Manisa Engelli Bakım Merkezi Türkiye'de bir ilk olacak

Manisa’da yapımı devam eden Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne bağlı Engelli Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’ni ziyaret eden AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ Merkezin bir ay içerisinde tamamlanacağını ve 500 Bin Liraya mal olacağını kaydetti. Özdağ, “İzmir, Manisa, Denizli ve Ankara olmak üzere 4 ili pilot bölge seçtik, tahmin ediyorum ki bu dört pilot il arasında da en kısa sürede hizmete girerek Manisa Engelli Bakım Merkezi Türkiye’de ilk olma özelliğini de taşıyacak” dedi.
Manisa Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü Engelli Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nde devam eden çalışmaları yerinde inceleyerek, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Murat Konan’dan bilgi alan AK Parti Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ, merkezin çalışmalarının hızlı bi şekilde devam ettiğini ve maliyetinin 500 bin lira olacağını kaydetti. Engelli Bakım Merkezi açma projesinin AK Parti’nin 1 Kasım seçim beyannamesinde yer aldığını kaydeden Özdağ konuyla ilgili olarak dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu ile görüştüklerini söyledi. Engelli Bakım Merkezinin hizmet vereceği 4 Pilot ilin tamamlanmasından sonra projenin 81 ile yayılacağını kaydeden Özdağ, “Evinde engelli olan ailelerimiz, pazara gidemiyorlar, komşuluk ilişkileri zayıflıyor gidemiyorlar veya herhangi bir cenaze ya da düğüne gidemiyorlardı. Engelli Bakım Merkezinin açılmasıyla Anne ve Babalar misafirliğe giderken, şehir dışına çıkarken engelli çocuklarını bu merkeze bırakabilecekler. Bu merkezlerde zihinsel, ortopedik, görme engelliler ve tüm engelliler için bölümler olacak. Bu merkezler engelli kardeşlerimize ister fizibilite açısından ister diğer açılardan olsun hiçbir zarar verilmeyecek şekilde dizayn ediliyorlar” dedi.

Manisa’da bir ilk olarak hizmete girecek olan Merkezin kısa bir süre sonra engelli bireylere ve ailelerine hizmet vermeye başlayacağını kaydeden Özdağ, “Merkez aynı anda 32 engelli birey bakılabilecek kapasitede olacak. Ailelerimiz ihtiyaçları olduğu zaman çocuklarını buraya devletin şefkatli kollarına bırakacaklar. Devletimiz sosyal devlet olduğunu gösterecek. Merkezin hizmet vermeye başlamasıyla birlikte belediyeler de engelli bireylerin merkeze getirilmesi konusunda araç desteği verilmesini talep edeceklerini tahmin ediyorum. Böylesine öneme sahip olacak olan Engelli Bakım Merkezinin açılışı için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanımız Fatma Betül Sayan’da Manisa’ya teşrif edecek. Aynı zamanda açılışta Bakanımız haricinde konuyla ilgili bürokratlar da bulunacak. Manisa’mıza ve vatandaşlarımıza hayırlı olsun” ifadesinde bulundu.

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Murat Konan ise konuşmasında, “Engelli bireylerin bakılmasında yaş sınırı olmayacak. Bu Türkiye’de ilk defa uygulanacak bir sistem. Buradaki uygulamaya göre yaygınlaştırma çalışması yapılacak” dedi.
AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ’a Manisa Engelli Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’ni ziyareti esnasında Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Murat Konan, kurum yetkilileri, AK Parti İl Başkan Yardımcısı Berk Mersinli, Necmi Çiçek, Şehzadeler İlçe Başkanı Ahmet Tonguç, partililer, Kredi Yurtlar Kurumu İl Müdürü Kemal Koçkaya, ve engelli vatandaşların aileleri eşlik etti.

Haber29 Ağustos 2016 Pazartesi