Gevenlik Göleti 227 Hektar tarım alanına hizmet verecek

Manisa’nın Saruhanlı ilçesine bağlı Sarıçam Mahallesindeki paklıdere üzerine inşa edilen Gevenlik Göleti ve Sulamasının inşa yapım çalışmalarında sona gelindiğini kaydeden AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ, “İnşa çalışmasının tamamlanmasının ardından Saruhanlı ilçemize büyük bir yatırımı daha kazandıracağız. Saruhanlı İlçesi Sarıçam Köyü sınırlarında bulunan Paklı Deresi üzerinde olan edilen Gevenlik Göletinde 227 hektar tarım arazisini sulandırılmasını hedefliyoruz” dedi.
AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ Manisa Saruhanlı’ya yapılmakta olan Gevenlik Göleti ve Sulamasının 2018 yılının başında tamamlanacağını kaydetti. Baraj İnşaatında bugüne kadar gövde dolgusu imalatları riprap ve koruyucu örtü dışında tamamlanmış derivasyon sağlandığını dolusavak imalatlarının da tamamlanma aşamasına geldiğini kaydeden Özdağ, “Dipsavak sulama hattı ünitelerinde ise henüz çalışma yapılmamış olup ilk sözleşme yapılan yükleniciden kaynaklanan sorun nedeniyle kısa bir süre aksama yaşanmışsa da şu an herhangi bir sorun bulunmamaktadır. Yapım işinin ikmal ihalesi sulama borularının idare tarafından ayrıca temin edilmesi düşünülerek boru temini hariç şekli ile tekrar yaklaşık maliyet hazırlanarak ihale ilanına çıkılmış ve 11 Mayıs 2017 tarihinde ihale gerçekleşmiştir. İhalenin ardından 16 Haziran 2017 tarihinde sözleşmesi imzalanarak 23 Haziran 2017 tarihinde işe başlanılmıştır. Sözleşmeye göre iş bitim tarihi 17 Şubat 2018’dir” diye konuştu.
5 Milyon lira maliyeti olan Gevenlik Göleti’nin tarımsal sulama amaçlı kullanımının yanısıra yöreye coğrafi açıdan da artı değer kazandıracağını belirten Özdağ, “1 Milyon 780 Bin metreküp su tutma kapasitesine sahip ve 216 Bin metrekare alanı kapsayan göletin uzunluğu 301 yüksekliği ise 34 metre. Gölet imalatları tamamlanmak üzere olup sulama borularının temini için ihale hazırlıklarına başlanılmıştır. Gölet ve sulama imalatları tamamlanarak işin 2018 yılı sulama sezonuna yetiştirilmesini hedefliyoruz” dedi.

AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ ayrıca Yuntdağı bölgesinde 4 gölet, 1 baraj yapıldığına dikkat çekerek Manisa’ya yapılacak olan 46 Göletin, 460 köy ve mahalleye su hizmeti vereceğini açıkladı.

Haber30 Aralık 2017 Cumartesi