Kahramanlık türküleri Manisa Soma'da seslendirildi

Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Manisa Şubesi’nin düzenlediği 26 Ağustos’tan Afrin’e Kahramanlık Türküleri Konseri’nin ilki AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ’ın girişimleri ve öncülüğü, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Soma Belediyesi’nin katkılarıyla Soma ELİ Azot Sosyal Tesisleri Salonunda gerçekleşti. Çanakkale Türkülerinden, Bil Oğlum ve Türkiyem'e kadar Türklüğün manevi duygularına dokunan parçaların ve kahramanlık türkülerinin seslendirildiği geceye katılım gösteren konuklarda Türk bayraklarıyla coşkuya ortak oldular.

Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Manisa Şubesi’nin düzenlediği 26 Ağustos’tan Afrin’e Kahramanlık Türküleri Konseri’nin ilki AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ’ın girişimleri ve öncülüğü, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Soma Belediyesi’nin katkılarıyla Soma E.L.İ Azot Sosyal Tesislerinde gerçekleşti. Kültür ve Turizm Bakanlığı Ankara Devlet Türk Halk Müziği solist ve müzisyenlerinden oluşan toplam 24 kişilik sanatçı kadrosunun kahramanlık türkülerini seslendirdiği geceye AK Parti Manisa Milletvekili ve Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Manisa Şube Başkanı Doç. Dr. Selçuk Özdağ’ın Yanısıra Manisa İl Valisi Mustafa Hakan Güvençer, Soma İlçe Kaymakamı Ahmet Altıntaş, Soma Belediye Başkanı Hasan Ergene, Kırkağaç Belediye Başkanı Yaşar İsmail Gedüz, AK Parti Manisa İl , Soma ve Kırkağaç İlçe parti yöneticileri, Manisa TSO Başkan Yardımcısı Ali Bankoğlu, Kurum Müdürler, Gazeteci Sedat Arseven, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdür Yardımcısı Ali Odabaş, Demokrat Gazeteciler - Yazarlar Derneği ve Türkiye Gazeteciler Federasyonu Manisa İl Temsilcisi Hakan Özen, Basın İlan Kurumu İl Müdürü Yusuf Kahraman ve yaklaşık 500 davetli vatandaş katılım gösterdiler.

KAHRAMANLARIMIZ HİÇ BİR ZAMAN EKSİK OLMAYACAK

Kahramanlık Türküleri seslendirilmeden önce programın anlam ve önemine ilişkin olarak Manisa İl Valisi Mustafa Hakan Güvençer, AK Parti Manisa Milletvekili ve Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Manisa Şube Başkanı Doç. Dr. Selçuk Özdağ ve Soma Belediye Başkanı Hasan Ergene konuşmada bulundular. Kahramanların, hayatın her alanında bulunduğuna dikkat çeken Selçuk Özdağ. “Kahramanlar sadece orduda olmaz hayatın her safhasında olurlar. İlimde, fende, bilimde, edebiyatta, sporda, sanatta da kahramanlar vardır. Kendini devletine, milletine adamış dava adamlarıdır kahramanlar. Herkesin üzerine çöktüğü anda ayağa kalkmayı başarabilendir. Herkesin ayağa kalktığında yürüyebilen, herkesin durduğu anda koşan adamlardır kahramanlar. Tarih sahnesine çıktığı andan itibaren gerek sanat, tarih, kültür gerekse savaş meydanlarında gerekse de siyaset alanında hiçbir zaman eksik olmadılar. Bundan sonrada eksik olmayacaklar inşallah” diye konuştu.

BİLİM DÜNYASI’NIN DAHA ÇOK KAHRAMANA İHTİYACI VAR
Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Manisa Şubesi’nin şu ana kadar yaptığı faaliyetler ve projeler hakkında da bilgilendirmede bulunan Özdağ, “Bilindiği üzere Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Manisa Şubesi olarak Manisa Türküleri Gecesi ardından da Abdürrahim Karakoç’u Anma Gecesi daha sonra da Bahtiyar Vahabzade-Abdürrahim Karakoç Gecesi, Kerkük Türküleri Gecesi düzenlemiştik. Bugün de Kahramanlık Türküleri Konseri düzenleyerek 26 Ağustos’tan Afrin’e tüm kahramanlarımızı hem anıyor, minnet duygularımızı iletiyor hem de bu kahramanlığı türkülerimizle seslendiriyoruz. Biz Türkler Orta Asya’dan bu yana genlerinde kahramanlık olan bir milletiz. Büyük Hun İmparatorluğunu kurarken Kürşat ve arkadaşları Çin seddini basmışlardı. Bize oraları dar etmek isteyenlere, “Biz size dar ederiz” dedik ve Maveraün’e doğru yol aldık. Çağrı beyle 1018’de Anadolu’ya geldik. Bininci yılındayız Anadolu’ya gelişimizin. Ardından Alparslan’la kahramanlığımızı timsal kıldık bu topraklarda. İstanbul önlerinde Fatih Sultan Mehmet Han atını sürerken, “Ya İstanbul beni alır ya da ben İstanbul’u alırım” diyordu. Aynı şekilde Mustafa Kemal Atatürk Çanakkale’de, “Ben size savaşmayı değil ölmeyi emrediyorum” diyordu. Yine Mustafa Kemal Atatürk bu sefer Sakarya önlerinde, “Hattı müdafaa yoktur, sathı müdafaa vardır. O satıhta vatandır, ordular ilk hedefiniz Akdeniz’dir!” diyordu. Siyaset ve savaş sahnesinin de kahramanları vardır ve bu kahramanları millet bilir. Aynen Yıldırım Beyazıt gibi. Bazen Battal Gazi, Malkoçoğlu, bazen Menderes, Özal, Demirel, Recep Tayyip Erdoğan olursunuz. Siyaset sahnesinin kahramanları olarak her zaman hayırla yadedilirsiniz” şeklinde konuştu.

