Manisa'da elektriği olmayan mahalle yok

AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ, bir haber ajansı tarafından yapılan ve bazı gazeteler ve internet sitesinde yer bulan “Bu mahallede 100 yıldır elektrik yok” haberiyle ilgili açıklamada bulundu. Özdağ, haberde bahsi geçen yerin bir mahalle olmadığını Gördes ilçesi Boyalı Mahallesine bağlı 6 haneden oluşan bir mevki olduğunu kaydederek, “Evlerine elektrik bağlatılması hususunda ise bir hane sahibi dışında başka bir müracaat bulunmamakta. GEDİZ Elektrik yetkilileri bu vatandaşımızın başvurusunu inceleyerek 2019 yılında elektrik bağlanabileceğini söylemişler ben de GEDİZ Elektrik A.Ş. Genel Müdürü ve Bölge Müdürüyle görüşerek 2018 yılı içerisinde bağlatılması hususunda ricada bulundum. Diğer hane sahipleri de başvuruda bulunursa onların da elektriği bağlanacak diye konuştu.

“Bu mahallede 100 yıldır elektrik yok” haberiyle ilgili açıklamada bulunan AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ, haberde bahsedilen yerin bir mahalle değil 6 haneden oluşan 25 nüfuslu bir mevkii olduğunu ifade etti. Dikkat çeken haberin okunduğunu ancak okunduğu gibi doğruları yansıtması gerektiğine de dikkat çeken Özdağ, “yerel ve ulusal haber sitelerinde “100 yıldır elektriği olmayan mahalle” denilerek bir haber yapıldı. Birincisi burası bir mahalle değil, Gördes’in Boyalı Mahallesinin bir mevkii. Eşti Mevkii. Ayrıca Gördes ilçesi Boyalı Mahallesinin üç tane de bağlısı var. Burası bağlı da değil. Gördes’in Çaybaşı, Danda, Eskiörencik bağlısı var. Eşti Mevkiinde iki aile yaşamakta. Arslan ve Uçmak aileleri. Bu mevkide 6 hane 25 nüfus var. Bu vatandaşlarımız hayvancılık ve zeytincilikle uğraşıyorlar ve daha çok yazın o mevkide yaşıyorlar. Kışın bu 6 hanenin 3 tanesi bu mevkide yaşıyor, 3 hane ise Boyalı Mahallesinde yaşıyor. Burada güneş enerjisi kullanarak akü doldurup geceleri elektrik olarak kullanıyorlar. Bu aileden bir kişi 2017 yılında GEDİZ Elektrik’e müracaat ederek evlerine elektrik bağlanmasını istiyor. GEDİZ Elektrik’te vatandaşımızın başvurusunu alarak 2019 yılında elektrik bağlantısının sağlanacağını ifade ediyor. O mevkide oturan diğer ailelerde evlerine elektrik bağlatmak için başvuruda bulunurlarsa ve şartları tutuyorsa bu ailelere de başvuruda bulunan ailenin talebi gibi değerlendirilmeye alınacaklar ve elektrikleri 2019 yılında bağlanacak” dedi.

Bir Manisa sevdalısı ve Milletvekili olarak Gediz Elektrik yetkilileriyle görüştüğünü ve elektrik bağlantılarının 2019’da değil de 2018’de bağlatılması konusunda ricada bulunduğunu belirten Özdağ, ”Konunun takipçisi olarak çalışmalarımı sürdürüyorum. Mitsubishi firmasının Manisa’da yaptığı bir yatırımla ilgili olarak 8 Şubat Perşembe günü Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Faruk Özlü’ye eşlik ettikten sonra Gördes’in Boyalı Mahallesine giderek bu mevkide oturan aileleri ziyaret ederek GEDİZ Elektrik Genel ve Bölge Müdürlerinin bana ilettiklerini kendilerine aktaracağım. Ayrıca konuyla ilgili olarak Gördes Belediye Başkanıyla, AK Parti Gördes İlçe Başkanımızla ve Boyalı Mahallesi Muhtarıyla da görüştüm. Konunun takipçisiyim ve vatandaşın talebinin bir an önce çözüme kavuşturulmasıyla ilgili takipçisiyim ama “Mahallede 100 yıldır elektrik yoktur” demek doğru değildir. Manisa’nın her mahallesinde ve köyünde elektrik vardır. Manisa bir sanayi ve enerji kentidir. Rüzgardan, jeotermalden, termik santralden elektrik üretilmektedir. Tüm yatırımlar hızlı bir şekilde yapılmaktadır. Manisa’ya gerek 2016 gerek 2017’de enerji konusunda çok ciddi yatırımlar yapılmıştır. 2018 yılında Enerji Bakanlığımız ve GEDİZ Elektrik tarafından çok ciddi bir enerji yatırımı yapılmaya devam etmektedir. Nereye hangi enerji yatırımın yapılacağıyla ilgili olarak Mahalle muhtarları da bilgilendirilmeye devam etmektedir” diye konuştu.

Haber13 Şubat 2018 Salı