Hocalı'da yaşananlar bir insanlık ayıbıdır

Hocalı Katliamının 25. Yılı nedeniyle açıklamada bulunan AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ, Türk Dünyası’nı yaşanan katliam hususunda daha duyarlı olmaya davet etti.

Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ Bölgesinde yaşanan Hocalı Katliamının 25. yılı sebebiyle açıklamada bulunan AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ, “26 Şubat 1992 tarihinde Hocalı ‘da katliama uğrayan 600’ün üzerindeki Azeri kardeşimizi rahmetle anıyorum. Hocalı’ da katledilen kardeşlerimiz Müslüman Türk oldukları için böyle bir olayla karşı karşıya kaldılar. Hocalı’ da yaşananlar bir insanlık ayıbıdır. Bu ciddi bir dram ve trajedidir” dedi.

Hocalı’da katliam yapan Hınçak ve Taşnak zihniyete sahip yöneticilerin hala Ermenistan'ı yönetmeye devam ettiklerini kaydeden Özdağ, “Bu katliamı yapanlar ve Ermenistan’ı yönetenler bu yaptıkları katliamı unutturmak istiyorlar. Bunu yaparken de özellikle 1915 olaylarını gündeme getiriyorlar. Hem asılsız ve sözde Ermeni Soykırımı iddialarını tekrarlıyorlar, hem de Hocalı’yı unutturmak istiyorlar. Ama biz ne Hocalı’ da yaşananları unutacağız, ne de Ermenilerin 1915 olayları için kopardıkları gürültüye pabuç bırakacağız” diye konuştu.

“25 yıl geçmesine rağmen faili belli, mağduru belli, görüntüleri çekilmiş, tanıkları halen hayatta olan Hocalı Soykırımı’nın BM tarafından hala dikkate alınmaması tarihe büyük bir kara leke olarak geçmiştir ve Ermenistan Azerbaycan topraklarını derhal terketmelidir” diyen Özdağ, “Buna rağmen Ermeni lobisinin tüm çabalarına rağmen bugün dünyada 9 ülkenin Hocalı’da yaşananları soykırım olarak görmesi ve ABD’nin 13 eyaletinin ise yine yaşananları katliam olarak kabul etmesi çok önemli bir başarıdır. Bu vesileyle Hocalı’da yaşanan katliamın dünyaya tanıtılmasında büyük emeği geçen Azerbaycan’ın milli kahramanı şehit gazeteci Cengiz Mustafayev’i saygı ve rahmetle anıyorum” dedi.

“Ermeniler Hocalı’da kime zulmetmişlerse, kimin kanını akıtmışlarsa bu kişilerin aileleri başta olmak üzere tüm Hocalılardan özür dilemelidirler” diyen AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ sözlerine şöyle devam etti, “Bu konuda Azerbaycan üzerine düşen görevi hassasiyetle yapıyor ve yapmaya devam edecektir. Türk dünyasının da bu konuya daha duyarlı olması gerekmektedir. Hocalı Katliamının 25. Yılında bu katliamda hayatını kaybeden kardeşlerimize bir kez daha Allahtan rahmet, Azerbaycan halkına ve ailelerine başsağlığı diliyorum.”

Haber24 Şubat 2017 Cuma