Hulusi Akar ve arkadaşlarının ifadeleri FETÖ davasının seyrine katkı sağlayacak

AK Parti Manisa Milletvekili ve FETÖ Darbe Girişimi TBMM Araştırma Komisyonu Başkanvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ aralarında Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'ın da aralarında bulunduğu Kuvvet Komutanları ile Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga'nın Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen Genelkurmay çatı davasında dinlenecek olmasıyla ilgili değerlendirmede bulundu. Hulusi Akar’ın daha önce de savcılık tarafından ifadesinin alındığını ve bu ifadenin Genel Kurmay Başkanlığı ile MİT tarafından Darbe Araştırma Komisyonuna bildirildiğini belirten Özdağ, “Sayın Akar’ın daha önce savcılıkta hangi ifadeleri dile getirmişse mahkemede de ilave edecekleriyle beraber aynı ifadeleri kullanacağını düşünüyorum. Muhakkak bu ifadelerin davanın seyrinde çok önemli katkıları olacak” dedi.

FETÖ/PDY'nin 15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında Genelkurmay Başkanlığı'ndaki olaylarla ilgili Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen 'Genelkurmay Çatı Davasında', darbeciler tarafından derdest edilen Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Güler ile Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga’nın arasında bulunduğu 11 kişi, 'tanık' olarak dinlenecek. Akar ve arkadaşlarının dinlenmek üzere mahkemeye davet edilmesiyle ilgili değerlendirmede bulunan AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ, devam eden davanın bir FETÖ ve darbe davası olduğunu kaydetti. Özdağ, “Sayın Akar ifadeleriyle devam eden bu davanın muvazaalı bir darbe olmadığını da dile getirmiş olacak. Genel Kurmay Başkanı Sayın Hulusi Akar’ın da o gün başına gelenler tüm ayrıntıları detaylarıyla göstermektedir. Sayın Akar’ın ve beraberindeki Kuvvet Komutanı arkadaşlarının ifadeleri bizim batıya karşı savunmamızda da, batıya karşı bunun bir darbe olduğunu söylemeleri de ciddi bir delil teşkil edecektir” diye konuştu.

FETÖ'nün dışarı "hizmet, ibadet ve eğitim" görüntüsü veren, görünmeyen kısmında ise "iktidarları terbiye etmeye, yönlendirmeye, yönetmeye, ele geçirmeye, aynı zamanda devleti ele geçirmeye yönelik vesayetçi 50 yıllık kirli bir yapı olduğunu" vurgulayan Özdağ, hain yapının arkasında da bazı güçlerin bulunduğuna işaret etti.

"Meselemiz şu; bir daha Türkiye’de darbe olmasın” diyen AK Parti Manisa Milletvekili ve 15 Temmuz FETÖ Darbe Girişimi TBMM Araştırma Komisyonu Başkanvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ sözlerini şöyle sürdürdü, “Bu FETÖ’nün bazı kişi ve kesimlerin iddia ettiği gibi belli bir dönem içinde palazlandığı yalan. Bu kesinlikle doğru değil. 50 yıldır bu yola çıkmış olan, hain bir yapı. Önce ibadet, sonra hizmet, sonra ticaret, sonra istismar ettiği bir ticaret. Ardından bu ticareti zimmete dönüştüren zimmeti de ihanete dönüştüren bir yapı. Bu yapıyla mücadele etmek herkesin, parlamentodaki milletvekillerinin tamamının, CHP’nin, MHP’nin AK Parti’nin görevi. Aynı zamanda Türkiye’deki 78 milyonun, bütün sivil toplum kuruluşlarının görevi."

Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen Genelkurmay çatı davasında 19 Şubat günü yapılacak duruşmada Hulusi Akar, dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Salih Zeki Çolak, dönemin Genelkurmay 2. Başkanı Kara Kuvvetleri Komutanı Yaşar Güler, Hava Kuvvetleri Komutanı Hasan Küçükakyüz ile emekli Orgeneral İhsan Uyar müşteki tanık olarak dinlenecek. Akar, Çolak, Uyar ve Güler, darbe girişimi sırasında darbeciler tarafından Genelkurmay Karargahı’nda derdest edilerek Akıncı Üssü’ne götürülmüş, darbe girişiminin bastırılmasının ardından serbest kalmışlardı. 21 Şubat’ta ise Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga, dönemin Hava Kuvvetleri Komutanı emekli general Abidin Ünal ile Göksel Sevindik, Mikail Alıcı, Fikret Tayfur Erbilgin, Mehmet Özlü dinlenecek.

Haber25 Şubat 2018 Pazar