Manisa hastanelerinde herkes kitap okuyacak

Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Manisa Şubesi ile Manisa İl Sağlık Müdürlüğü arasında imzalanan protokolle il genelinde Sağlık Bakanlığına bağlı tüm devlet hastanelerinin kliniklerine kitaplık kurulacak. AK Parti Manisa Milletvekili ve TDED Manisa Şube Başkanı Doç. Dr. Selçuk Özdağ “Okuyan Hastane” Projesinin en geç bir ay içerisinde faaliyete geçirileceğini belirtti.
Birbirinden önemli projelere imza atmaya devam eden Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Manisa Şubesi yeni bir başarılı projeye daha imzanın haklı mutluluğunu yaşıyor. Proje kapsamında Sağlık Bakanlığına bağlı Manisa genelindeki tüm devlet hastanelerinin kliniklerine kitaplık kurulacak. Projenin tanıtımı için düzenlenen basın açıklamasında Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Manisa Şube Başkanı ve AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ ile İl Sağlık Müdürü Dr. Necip Yemenici arasında 'Manisa'nın okuyan hastaneleri' protokolü imzalandı. Protokol kapsamında Manisa'nın 17 ilçesinin 15'inde bulunan hastanelerin kliniklerine sağlık müdürlüğü tarafından kitaplıklar oluşturulacak, kitaplar da Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği tarafından temin edilecek.

YEMENİCİ; “TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLACAK BİR PROJE”
'Manisa'da okuyan hastaneler projesiyle ilgili Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Manisa Şubesi ile çalışmayı başlattıklarını kaydeden Manisa İl Sağlık Müdürü Dr. Necip Yemenici, “Proje dahilinde hastanelerdeki servislerimize mini kitaplıklar kurarak burada yatan hastalarımızın bu kitaplardan faydalanmasını ve okumasını sağlayacağız. Bu gerçekten Türkiye'ye örnek olacak bir proje. Son yıllarda gerek internetin gerekse akıllı telefonların hızla yayılmasıyla beraber artık okumayı unuttuk diyebiliriz. Okuma alışkanlığımız hızlı bir şekilde azalıyor ve gitgide yok okuyor. Çocuklarımıza hem örnek olmak hem geleceğimize sahip çıkmak için böyle bir projeyle özellikle hastanede yatan yetişkinler ve çocuklar dahil okuma alışkanlıklarını geliştirerek böyle bir projeye imza atarak örnek bir proje geliştirmiş oluyoruz' dedi.

KULA VE AHMETLİ DEVLET HASTANESİNE KAVUŞUYOR
Manisa’nın 17 ilçesinin 15’inde Devlet Hastanesi olduğunu Kula ve Ahmetli ilçelerine ise Devlet Hastanesinin kazandırılması hususunda son aşamaya gelindiğini kaydeden Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Manisa Şube Başkanı ve AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ, “Kula'da yapılacak olan hastanenin ihalesi yapıldı. Acil servisiyle beraber 80-90 yatak kapasitesine sahip olacak. Ahmetli'nin hastane meselesinde de arazi tahsis edildi ve çalışmalar son aşamaya geldi. Gerek Kalkınma Bakanıyla, gerekse de Sağlık Bakanıyla görüşerek burada 15 artı acil yataklı küçük bir hastane yaparak Ahmetli'de de hastane ihtiyacını gidermek istiyoruz. Bütün hastanelerin kliniklerine kitaplık koymak istiyoruz” dedi.

HEM ŞİFA HEM DE KİTAPLA BULUŞULACAK
Son zamanlarda çok önemli kitapların basıldığını ama buna rağmen kitap okuma seviyesinin beklenenin altında olduğunu kaydeden Özdağ, “Vatandaşlar hastaneye geldiklerinde kitapla tanışsınlar istedik. Biz kitap medeniyetinin çocuklarıyız. Bizim medeniyetimizin adı Türk-İslam Medeniyeti, Türk Medeniyeti, gözyaşı medeniyeti ama ilmihal medeniyeti, hal medeniyeti, kitap medeniyeti. Kitap medeniyetinin çocukları artık kitap okumuyorlar veya az okuyorlar. Modern bağımlılık, teknoloji bağımlılığı bizi kitaptan uzaklaştırıyor. Kitap medeniyetinin çocukları yeniden kitapla tanışsınlar dedik. Önce gözlerle buluşsunlar. O kitaplığı görsünler orada doktor, hemşire, hasta bakıcı, çalışan, orada kim çalışıyorsa, hangi sıfata haizse kitapla tanışsın. Ardından hastalar gözleriyle kitapla buluşsunlar, sonra da eller dokunsun kitaplara. Sonra televizyondan, internetten canı sıkılan 'Şu kitapta ne yazıyor' diyerek NLP uzmanlarının yazdığı, sağlık uzmanlarının yazdığı kitaplara önceliğimizi onlara vereceğiz, sonra 100 temel eserden de kitaplar koyacağız oraya. Bu şekilde bir farkındalık oluşturmak istiyoruz. Sağlık Bakanıma buradan sesleniyorum, aynı zamanda bütün il sağlık müdürlerime sesleniyorum. Bizim yaptığımız projeyi yerinde gelin görün ve lütfen bütün hastanelere, büyük hastanelere kütüphane yapalım ama her klinikte de bir kitaplığımız olsun 50 tane 100 tane. Bu proje beraberinde şunu da getirecek; bir yanda kitap, bir yanda okumak, bir yanda merak bir diğer yandan da doktorlarımız veya orada çalışanlarımız evlerinde okumadıkları veya ikişer üçer kitapların olduğu ortamlarda bunları oraya getirip koyarak kitaplıklardaki kitap sayısını da çoğaltmış olacaklar' dedi.

PROJEYE İLÇELERDEN BAŞLANACAK
Projenin beraberinde Kitap okumayı da teşvik edeceğini kaydeden Özdağ sözlerine şöyle devam etti, “Batı dünyası hem yazıyor hem okuyor. Onun için teknolojiye hakimler. Bilgi ve teknoloji kimdeyse dünyanın efendisi onlardır. Doğu toplumları hala okumuyorlar. Oysaki şark toplumlarının dininin kitabındaki ilk ayeti 'Oku' idi. Okudular, büyük devletler, büyük medeniyetler kurdular. 300 yıldır okumuyorlar o nedenle de bugün teknolojide geriler. O nedenle mutlaka okumamız gerekiyor. Allah nasip ederse projemize bir ay içerisinde başlayacağız. İl Sağlık Müdürlüğümüz biraz daha çabuklaştıracak Allah nasip ederse. Biz kitaplarımızla ilgili her türlü hazırlığımız yaptık. Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Manisa Şubesi olarak önce kenar ilçelerimizden başlayalım istiyorum yani Demirci'den, Gördes'ten, Selendi'den. Merkezdeki hastanelerimize kadar uzanacağız ve her hastanede her klinikte bizim kitaplıklarımız olacak.”

Haber25 Şubat 2018 Pazar