Manisa Dut Ormanının açılışı Selçuk Özdağ'ın katılımıyla gerçekleşti

Selçuk Özdağ Manisa'da Dut ormanının açılışına katıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla Orman ve Su İşleri Bakanlığınca başlatılan 5 Bin Köy 5 Bin Orman Projesi kapsamında Manisa Orman ve Su İşleri Müdürlüğü'nce 17 Bin dut ağacının dikimi ve Dut Ormanı'nın açılışı AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ'ın katılımıyla gerçekleşti.

Manisa'nın Yunusemre ilçesi Bağyolu Mahallesinde Dut Ormanı'nın açılışı AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ'ın katılımıyla gerçekleşti. Açılışla ilgili konuşmada bulunan Manisa Orman İl Müdürü İlker Özdemir,
5 Bin köy 5 Bin Orman projesi altında köylere ceviz, badem,kestane zeytin ağaçlarının dikildiğini ve yeni ağaç ormanlarının oluştuğunu belirterek, "Yunusemre ilçemizde de Manisa Milletvekilimiz Sayın Selçuk Özdağ'ın katılımlarıyla 2018 yılı dut ağacı fidanı dikimi için start verdik. Bu konuda da bizleri yalnız bırakmayan ve yanımızda olan Sayın milletvekilimize teşekkür ediyoruz" dedi.

Manisa'nın bir orman bölgesi olduğunu kaydeden AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ, "Manisanın mutlaka daha çok ağaçlandırılması gerekiyor. Bu ağaçlandırılma yapılırken de toprak,su,iklim,yaprak, analizlerinin yapılması lazım. Her yerde her ağacın yetişmesi mümkün değil. Hangi toprakta hangi ağaç yetişir, hangi fidanın dikilmesi gerekir bunların tespitinin ve analizinin mutlaka yapılması gerekiyor. Bu konuda Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile Tarım, Köy ve Hayvancılık Bakanlığımız yetkililerine ve personeline çok önemli görevler düşüyor. Manisa'da toprak su, iklim, yaprak analiz laboratuvarımız var. Tamemen bilimsel bir çalışma yürütülüyor. Erezyona karşı daha fazla ağacın olması bir ilaç. Ekolojik dengeye göre de ağaçlarımnız yine bir ilaç vazifesi görğyor. Ne kadar ağaç olursa o denli ekolojik denge sağlanır. Bir diğer taraftan da suyumuzu muhafaza ediyoruz. Ne kadar ağaç varsaGökyüzündeki bulutları tutarak daha fazla yağmurun yağması sağlanır" dedi.

Dikimi yapılan dut ağaçlarının ipek böcekçiliğinde, gıdada, ilaç,sağlık ve kozmetik gibi alanlarda kullanılması gibi aynı zamanda istihdam oluşturduğunu belirten Özdağ, "İpek böcekçiliğini arttıracağız aynı zamanda da bu ağaç fidanları aşılanacaklar. aşılandıktan sonra da meyva verecekler. Bu meyvalardan doğa, insanlar ve hayvanlar istifade edecekler. Dut ağaçları sert olması nedeniyle gemicilik sanayiinde kullanılmakta. Bugün sembolik olarak 1700 dut ağacı diktik. Manisa'da kestane, badem, ceviz ormanlarını yaptık. Zaten Manisa organik tarımda marka bir şehir. Tarım bölgesi olan Manisa'da üzümün, kirazın, zeytinin ve zeytin yağının zirvesindeyiz. Badem, ceviz ve çilekle Köprübaşı ilçemizde zirveye doğru çıkıyor. Demirci hünnapta da söz sahibi oldu. Demirci de hünnabı arttıral önerisinde bulunmuştum. Bununla ilgili çalışma yaptık. 2017 yılında 3 Bin hünnap ağacı yetiştirilerek Demirci'ye dikildi. Hünnabı daha çok Avrupalılar kozmetik sanayiinde, sağlıkta ve çikolatanın raf ömrünü uzatmak için kullanıyor. Ferlaro firması hünnap aağaçlarına daha şimdiden talip oldular. Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın Veysel Eroğlu'na, Bölge Müdürümüz Şahin Aybal'a ve İl Müdürümüz İlker Özdemir'e teşekkür ediyorum. Daha fazla fidan, daha fazla ağaç dikerek ormanlarımızı çoğaltacağız, bir taraftan da korumaya devam edeceğiz. Orman çünkü doğa ve yaşam demek" diye konuştu.

Haber8 Nisan 2018 Pazar