Ezan hiç dinmeyecek, bayrak yere inmeyecek

AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ ezanın yeniden aslına uygun olarak okutulmasının 66. Yıldönümü nedeniyle yaptığı açıklamada “Ezan sadece namaz vakitlerini bildirmez. O şanlı Peygamberin kıyamete kadar devam edecek olan davetidir.İslam coğrafyasında ezan bütün her yerde tek bir dilde okunur. Bunu ortadan kaldırmaya dönük çalışmalar aslında İslam'ın ortak dil birliğini ve mana birliğini bozmaya dönük girişimlerdir. Bu topraklar üzerinde ezan sesi hiçbir zaman dinmeyecek, bayrağımız inmeyecek. Bu ezanlar için, bu din için, bu bayrak için ve bu millet için can verenlerin ruhlarının incinmesini müsaade etmeyeceğiz” dedi.

Ezanın yeniden aslına uygun olarak okutulmasının 66. Yıldönümü nedeniyle açıklamada bulunan AK Parti Siyasi Erdem ve Etik Kurulu Üyesi, Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ, ezanın Müslümanlar arasında ilahi bir davet ve parola olduğunu kaydederek 16 Haziran 1950’de ezanı tekrar öz diline çeviren Adnan Menderes ile arkadaşlarını rahmet ve minnetle andığını belirtti.

EZANIN TÜRKÇE OKUTULMASI KANAYAN BİR YARAYDI
“Dinde reform ve ibadetleri Türkçeleştirme adı altında ezanın Türkçe olarak okutulması milletimizin içinde sürekli kanayan bir yara olarak durdu ve Türk Milleti ezanın yeniden aslına uygun olarak okutulmasını dört gözle bekledi” diyen AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ, “Ezanın dili Arapçadır ancak bir Arabın sözleri değildir. Ezanın dili bir manasıyla Allah’ın dilidir. Ezanın sözleri Yüce Yaradan tarafından Peygamber Efendimize vahiyle ve bugünkü okunuş şekli ise birçok sahabeye ilham ile bildirilmiştir. Bunun içindir ki ezan “Ezan-ı Muhammedi” olarak adlandırılmıştır. Buradan da anlaşılıyor ki ezan ilâhî bir tercihtir, ilâhî bir davettir, ilâhî bir tebliğdir, ilâhî bir mesajdır. Ezan Müslümanlar arasında bir paroladır, Müslümanların hürriyet ve birlik alâmetidir. İşte bu sebeptendir ki, “Ezanı aslına uygun olarak okuma, İslâm dünyasında fetih ve zaferlerin vazgeçilmez bir unsuru olmuştur” ifadesinde bulundu.

TÜRKÇE OKUNMASI EZANIN AHENGİNİ, MANASINI VE RUHUNU BOZMUŞTU

Özdağ sözlerini şöyle sürdürdü; “Ezanın Türkçe okunması büyük bir zorlamaydı. Yapılan yanlış bir uygulamaydı. Bu uygulama ile ezanın Türkçe okunması, ezanın aslında olan ahengi, manayı, ruhumuza işleyen şiirselliğini ve derinliğini bozmuştur. İnsanlarımız dinledikleri şeyin ezan mı başka bir şey mi olduğunu anlamamışlardır. Bunun içindir ki dört gözle ve hasretle ezanın tekrar aslına uygun okunmasını beklemişlerdir. Bu bekleyiş Merhum Adnan Menderes önderliğindeki DP’nin iktidara gelmesine kadar sürmüş ve Adnan Menderes’in ilk icraatı ezanın yeniden aslına uygun olarak okunması için yasal düzenleme yapmak olmuştur. Allah ondan ve arkadaşlarından razı olsun. Bu topraklar üzerinde ezan sesi hiçbir zaman dinmesin, bayrağımız inmesin. Bu ezanlar için, bu din için, bu bayrak için ve bu millet için can verenlerin ruhları incinmesin.”

Haber16 Haziran 2016 Perşembe