Devleti veya rejimi değil sistemi değiştiriyoruz

Manisa’nın Köprübaşı ilçesinde Tanju Yelken’in sahibi olduğu Yelkenlioğlu Otomotiv’in açılışını gerçekleştiren AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ’ın gündeminde partisinin eski yöneticisi Ayhan Oğan'ın "Yeni bir devlet kuruyoruz" sözleri vardı. Oğan’ın sözlerini "Maksadını aşan bir ifade” olarak değerlendiren Özdağ, “‘Yeni bir devlet kuruyoruz’ ifadesi doğru değil. Sistem değişikliğine gidiyoruz dese anlardım. Rejimimiz belli, rejimimiz; Cumhuriyet. Devletimizin adı belli; Türkiye Cumhuriyeti Devleti. Kurucusu da Gazi Mustafa Kemal Atatürk’tür” dedi.

“Bizim devletimiz 5 bin yıllık bir devlet. İsimleri değişiktir ama hepsinin adı Türk devletidir. Adı Selçuklu’dur, adı Karahanlı’dır, adı Büyük Hun İmparatorluğu’dur, adı Anadolu Selçuklu’dur, adı Türkiye Cumhuriyeti’dir ama tek bir devletimiz vardır, o da Türklerin kurmuş olduğu devlettir” diyen AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ, partisinin eski yöneticilerinden Ayhan Oğan'ın "Yeni bir devlet kuruyoruz" sözlerine tepki gösterdi. Oğan’ın sözlerini maksadını aşan ifadeler olarak nitelendiren Özdağ, “Bu coğrafyada 5 Bin yıllık tarihi olarak bir devlete sahibiz. Bu devletlerin isimleri farklı olsa da hepsi Türk devletidir. Türkiye Cumhuriyeti devam ediyor. Burada ‘yeni bir devlet kuruyoruz’ ifadesi doğru değil. ‘Sistem değişikliğine gidiyoruz’ dese anlardım. Rejimimiz belli, rejimimiz Cumhuriyet. Devletimizin adı belli, Türkiye Cumhuriyeti Devleti. Kurucusu da Gazi Mustafa Kemal Atatürk’tür. Sayın Recep Tayyip Erdoğan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ten sonraki en büyük devrimci, en büyük reformist ve en başarılı siyasetçidir. 95 yıllık siyasetin Mustafa Kemal Atatürk’ten sonraki en büyük lideri Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’dır. Bence de son mohikandır” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan liderliğinde Türkiye’de çok önemli devrim niteliğinde uygulamaların ve kanunların hayata geçirildiğini kaydeden Özdağ, “Bu değişikliklerin hepsi sistem üzerinedir. Bürokrasi üzerine, vesayet üzerine, eğitim üzerine, sağlık üzerine değişiklikler yapılıyor. Bu değişiklikler asla rejim üzerine değildir. Asla devlet üzerine değildir. Bu arkadaşımız sözlerini sarfederken belki bu ifadede meramını tam anlatamamış olabilir. Rejimimizin adı Cumhuriyet’tir, yönetim biçimimiz demokrasidir. Sayın Recep Tayyip Erdoğan devletle milleti buluşturuyor ve devleti milletle barıştırıyor. Mesele vesayetçilere meydan okumaktır, sistemdeki aksaklıkları gidermektir. Türkiye’nin hak ettiği yere ulaşmasını istiyoruz. Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın devlet anlayışıyla hepimizinki aynı, biz yalnızca Türkiye Cumhuriyeti’ni devlet olarak biliyoruz” dedi.

Haber6 Ağustos 2017 Pazar