Hollanda Parlamentosunun aldığı kararı tanımıyoruz

Hocalı Katliamının 26. Yılı nedeniyle açıklamada bulunan AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ’ın gündeminde Hollanda Parlamentosunun 1915 olaylarını soykırım olarak tanıdığı karar vardı. Alınan kararı tanımadıklarını belirten ve Hollanda’nın almış olduğu kararın siyasi bir karar olduğunu kaydeden Özdağ, “Hollanda Türkiye’yi köşeye sıkıştırmak istemektedir ama bizim veremeyeceğimiz hiçbir hesabımız yok. Ermenistan’a, Fransa’ya, İngiltere’ye, Rusya’ya çağrıda bulunduk ve arşivlerini açmalarını istedik. Bizim yüzümüzü kızartacak, utanacağımız bir arşivimiz, bir mazimiz yok. 1915 olayları Osmanlı’yı olduğu gibi Ermenileri de istismar eden Komitacı Hınçak ve Taşnakların yaptığı bir istismar, bir ihanet hareketidir aynı zamanda da bir terör faaliyettir” dedi.

AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ Hollanda Parlamentosunun1915 olaylarını soykırım olarak tanımasının yok hükmünde alınan bir karar olduğunu kaydederek kararı tanımadıklarını söyledi. Ermenilerin Osmanlı topraklarında 400 yıl sadık bir millet olarak yaşamasının ardından Ermeni Komitacı Taşnak ve Hınçakların arkalarına Rusya ve Fransa’yı alarak Osmanlı’nın 9 cephede savaşmasını istismar ettiğini kaydeden Özdağ, “Ermeni Komitacı Hınçak ve Taşnak’lar bu istismarın ardından köyleri basarak sivil vatandaşları öldürerek o bölgede bir Ermenistan Devleti kurmak istemişlerdi. Osmanlı ise 400 yıl yaşadığımız insanlara her şeye rağmen hoşgörüyle yaklaşmak istedi ve soykırım yapmadı bir tehcir planı uyguladı. Bunu yaparken de Osmanlı yine çok dikkatli davrandı. Hatta Osmanlı asker ve idarecilerinden yanlış yapanların idamla yargılanmalarını sağladı. Bu dahi yaşananların bir soykırım olmadığını göstermekte” diye konuştu.

SOYKIRIM ASLA YAPILMAMIŞTIR, TEHCİR UYGULANMIŞTIR
“Osmanlı Ermeni Komitacı Taşnak ve Hınçakların istismar ve ihanet hareketine karşı tehcir uygulayarak bundan en az zararla kalkmanın da plan ve uygulamasını yapmıştır” diyen Özdağ sözlerine şöyle devam etti, “O dönemde evet, çeşitli yerlerde karşılıklı çatışmalar yaşanmıştır ama bu asla bir soykırım değildir. Türkiye son dönem haricinde bu konuyla ilgili yeterince çalışamamıştır. Aklı başında olan Türkiye ile ilişkiler kuran ve sürdüren Ermenileri tenzih ediyorum Diasporacı olarak adlandıracağımız Ermeniler hala Türkiye düşmanlığıyla çeşitli yollardan sözde soykırım yalanının arkasına sığınmak istemekte ve Türkiye’nin süper devlet olma yolunda yaptığı tüm hamleleri baltalamak istemektedir. Ermeni diasporası bu noktada 24 Bin civarında eser ortaya çıkartırken Türkiye dersine az çalışmış ve 3 bine yakın eser ortaya çıkarmıştır. Bu eserlerin de çoğunun yabancı dile çevirisi bulunmamaktadır. Türkiye olarak son dönemde çalışmalarımızı daha da yoğunlaştırsak ta bu henüz yeterli değildir. Bu konuda ister bizler ister Dışişleri Bakanlığımız çalışmalarımızı daha da yoğunlaştırmalıyız. Din, kültür, eğitim, askeri, ticaret başta olmak üzere tüm ataşelerimiz bu noktaya önem ve ağırlık vermelidirler. Bu dönemin gerçek düşünceleri yansıtılmalıdır. Bu konularda uzmanların yazdığı kitaplar insanlara sunulmalıdır. Holanda’nın almış olduğu kararı tanımıyoruz. Bu kararla Hollanda kendi kendine gelin güve olmaktadır. Bizi de siyasi ve ticari noktada sıkıştırma hamlesidir ama başarılı olamayacaklar. Gelsinler bizim yaptığımız çağrının aynısını Ermenistan’a Hollanda olarak yapsınlar birlikte çalışmaya razıyız”