ANADOLU TOPRAKLARININ MÜDAFAASI KERKÜK’TEN BAŞLAR
“Savaş ve siyaset dünyasının kahramanlarına olduğu gibi bilim dünyasının da kahramanlarına ihtiyacımız var” diyen Özdağ sözlerini şöyle sürdürdü, “Kahramanlarımız bir yandan Ömer Halisdemir gibi olacaklar, bir yandan Yıldırım Beyazıt, Mimar Sinan, Arif Nihat Asya gibi olurken bir diğer yandan da Oktay Sinanoğlu, Aziz Sancar gibi olacaklar inşallah. Biz Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği olarak farkındalık yaratmaya devam ediyoruz. Biz bu toprakları vatan kıldığımızdan bu yana bu topraklar bize hep acı verdi. Dünya’nın en pahalı ve bedel ödenen topraklarında yaşıyoruz. Siz bilir misiniz ki Anadolu topraklarının müdafaası ve mücadelesi Kerkük’ten, Balkanlar’dan, Musul’dan başlar. Bizim batının müdafaası Edirne’de başlamaz. Bizim batının müdafaası Bosna’dan, Arnavutluk’tan, Makedonya’dan başlar. Kahramanlar en zor şartlarda dahi gönüllerinde ümitsizliği yaşatmayan insanlardır. Biz Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği olarak Kültür ve Turizm Bakanlığımız ile Belediye Başkanlarımızla kültürümüze, dünden bugüne biriktirdiğimiz değerlerimize hizmet etmeye devam edeceğiz. Bugün bizleri Kahramanlık Türküleri Konserine gelerek bizleri şereflendiren Sayın Valimize çok teşekkür ediyorum. Soma Belediye Başkanımıza, Kültür ve Turizm Bakanlığımıza, Kültür ve Turizm İl Müdürlüğümüze, bu gece bizlerle birlikte olan Belediye Başkanlarımıza, Teşkilat mensuplarımıza, kurum müdürlerimize, saygıdeğer ve Kadirşinas Manisalılara, Somalılara teşekkür ediyorum.”

ERGENE; “KAHRAMANLARIMIZ HİÇ BİR ZAMAN BİTMEYECEK”
26 Ağustos’tan Afrin’e kahramanlık destanlarımızla ve aziz milletimizin yaptığı fedakârlıklar asla ödenmez diyen Soma Belediye Başkanı Hasan Ergene, “Böylesine anlamlı bir programa evsahipliği yapmaktan dolayı çok mutluyuz. Türkiye’nin her bölgesinde olduğu gibi Soma’da da vatandaşlarımızın Afrin’de bir kahramanlık destanı yazan Mehmetçiklerimiz ve devletimiz için yaptığı yardım seferberlik takdire şayandı. Biz de bu aziz ve asil millet olduğu sürece kahramanlarda bitmez” dedi.

GÜVENÇER, “MİLLETLER KARAKTERLERİ VE TÜRKÜLERİYLE ÖNE ÇIKARLAR”

Kahramanlık Türküleri Konserinin gerçekleşmesinde payları ve emekleri bulunan Kültür ve Turizm Bakanlığı’na, Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Manisa Şube Başkanlığı’na, Soma Belediye Başkanlığı’na, Sayın Manisa Milletvekilimiz Doç. Dr. Selçuk Özdağ’a, Kültür ve Turizm Bakanlığı Ankara Devlet Türk Halk Müziği solist ve müzisyenlerine, programı canlı olarak yayınlanan ve haberleştiren basın yayın organları ile emeği geçen herkese teşekkür dileklerini ileten Manisa İl Valisi Mustafa Hakan Güvençer ise konuşmasında, “Milletler yaptıkları kahramanlıklarıyla ve seçilmiş insanlarının dilleri, kalemleri, elleriyle konuşurlar. Ancak milletlerin millet olduğunu gösteren öncelikle iki ana unsur vardır. Bunlardan biri karakteristik özellikleri diğeri ise türküleridir. Türkülerimiz bu aziz ve asil milletin karakteristik özelliğini yansıttığı gibi engin tecrübesinin saza, söze yansımasıdır. Böylesine tarihimizi, kahramanlığımızı anlatan ve bizi biz yapan türkülerimizin seslendirildiği gecede bulunmaktan büyük memnuniyet duyuyorum” diye konuştu.

Haber8 Nisan 2018 Pazar