Kadınların sosyal ve siyasi kazanımı tüm insanlığın ortak kazanımıdır

AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ kadınların sosyal ve siyasi hayattaki kazanımları tüm insanlığın ortak kazanımıdır. Unutulmamalıdır ki kadınların özgürlüğü tüm Türkiye’nin özgürlüğüdür” dedi.

Seçme ve seçilme hakkının Türk kadınına birçok Avrupa ülkesinden daha önce tanındığını hatırlatan AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ, “Gelişmiş dünya ülkelerine baktığımız zaman Türk kadının 83 sene önce elde ettiği bu hakkın ne kadar önemli bir kazanım olduğunu görebiliriz. Fransa, İtalya ve Belçika’nın 1940 yıllarda, Japonya’nın 1950’de, Medeni Kanun'ları aldığımız İsviçre'nin ise 1971 yılında kadınlara seçme ve seçilme hakkı verdiğini düşündüğümüzde Türk kadınının 1935 yılında elde ettiği bu kazanımın önemini hissedebiliriz” dedi.

“Türk kadınının eğitimli, bilgili ve bilinçli olması Türk toplumunun sağlıklı bir toplum olmasının en önemli şartlarındandır” diyen Özdağ, “Çünkü bizim analarımız, bacılarımız ve kızlarımız olan kadınlarımız, özelde ailenin genelde ise Türk toplumun temelini oluşturmaktadırlar. Biz Kadınların sosyal ve siyasi hayata daha fazla katılmalarını, tüm insanlığın ortak kazanımı olarak görüyoruz. Cenneti Annelerimizin ayaklarının altında olarak gören yüce dinimiz İslam’ın bir mensubu olarak, kadınlara yönelik her türlü şiddete, ayrımcılığa ve istismara karşı olduğumuzu da bu vesileyle bir kez daha belirtmek isterim” ifadesinde bulundu.
“AK Parti hükümeti olarak, gerçekleştirdiğimiz icraatlarla, TBMM de çıkardığımız yasalarla kadın haklarının uygulamaya geçirilmesi adına önemli mesafeler alınmıştır” diyen Özdağ açıklamasını şöyle sürdürdü: “Türkiye açısından bir kilometre taşı oluşturan 12 Eylül 2010 Referandumunda halkoylaması ile Anayasamızda kadınlarımıza pozitif ayrımcılık tanınması yönündeki değişiklik kabul edilmiş, kadınlarımız lehine yapılacak düzenlemelerin eşitlik ilkesine aykırı olamayacağı güvence altına alınmıştır. Bu konuda düzenlemeler yapan başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a, mevcut Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım’a, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlarından Sayın Ahmet Davutoğlu ile kadın haklarıyla ilgili hayata geçirdiğimiz bu yeni düzenlemelere destek veren herkese teşekkürlerimi sunuyorum. Sevginin, şefkatin, azmin ve özverinin simgesi olan kadınlarımıza başarı, sağlık, mutluluk ve esenlikler diliyorum.”

Haber12 Aralık 2017 Salı