Ekonomik kalkınmanın baş şartı yerli üretim

Soma Ordulular Kültür ve Yardımlaşma Derneği’nin düzenlediği iftar programına katılan AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ, Türkiye’nin Dünya’da söz sahibi lider ülke olmasının yolunun yerli üretimden geçtiğini kaydetti. Özdağ, “Enerjimizi de, teknoloji ürünlerini de kendimiz üretmek mecburiyetindeyiz. Bunun için son 5 yıldır önemli aşama katettik. Bir taraftan yerli üretime ağırlık verirken vatandaşlarımızda tüketirken yerli malı kullanacaklar. Yerli malı kullandığımızda yerli firma kazandığında milli ekonomimiz de kalkınacak. Türkiye daha güçlü, daha zengin, daha müreffek ülke olma yolunda büyük aşama, büyük yol alacak inşallah” dedi.

AK Parti Siyasi Erdem ve Etik Kurulu Üyesi, Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ, Soma Ordulular Kültür ve Yardımlaşma Derneği düzenlediği iftar programına katıldı. Programa Özdağ’ın yanısıra AK Parti Manisa Milletvekili Uğur Aydemir, Soma İlçe Kaymakamı Ahmet Altıntaş, Soma Belediye Başkanı Hasan Ergene, Soma İlçe Emniyet Müdürü Nebi Özerdem, Manisa TSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Bankoğlu, Demokrat Gazeteciler ve Yazarlar Derneği Başkanı Hakan Özen, Soma Ordulular Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı İsmail Gürkal, dernek yöneticileri, Ordulular ve çok sayıda vatandaş katıldı. Müslümanların kutsal ayı Ramazan ayının feyzinde bulunmanın mutluluğunu yaşadığını kaydeden Özdağ, “Ramazan ayı bizi gerçek insan yapma yolunda çok önemli bir manevi iklime sahip bir ay. Aynı zamanda bu mübarek ayda toplumsal olarak tüm insanlığın ızdırabını duyabilmeyi bizlere nakşediyor. Müslümanlar tevekkül ve tezekkür etmeliler. Dünya’nın tüm zenginlikleri İslam coğrafyasında altın, çinko, petrol, kurşun, kömür, doğalgaz, Nil, Fırat, Dicle ve Seyhun Nehirleri burada. Haskeza tarım burada. Peki biz yani İslam Dünyası neden fakir de Batı Dünyası çok zengin? Kore’nin Samsung diye bir teknoloji üretim firması var. Samsung’un yıllık geliri dahi İslam Dünyası’nın yıllık toplam gelirinden daha fazla. Halbu ki bizler ‘Oku’ diyen dinin mensuplarıyız. Okuduk ve Araplarla biz Türkler Dünya’da lider olduk. Bir yandan Kuran’ı, bir yandan ayetlerini doğru okuduk. Bir yandan da o dönemde ilim ve irfanı doğru edindik. Ama şu anda Batı Dünyası’ndan 300 yıl gerideyiz. Çünkü şu an okumaktan, Kuran’dan, eğitimden yeterince yararlanamadık, okumadık. Yiğit düştüğü yerden kalkarmış. Osmanlı bu topraklarda yıkıldı. Yine bu topraklarda ayağa kalkacak. Umut inanın ne Malezya, ne İran, Mısır, Cezayir. Umut yine Türkiye. Bu yüzden yiğit inşallah bu topraklarda düştüğü yerden tekrar kalkacak” dedi.

SOMA OSB’DE GECİKMENİN TEK SEBEBİ; KAMULAŞTIRMA
“Memleketimizin dört bir köşesinden olduğu gibi Ordulu vatandaşlarımızda iş, aş, eğitim ve memuriyet hayatlarından dolayı Manisa’ya, Soma’ya geldiler. El ele verdik ve Manisa’yı, Soma’yı vatandaşlarımızla birlikte kalkındırdık” diyerek sözlerine devam eden Özdağ, “Şimdi Soma’da yeni bir Organize Sanayi Bölgesi inşa ediyoruz. Biliyoruz Soma’da ki yeni Organize Sanayi biraz gecikti ama bunun tek sebebi var kamulaştırma. Kamulaştırmayla ilgili mahkemelere gidildi, mahkemeler ücretleri yüksek çıkarttı. Şimdi bununla ilgili sıkı bir çalışma içerisindeyiz. Allah nasip ederse 2016 yıl sonuna kadar kamulaştırma bitireceğiz ardında Organize Sanayimiz başlayacak inşallah. Çevreyolunu bitirdik ufak tefek rötuşlar kaldı. Onu da birkaç ay içerisinde tamamlayıp vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız. Bir değer husus çimento fabrikası bununla ilgili ufak bir problem var. O problemi aşmak için Soma Belediye Başkanımız ve 5 AK Partili Milletvekili olarak hep birlikte çalışıyoruz, inşallah onu da aşacağız. Çimento fabrikasının hammaddesinin devriyle ilgili problemi Temmuz ayına kadar aşacağımıza inanıyorum. Sonra temellerini atacağız. Bu fabrikada 18 ay sonra 750 kişi çalışacak ve toplam 300 Milyon Dolara mal olacak. Biz vatandaşlarımıza, saygıdeğer Somalılara ne söz vermişsek yerine getirmek için gayret sarfettik. Kömürle ilgili Soma Madenleri sıkıntılı. Onunla ilgili çalışmalar yapıyoruz. Ama büyük bir ihtimalle Soma Eynez Ocakları açılmayacak gibi gözüküyor. Sıkıntıları var, her geçen gün iflas mahkeme mal varlıklarına da el koydu. Şayet mahkeme zamanında mal varlıklarına el koymuş olsaydı yaşanan bazı sıkıntılara hem zamanında tedbir alınacaktı hem de bazı sıkıntılar yaşanmayacaktı. Mahkeme sonuçlanınca bu maden ocağında çalışan vatandaşlarımız kıdem tazminatlarını da almış olacaklar. Tüm işçi kardeşlerimizin mağduriyetleri giderilmiş olacak. Bunların hepsini aşacağız” dedi.

