İdeolojik körlükten kurtulmalıyız

"MADIMAK, BAŞBAĞLAR, ÇORUM VE MARAŞ ORTAK ACILARIMIZDIR”

AK Parti Siyasi Erdem ve Etik Kurulu Üyesi, Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ Erzincan İli, Kemaliye İlçesine bağlı Başbağlar Köyü’nde 5 Temmuz 1993 günü akşam ezanı okunurken camiden ve evlerinden toplanarak hunharca katledilen 33 vatandaşı rahmetle andığını ifade etti. Özdağ, “Ülkemiz alevisiyle, sünnisiyle, Kürdüyle Türküyle bu acıları yaşamıştır. Önemli olan bu yaşadığımız acılardan gerekli dersleri alıp bundan sonra bu tip provokasyonların olmaması noktasında bilinçlenmemizdir. Bu acıları sadece bir kesimin sahiplenip, diğerinin sahiplenmemesi ve paylaşmaması insanlığa sığmaz. Başbağları görüp, Sivas’ı görmemek bir Müslümana yakışmaz; ama Sivas’ı görüp Başbağları hiç yaşanmamış gibi görmemek de olmaz. Onun için Başbağlar ne kadar acımızsa, Sivas ta, Maraş’ta o kadar bizim ortak acımızdır. Bunu söylerken Sivas’ı sürekli gündemde tutup, Başbağlar için sesini çıkarmayanları ise samimi bulmuyor ve onları ideolojik körlükten kurtulmaya çağırıyorum” diye konuştu.

1993 yılının Türkiye üzerinde büyük oyunların oynandığı ve ülkeyi kaosa sürüklemek isteyenlerin operasyonlar yaptığı bir yıl olduğunu kaydeden Özdağ, “Uğur Mumcu, Eşref Bitlis, Cem Ersever, Turgut Özal, Bahtiyar Aydın'ın ölümleri, Sivas Madımak Olayları ve Başbağlar katliamı bu olayların başında gelmektedir. Karanlık odaklar Çorum’da, Maraş’ta olduğu gibi bu olaylarda da devrededir. Bugün geriye dönüp baktığımızda tüm bu olayların gizli bir el veya zümre tarafından gerçekleştirildiği ortaya çıkmıştır. Ülkemizi karıştırmak isteyen, 12 Eylül’den önce olduğu gibi yeniden kardeş kavgası çıkartmak isteyen mihraklar tarafından gerçekleştirilen ve meydana getirilen tüm bu olaylardan gereken dersler artık milletimiz tarafından çıkarılmıştır, çıkarılmalıdır” ifadesinde bulundu.

SİVAS’I ANIP BAŞBAĞLAR’I GÖRMEZLİKTEN GELMEK MANİDARDIR
AK Parti Manisa Milletvekili Dr. Selçuk Özdağ açıklamasına şöyle devam etti; “Ülkemiz alevisiyle sünnisiyle, Kürdüyle Türküyle bu acıları yaşamıştır. Önemli olan bu yaşadığımız acılardan gerekli dersleri alıp bundan sonra bu tip provokasyonların olmaması noktasında bilinçlenmemizdir. Bu acıları sadece bir kesimin sahiplenip, diğerinin sahiplenmemesi ve paylaşmaması insanlığa sığmaz. Başbağları görüp, Sivas’ı görmemek bir Müslümana yakışmaz; ama Sivas’ı görüp Başbağları hiç yaşanmamış gibi görmemek de olmaz. Onun için ben bir milletvekili olarak diyorum ki, Başbağlar ne kadar benim acımsa, Sivas ta, Maraş ta benim o kadar acımdır. Bunu söylerken Sivas’ı sürekli gündemde tutup, Başbağlar için sesini çıkarmayanları ise samimi bulmuyor ve onları ideolojik körlükten kurtulmaya çağırıyorum. Bu vesile ile Başbağlar'da namaz kılmak üzereyken katledilen masum vatandaşlarımızı tekrar rahmetle anıyor; Sivas olaylarını ananların Başbağlar için seslerinin çıkmamasını manidar buluyorum” dedi.

Haber7 Temmuz 2016 Perşembe