Güçlü Türkiye hedefinde kadınlara önemli görevler düşüyor

AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ, Türkiye’nin önüne koyduğu 2019,2023 ve 2071 hedeflerinde kadınlara da çok önemli görevler düştüğünü belirtti. Özdağ konuşmasında, “Kadınların sosyal ve siyasi hayattaki kazanımları tüm insanlığın ortak kazanımıdır. O nedenle ben kadınların her safhasında etkin bir rol alması gerektiğine inanıyor, siyaset başta olmak üzere hayatın her alanında kadın kontenjanlarının daha da arttırılması gerektiğine inanıyorum” dedi.

AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ Manisa’da hafta sonu bir dizi programlara katıldı. Güçlü Türkiye yolunda kadınlara da çok önemli roller düştüğünü kaydeden Özdağ “Ben kadınların hayatın her safhasında etkin bir rol alması gerektiğine inanıyorum. Elhamdülillah Müslüman olan bizler Peygamber Efendimizin birer ümmeti olduğumuzu göstermeli ve kadınlara gereken değeri göstererek, nezaketli, saygılı davranmakla kalmamalı siyasette, sivil toplum kuruluşlarında, iş dünyasında ve tüm alanlarda onların daha icracı görevlere getirilmesine yardımcı olmalıyız. Ama maalesef itiraf etmeliyiz ki İslam Dünyası kadına değer verme konusunda özellikle son 300 yıldır sınıfta kalmıştır. Bir kadın isterse evinde bulaşık yıkamaz, yemek yapmayabilir, isterse çocuğuna sütünü emzirmez. Eğer kocasının maddi durumu iyiyse ‘süt anne tut’ diyebilir. Ama biz İslam’da bakış açısı olarak kadını her istediğimizi yapan gerekirse de dışladığımız yaşamda herhangi biri olarak görüyoruz ama aslında kadınlar mukaddes insanlardır. Ben kadını bir İstanbul olarak görüyorum. Erkek ise onu fethetmeye memur ve mecbur bahtlı Fatih. Kadınlar İstanbul olarak kaldıkça kapılarında ki Fatihler hiç eksilmeyecektir. Kadın varsa cemiyetler vardır” dedi.

KADINLAR HAK ETTİKLERİ İTİBARI GÖRMELİLER
“Türk Dünyası’nda Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed’in çizdiği yoldan giden kadınlarımız vardı. Bunlardan ilk Kadın Sultan Hindistan’da bir devlet kuran Naime Edip Sultan’dı. Bir Türk kadınıydı” diyen Özdağ sözlerini şöyle sürdürdü, “Yine Peygamber Efendimizin yolundan gidenler arasında Hafsa Sultan vardı. Manisa’ya geldiğinde Şehzadeleri denetliyor ve eğitiyordu. Yine sayısız kadınımız Allah’a şükür ki Peygamber Efendimizin yolundan gitmişti. Kadınlar Osmanlı saraylarında da daima itibar gören müstesna kişilerdi. Bir kadına seslenirken, “Hanım” diyoruz. Dolayısıyla kadınlar hak ettikleri saygıyı, itibarı her alanda ve yaşamın her anında görmelidirler.”

TÜRK KADINI YENİ DESTANLAR YAZMAYA DEVAM EDİYOR
Kurtuluş Savaşı mücadelesinde cepheden cepheye koşan, cepheye cephane taşıyan kahraman kadınların da varlığına dikkat çeken Özdağ, “Bunlardan biri Gördesli Makbule Bacı’ydı. O kadınlar ki nasıl kahramanca yurt savunmasında yer almışlarsa 15 Temmuz gecesi yaşanan hain darbe girişiminde hainlere karşı mücadelede yine kadınlar erkeklerin yanında yerlerini aldılar ve, “Bu ülkeyi 3-5 haine, egemen emperyalist güçlere ve onların işbirlikçilerine yar etmeyiz” diyerek o gece bir destan yazdılar. Bu sefer yine Afrin’de yeni bir kahramanlık destanı için oradalar” dedi.

Haber3 Şubat 2018 Cumartesi