binanın 2017 yılında tamamlanmasıyla son bulacağını ifade etti. Özdağ, okulla ilgili bina yapımının 2015 yılı yatırım programına alındığını ve yapım çalışmasının devam ettiğini kaydederek, “Manisa Sosyal Bilimler Lisesiyle birlikte 7 okul, 3 pansiyon ve 1 spor salonu yapımı da devam etmekte. Bunlar Alaşehir, Gölmarmara Salihli ve Turgutlu İlçelerine yapılacak olan Mesleki ve Teknik Liseler, Akhisar Anadolu Lisesi ve 200 yataklı pansiyonu, 32 derslikli Salihli Meslek Lisesi, Selendi İmam Hatip Salonu 200 yataklı öğrenci pansiyonu, Kula İmam Hatip Lisesi Öğrenci Pansiyonu ve Soma Cemil Meriç Anadolu Lisesi Spor Salonu inşaatıdır. Yapımı devam eden bu okul pansiyon ve spor salonları dışında ayrıca 2016 yatırım programına alınan Demirci İmam Hatip Lisesi ve 300 Öğrenci kapasiteli Pansiyonu, Salihli Ortaöğretim Pansiyonu, Ahmetli Çok Programlı Lisesi ve Soma İmam Hatip Kız Lisesi binalarıyla birlikte proje tutarı toplamında Manisa ilimize toplam 191 Milyon 710 Bin TL ayrılmış olup bu eğitime verdiğimiz değerin en önemli göstergelerindendir” diye konuştu.

MİLLİ EĞİTİM YATIRIMLARINA AYRILAN TOPLAM BÜTÇE 191 MİLYON TL
“Hükümetimizin gerek Manisa ve ilçeleri, gerekse tüm Türkiye'deki eğitim yatırımları azalmadan devam etmektedir. Tüm bu yatırımlar Manisa ve ilçelerimize hayırlı uğurlu olsun" diyen Özdağ, “2015 yılında yatırım programına aldığımız ve halen inşa çalışmaları devam eden okullarımızdan proje toplamları Salihli Ticaret Meslek Lisesi 5 Milyon 460 Bin TL, Soma Meriç Anadolu Lisesi Spor Salonu 1 Milyon 500 Bin TL, Selendi İmam Hatip Lisesi 200 Öğrenci kapasiteli Pansiyonu 3 Milyon 761 Bin TL, Kula İmam Hatip Lisesi 200 Öğrenci kapasiteli Pansiyonu 3 Milyon 510 Bin TL, Akhisar 300 Öğrenci kapasiteli Pansiyonu 4 Milyon 791 Bin TL, Turgutlu Mesleki ve Teknik Lisesi 13 Milyon TL, Alaşehir Mesleki ve Teknik Lisesi 14 Milyon 500 Bin TL, Gölmarmara Mesleki ve Teknik Lisesi 14 Milyon TL, Salihli Mesleki ve Teknik Lisesi 9 Milyon 500 Bin TL, Yunusemre Sosyal Bilimler Lisesi 5 Milyon 88 Bin TL, Akhisar Anadolu Lisesi 13 Milyon 500 Bin TL’ye mal olacaktır. Ayrıca 2016 yılı yatırım programına aldığımız yeni projelerden Demirci İmam Hatip Lisesi ve Pansiyonu 18 Milyon 500 Bin TL, Salihli Ortaöğretim Pansiyonu 4 Milyon 500 Bin TL, Ahmetli Çok Programlı Lisesi 12 Milyon TL, Soma İmam Hatip Kız Lisesi ise 16 Milyon 550 Bin TL’ye mal olacak. Hedefimiz Manisa’yı her alanda olduğu gibi milli eğitimde de zirveye taşımak” dedi.

KALİFİYELİ ÇALIŞAN İÇİN MESLEK OKULLARI ŞART

Tam donanımlı yeni nesillerin yetişmesi, iyi bir öğrenim görmeleri için her türlü imkanların hayata kazandırıldığını kaydeden Özdağ, “Devletimize, milletimize yararlı bireyler, güzel insanlar yetiştirmek öncelikle eğitim yuvalarıyla sağlanır. Manisa’da yeni eğitim binalarının yapılması için gayretle çalışıyoruz. Bu eğitim binalarının başında da Meslek Liselerine, Mesleki ve Teknik Liselere, Meslek Yüksekokullarına, Fakültelerine önem veriyorum. Çünkü Manisa tarımın olduğu gibi aynı zamanda sanayinin de kenti. Bu zenginliğe sahip Manisa’da altın bilezik yani sanat, meslek sahibi yeni nesiller, kalifiyeli ara elemanlar yetiştirmeliyiz. Eğer bu olmazsa Manisa’da mevcut olan Organize Sanayi Bölgelerinde ki Fabrikalar, küçük ve orta ölçekli işletmeler çalıştıracak adam bulamazlar” ifadesinde bulundu.

Haber16 Haziran 2016 Perşembe