Kışanak'ın gözaltına alınmasıyla ilgili Komisyonumuzun hiçbir bağı yoktur

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak’ın Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nca terör örgütü PKK'ya yönelik soruşturma kapsamında, hakkında gözaltına alınmasıyla ilgili değerlendirmede bulunan 15 Temmuz Darbe Girişi Meclis Araştırma Komisyonu Başkanvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ, Kışanak’ın gözaltına alınmasıyla ilgili Komisyona verdiği ifadelerin ve dinlenmesinin hiçbir bağı olmadığını belirtti.

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak’ın 15 Temmuz FETÖ Darbe Girişimi Meclis Araştırma Komisyonunda dinlenmesinin ardından Diyarbakır’da gözaltına alınması ve bazı kesimlerin gözaltı kararını Kışanak’ın Komisyonda dinlenmesini bağlamasıyla ilgili açıklamada bulunan AK Parti Manisa Milletvekili ve Darbe Girişimi Meclis Araştırma Komisyonu Başkanvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ, Kışanak’ın Diyarbakır’da gözaltına alındığına dikkat çekerek Komisyonun ya da Bakanlığın ilgisi olmadığını söyledi.

KIŞANAK PKK’YA TERÖR ÖRGÜTÜ DİYEMEDİ
Komisyona dinlenmek için geldiğinde kendisine sorular yönelttiğini ama Kışanak’ın hiçbir soruyu cevaplandıramadığını kaydeden Özdağ, “Abdullah Öcalan’ın İmralı tutanaklarında “Fethullah Gülen barış adamıdır” dediğini ve “Fethullah Gülen’le görüşün” talimatı verdiğini hatırlatarak Gültan Kışanak’a aynı görüşte olup olmadığını sordum. Bunun haricinde bu darbe girişiminden sonra Abdullah Öcalan’da yanıldı diyebilir misiniz, şayet bunu diyorsanız görüşünüzü savunabilir misiniz ya da değiştirir misiniz? Sorularını sordum kendisi bu sorularıma cevap vermedi. PKK ile ilgili sorular sordum yine cevap vermedi. Bir de Ekrem Dumanlı ile görüşmelerini kendisine hatırlatarak, “Oslo görüşmelerinin, Uludere olayının, KCK operasyonlarının tamamında FETÖ’nün parmağı olduğunu söylüyorsunuz. Parmağı olduğunu daha önce sezdiğiniz halde Ekrem Dumanlı ile niye görüştünüz? Şayet bu sezginiz görüşmeden sonra oluşmuşsa Ekrem Dumanlı ile görüştüğünüzden dolayı pişman mısınız sorusunu sordum. Kışanak hiçbirine cevap vermedi” ifadesinde bulundu.

KIŞANAK’IN TUTUMU HDP-PKK İŞBİRLİĞİNİ GÖSTERMİŞTİR
Gültan Kışanak’ı Meclis Araştırma Komisyonuna Ekrem Dumanlı ile görüştüğünden dolayı dinlemek için davet ettiklerini kaydeden Özdağ sözlerini şöyle sürdürdü, “Aynı zamanda kendisinin Avrupa’ya Abdullah Aymaz tarafından davet edildiğini ama görüşüp görüşmediğini bilmediğimizden bunu öğrenmek için davet etmiştik. Komisyonda 3 saat boyunca kendisini dinledik, sorular yönelttik. Kesinlikle şov yapmasına da müsaade etmedik. Kendisinin gözaltına alınması tamamen daha önce yaptığı konuşmalar ve Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı olarak sarfettiği sözler ve tutumla alakalıdır. Gültan Kışanak’la ilgili kararı verecek olan Diyarbakır Savcılığı, Valiliği ve Emniyetidir. Ama kendisini Komisyona dinlemek için davet ettiğimiz ve bu davete gelip dinlediğimiz 3 saat boyunca Kışanak, PKK’ya terör örgütü diyememiştir. PKK’nın işlediği cinayetleri kınamamıştır, Abdullah Öcalan’la en ufak bir kelime dahi etmemiştir. Bu da HDP-PKK işbirliğini göstermektedir.”

Haber27 Ekim 2016 Perşembe