YERLİ FİRMALARIN ÇOĞALMASI ŞART

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni 92 yıldır emperyalist güçlerin ve onların işbirlikçilerinin sürekli sıkıştırmak istediğini kaydeden Özdağ, “sol-sağ kavgaları ve darbeler yaşandı bu ülkede. Darbeler ekonomimize, kültürel hayatımıza ve demokrasiye zarar verdi. Bir ülkede sattığınız aldığınızdan daha fazla olmalı. Bizim maalesef ihracatımız ithalatımızdan fazla değil. Cep telefonundan, arabaya kadar tüm teknolojik ürünleri kendimiz üretmeliyiz, yerli olmalı hepsi. Öncelikle bu iftar programında şu an bizlerle olan Ordulu kardeşlerimiz olmak üzere tüm vatandaşlarımıza sesleniyorum; Kullanırken de ne olur yerli malı kullanın. Yerli firmaları tercih edin. Manisa’da Vestel Firmasının fabrikası var. Bu fabrikada yerli üretim yapılıyor ve tüm dünyaya satılıyor. Vestel bir örnek. Dolayısıyla yerli malı kullanalım, yerli malı kullandığımızda yerli firma kazandığında milli ekonomimiz de kalkınacak, daha güçlü, daha zengin ülke olma yolunda büyük aşama, büyük yol alacağız inşallah” şeklinde konuştu.

YERLİ DÜŞÜNEN İŞADAMLARINA İHTİYACIMIZ VAR

Soma’da altın rezervinin bulunmasıyla ilgili de değerlendirmede bulunan AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ, “Kolin firması 510 megavatlık elektrik üretecek. Şu an itibariyle burada bin kişi çalışıyor. Toplamda iki bin kişi çalışacak. Burada ki çalışmalar 4 yıl sonra bitecek ve Soma’da 510 megavatlık elektrik üreteceğiz. Bizim elektriğe, enerjiye ihtiyacımız var. Enerjiyi hem kömürden, hem rüzgardan, hem jeotermal, nükleer santral, hem de HES’lerden üreteceğiz. Soma’da aynı zamanda Çinko, Bakır ve kurşun rezervi bulundu. Nikel madenleri Gördes’te bitti. Zorlu’ya teşekkür ediyorum. Tam 300 Milyon Avro para harcadı. Toplam’da 700 Milyon Avro harcayacak. Şu anda Bin 400 yüz kişi çalışıyor. İlk defa tenceremizin, tabağımızın, kaşığımızın üretiminde kullanılan nikel madenini başka ülkelerden almayacağız artık. Biz üreteceğiz, yerli üretim olacak. Onun için ‘Zorlu gibi adamlar çoğalsın’ diyorum. Soma’da da Savaştepe’ye kadar altın rezervi var. Şu anda yüzde 20’si tespit edildi. Soma’da yeniden iş ve aş, istihdam konusunda yeni çalışmalar yapılmış olacak” diye konuştu.

ÇOCUKLARINIZI MUTLAKA OKUTUN
Enerji konusunda dışarıya bağımlı olmamak için nükleer santrale ihtiyaç bulunduğunu belirten Özdağ, “Şimdi buna karşı çıkıyorlar. ‘Rüzgar gülleri çalıştırmayın’, ‘Hes’leri yapmayın’ , ‘Kömür, termik santrali yapmayın’, ‘Jeotermalleri açmayın’ Onu yapmayın, bunu yapmayın, peki ne yapalım? Avrupalılar yapıyorlar ya, onların var ya. Bekara kadın boşamak kolaymış. Başka çaremiz yok. Madenlerimizi işleyeceğiz. Yerli malı kullanacağız. Teknoloji bizim olacak. Ordulu vatandaşlarımız Soma’ya çalışmaya geldiler. Birçoğu maden ocaklarında çalışıyor. Ama aynı zamanda Soma’da meslek lisesi, fen lisesi, sosyal bilgiler lisesi ve diğer okullarımız var. Fakülte de açacağız. Bir akademisyen olarak sesleniyorum; Ne olur çocuklarınızın elinden tutun ve onları mutlaka okutun. Şunu sakın unutmayalım; Bir çivi bir nalı, bir nal atın ayağını, atın ayağı bir atı, bir at bir yiğidi, bir yiğitte bir ülkeyi kurtarır. Çocuklarımız okuyacaklar ve Türkiye’nin geleceğini inşa edecekler” ifadesinde bulundu.

Haber20 Haziran 2016 Pazartesi