KATLİAMDAN SÖZ EDİLECEKSE HOCALI’YA DÖNÜP BAKILMALIDIR

Hocalı Katliamının 26. Yılına da değinen AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ, Türk Dünyası’nı yaşanan katliam hususunda daha duyarlı olması gerektiğini belirtti. “26 Şubat 1992 tarihinde Hocalı ‘da katliama uğrayan 600’ün üzerindeki Azeri kardeşimizi rahmetle anıyorum” diyen Özdağ, “Hocalı’ da katledilen kardeşlerimiz Müslüman Türk oldukları için böyle bir olayla karşı karşıya kaldılar. Hocalı’ da yaşananlar bir insanlık ayıbıdır. Bu ciddi bir dram ve trajedidir. Hocalı’da katliam yapan Hınçak ve Taşnak zihniyete sahip bazı yöneticiler hala Ermenistan'ı yönetmeye devam etmektedirler. Bu katliamı yapanlar ve Ermenistan’ı yönetenler bu yaptıkları katliamı unutturmak istiyorlar. Bunu yaparken de özellikle 1915 olaylarını gündeme getiriyorlar. Hem asılsız ve sözde Ermeni Soykırımı iddialarını tekrarlıyorlar, hem de Hocalı’yı unutturmak istiyorlar. Ama biz ne Hocalı’ da yaşananları unutacağız, ne de Ermenilerin 1915 olayları için kopardıkları gürültüye pabuç bırakacağız” diye konuştu.
BM’NİN KARARININ DİKKATE ALINMAMASI KARA BİR LEKEDİR
“26 yıl geçmesine rağmen faili belli, mağduru belli, görüntüleri çekilmiş, tanıkları halen hayatta olan Hocalı Soykırımı’nın Birleşmiş Milletler tarafından hala dikkate alınmaması tarihe büyük bir kara leke olarak geçmiştir ve Ermenistan Azerbaycan topraklarını derhal terketmelidir” diyen Özdağ, “Buna rağmen Ermeni lobisinin tüm çabalarına rağmen bugün dünyada 9 ülkenin Hocalı’da yaşananları soykırım olarak görmesi ve ABD’nin 13 eyaletinin ise yine yaşananları katliam olarak kabul etmesi çok önemli bir başarıdır. Bu vesileyle Hocalı’da yaşanan katliamın dünyaya tanıtılmasında büyük emeği geçen Azerbaycan’ın milli kahramanı şehit gazeteci Cengiz Mustafayev’i saygı ve rahmetle anıyorum” dedi.

ERMENİLER AZERBAYCANLI KARDEŞLERİMİZDEN ÖZÜR DİLEMELİDİR
“Ermeniler Hocalı’da kime zulmetmişlerse, kimin kanını akıtmışlarsa bu kişilerin aileleri başta olmak üzere tüm Hocalılardan özür dilemelidirler” diyen AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ sözlerine şöyle devam etti, “Bu konuda Azerbaycan üzerine düşen görevi hassasiyetle yapıyor ve yapmaya devam edecektir. Türk dünyasının da bu konuya daha duyarlı olması gerekmektedir. Hocalı Katliamının 26. Yılında bu katliamda hayatını kaybeden kardeşlerimize bir kez daha Allah’tan rahmet, Azerbaycan halkına ve ailelerine başsağlığı diliyorum.”

Haber25 Şubat 2018 Pazar